SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZPAV: Polska fonografia straciła prawie 150 mln złotych

W latach 2000 – 2010 polski rynek fonograficzny stracił w wyniku piractwa muzycznego prawie 150 milionów złotych – wynika z danych opublikowanych przez Związek Producentów Audio Video (ZPAV).

Dołącz do dyskusji: ZPAV: Polska fonografia straciła prawie 150 mln złotych

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość Endriu
Bo trzeba brać łyżeczką a nie koparką! Będą przystępne ceny /jak na nasze kieszenie/ to ludziska częściej kupią oryginał niż podróbę bądz ściąganie.Ale pomyśleć trzeba-to nie boli!
odpowiedź
User
Bolo
A jak były liczone te straty? Zapewne ulubioną metodą wydawców , czyli mnożąc liczbę ściągniętych kopii przez cenę :). Zaśpiewam jakiegoś gniota, wydam w 100 egzemplarzach po milion złotych sztuka - kilku ludzi ściągnie a ja będę płakał, że kilka milionów straciłem...
A przy okazji, ile *zyskują* wydawcy z tytułu dopłat do wszystkich nośników? Nawet jeśli nagrywam sobie na płytę zdjęcia z wakacji, to płacę haracz ... to też policzyli?
odpowiedź
User
pokrzywdzeni
Największym piratem jest samo państwo. Nie dość, że zarabia na każdym bootlegu 23% + ukryte podatki, czyli więcej niż sami złodzieje wydający te bootlegi - to na domiar tego bezpośrednio okrada a nawet kaleczy i morduje samych artystów.

Przykładem może być odebranie (obecnie bezdomnemu) Tomaszowi Szukalskiemu domu jego rodziców, czy zamordowanie (po uprzednim okradzeniu) Zbigniewa Wiatra - inżyniera dżwięku SBB i Stanisława Sojki.

Po fakty zapraszam na blog http://sbb.w.interia.pl

odpowiedź