SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zwolnienia grupowe w Kantar Polska. Odchodzi także Krzysztof Kruszewski

Z powodu pandemii firma badawcza Kantar Polska przeprowadza proces zwolnień grupowych - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Bez tej, trudnej dla wszystkich, decyzji możliwość realizacji zmian, które służą dobru naszych pracowników i klientów nie byłyby możliwe - mówi nam Kuba Antoszewski, PR manager Kantar Polska. W poniedziałek firma ogłosiła rezygnację wieloletniego prezesa Krzysztofa Kruszewskiego.

Dołącz do dyskusji: Zwolnienia grupowe w Kantar Polska. Odchodzi także Krzysztof Kruszewski

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pracownik
Blisko dwa lata temu, po dwudziestu latach obecności w Firmie, wbrew wcześniejszym lojalnym zapewnieniom o możliwości dalszej twórczej pracy otrzymałem nagle wypowiedzenie bez jakiejkolwiek alternatywy, propozycji, możliwości współpracy, nawet w minimalnym zakresie. Dodam, że był to wspaniały prezent na moje pięćdziesiąte urodziny. Do tej pory nie mogę się otrząsnąć, ponieważ długo to trwało, a nie jest łatwo w tym wieku zaczynać od zera. Ot ... Korpo-racja: racja zawsze po stronie korpo. A o tych "bonusach, to bardzo proszę: nie piszcie Państwo! Bardzo przykro mi się robi, ponieważ moim jedynym bonusem była prośba, bym jak najszybciej... Uff, szkoda rozwijać :(
odpowiedź
User
Pracownik
Zwolnienia pracowników dla dobra pracowników. Aha.


Można zwolnić część załogi, dzięki czemu pozostali zachowają pracę albo zbankrutować i wszystkich wysłać na zieloną trawkę.
Rozumiem, że ty jesteś z tych, którzy optowaliby za bankructwem?


Można też zacisnąć pasa, obniżyć pensje, zmienić siedzibę na tańszą, albo (tak, pewnie kuce nie mają tego w słowniku), zapytać zarząd, dlaczego doprowadził do takiego stanu rzeczy.


no nie, to scenariusz podziału ryzyka i zysków, nawet w przypadku SMG nie-do-przyjęcia. Domyślny scenariusz, tutaj w PL, jak i tam gdzie obowiązuje tzw. konsensus waszyngtoński, to ryzyko na pracownikach, zysk na prezesach i funduszach. Szwecją nie jesteśmy, no other way.
Na szczęście żyją i powstają butiki...


Można przyjmować wiele różnych rozwiązań, nie koniecznie korzystnych i zyskownych dla każdego, bez wyjątku, ale przede wszystkim pozwalających przetrwać. Mnie Korporacja potraktowała jak hodowlane zwierzę. Długo czekała, aż przybiorę na ... Doświadczeniu, dokonam własnych automatyzacji, racjonalizacji. A kiedy już mogłem przypuszczać, że stałem się pożytecznym ... Idiotą ;), po hasłami restrukturyzacji, automatyzacji i racjonalizacji dali na ubój. Dżungla wzywa odważnych ;)
odpowiedź