Polskie Radio cyfrowo w czterech kolejnych miastach
Polskie Radio 1 stycznia br. rozpoczęło cyfrowane nadawanie w systemie DAB+ w kolejnych czterech miastach: Gdańsku, Kielcach, Krakowie i Poznaniu.
Polskie Radio 1 stycznia br. rozpoczęło cyfrowane nadawanie w systemie DAB+ w kolejnych czterech miastach: Gdańsku, Kielcach, Krakowie i Poznaniu.
Dołącz do dyskusji: Polskie Radio cyfrowo w czterech kolejnych miastach
Dlaczego ? Chodzi o podział wpływów od reklamodawców.
Na multipleksach cyfrowych będzie bardzo dużo miejsca także dla mniejszych nadawców i będzie znacznie niższy koszt (na jednej częstotliwości nośnej wielu nadawców zamiast jak do tej pory: Jeden nadawca-jedna częstotliwość).
Z podobnych powodów w tv 📺 DVB-T większość kanałów ma garstka nadawców dobijając nas powtórkami powtórek na każdym kanale. Gdy nie widomo o co chodzi to wiadomo... Chodzi o reklamodawców. Niestety znaki na niebie i ziemi wskazują,że na DAB będzie to samo. Kilku nadawców pozapycha multipleksy swoimi kanałami, żeby tylko "obce stacje" nie daj Boże nie ugryzły reklamowego tortu.
Dobrze by było aby na ten temat w końcu zaczęły się branżowe dyskusje a KRRiTV powinna w przyszłym konkursie umieścić zapis aby każdy startujący miał zakaz zapychania multipleksu byle czym, byle jego i blokował dostęp mniejszych stacji. Mali nadawcy nie maja możliwości lobbingu.
W przeciwnym wypadku czeka nas to, co na DVB-T, czyli prawie wszystkie stacje w rękach trzech nadawców.
Jak czytam posty fanów DAB+ to mnie pusty śmiech ogarnia... jakość w DAB+ pozostawia wiele do życzenia, bo parametry kompresji są co najmniej kuriozalne. Zasięg... hmmm... też nie powala, nawet jak już gdzieś jest oficjalnie. Fakt szumów i trzasków nie ma, bo jak gdy sygnał słaby to się tylko tnie lub nie ma nic...
A już stwierdzenie że na multiplekserach będzie miejsce dla mniejszych nadawców, bo koszt będzie niższy to już mnie rozwalił... wiodącym jak nie jedynym operatorem jest EmiTel i nie jest to tani operator. Wierz mi kolego Raptou dla "małego" nadawcy nie jest problemem obiekt nadawczy, nadajnik i inne graty + kawałek anteny nadawczej, problemem są tysiące opłat wokoło i to opłat niezwiązanych z nadawaniem.
I tak taki mały nadawca zamiast płacić parę groszy za prąd i za dzierżawę masztu od pogotowia, spółdzielni mieszkaniowej, a i może mieć własny, będzie płacił grubą kasę operatorowi.
Nadawcy komercyjni muszą liczyć każdy wydany pieniądz, PR nie musi więc się bawi. Proponuje przyglądnąć się jak wygląda cyfryzacja radia w innych krajach, a różowo nie jest.