SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Stacje Republiki będą się różnić. KRRiT odpowiada ws. koncesji

Jeden z czytelników portalu Wirtualnemedia.pl poskarżył się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na to, że drogą satelitarną nadaje kanał informacyjno-publicystyczny Republika zamiast Telewizji Republika, która ma koncesję uniwersalną. Regulator odpisał powołując się na wyjaśnienia nadawcy, że docelowo obie stacje będą różnić się od siebie. 

Stacja Tomasza Sakiewicza nadaje od 2013 roku. Do niedawna posiadała tylko jedną koncesję satelitarną na nadawanie kanału uniwersalnego Telewizja Republika. Latem nadawca wygrał jednak konkurs KRRiT dotyczący miejsca na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. 

Regulator wydał mu koncesję naziemną na nadawanie stacji informacyjno-publicystycznej Republika. Kiedy kanał trafił na MUX-8, sygnał rozpowszechniany drogą naziemną nie różnił się od tego dostępnego na satelicie, w sieciach kablowych i serwisach streamingowych. Niektórzy internauci i przedstawiciele innych stacji telewizyjnych twierdzili, że to łamanie warunków koncesji.

Republika w lepszej sytuacji niż Polsat?

Ogłoszenie przewodniczącego KRRiT dotyczące możliwości uzyskania koncesji na MUX-8 nie pozwalało na jej rozszerzenie, jak zdarza się często w przypadku konkursów radiowych. Wcześniej okazało się to problematyczne dla Telewizji Polsat. Uzyskała koncesję dla kanału W24 na MUX-1 (później zmieniła nazwę stacji na Wydarzenia24). Dotychczasową koncesję Wydarzeń24 zastąpiła kanałem Polsat News Polityka. To on zajął wcześniejsze miejsce Wydarzeń24 w ofercie Canal+ i sieci kablowych. Poza Polsat Box i Polsat Box Go, nadawca musiał od zera odbudowywać zasięg Wydarzeń24 u dostawców płatnej telewizji. Wiązało się to z podpisaniem nowych umów i uzyskaniem przez operatorów stosownego wpisu do rejestru KRRiT.

Takiego problemu nie miała TV Republika. Od początku mogła skumulować zasięg z MUX-8 z dystrybucją przez dostawców płatnej telewizji: Canal+/Canal+ online, Polsat Box/Polsat Box Go, UPC Polska/Play, Vectra/Multimedia Polska, Orange Polska i wielu innych, a także przez multipleksy lokalne naziemnej telewizji cyfrowej  (Jelenia Góra, Wrocław, Świdnica, Tomaszów Mazowiecki, Częstochowa, Rybnik, Lubin, Głogów) i niedostępne już multipleksy eksperymentalne (Warszawa, Gdańsk, Katowice i Wrocław).

Po krytyce dotyczącej emisji dwóch identycznych stacji  w sierpniu na YouTube ruszyła TV Republika Plus. Jej logo jest trochę inne niż naziemnej Republiki. We wrześniu obie Republiki trafiły do oferty MagentaTV od T-Mobile Polska. Dodatkowy kanał zamiast niektórych pasm publicystycznych nadaje powtórki programów,  takich jak „W Ruchu Miłosz Kłeczek” czy „Hity w sieci” z udziałem Oskara Szafarowicza. Powtarzane są też filmy dokumentalne czy treści poranne zarejestrowane przy okazji porannego programu. Stacja zaczęła również emitować polskie bajki, takie jak „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Bolek i Lolek”, „Reksio”. Nadawca zapowiada zwiększanie zasięgu technicznego uniwersalnej stacji. Niedawno Jarosław Olechowski, szef wydawców TV Republika mówił w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że kiedy zasięg będzie szerszy, to możliwe będzie silniejsze inwestowanie w ofertę programową. Niewykluczone, że uniwersalna TV Republika Plus (formalnie to Telewizja Republika) zmieni nazwę. Podobnego dylematu nie ma Fratria. Jej nowy kanał naziemny wPolsce24 zastąpił wcześniejszy wPolsce.pl, nadawany drogą satelitarną i w sieciach kablowych.

KRRiT odpowiada na skargę internauty

Jeden z internautów zauważył w korespondencji z KRRiT, że na satelicie nadaje kanał informacyjno-publicystyczny, a nie uniwersalny, jak wynika z koncesji satelitarnej Telewizji Republika. 

- W związku z pojawiającymi się wątpliwościami w przestrzeni medialnej, dotyczącymi zarzutu, iż program wyspecjalizowany informacyjno-publicystyczny pod nazwą Republika (nadawany drogą cyfrową naziemną w MUX-8 na podstawie koncesji 873b/2024-T z 2 lipca 2024 roku) jest retransmisją uniwersalnego programu Telewizja Republika (nadawanego satelitarnie na podstawie innej koncesji, tj. 537/K/2022-T z 4 lipca 2022 roku), spółka Telewizja Republika S.A. pismem z dnia 2 sierpnia 2024 roku złożyła oświadczenie, iż dysponuje dwoma koncesjami na dwa programy o różnym charakterze i różnym sposobie rozpowszechniania - czytamy w odpowiedzi, do której dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

Dalej regulator cytuje deklarację TV Republika. - Koncesjonariusz podkreślił m.in, że „Nadawca nie tylko wprowadził nową i odmienną ramówkę programu p.n. Republika (informacyjno-publicystycznego), ale trwają też intensywne prace nad nową ramówką programu p.n. Telewizja Republika, mającego na celu uwypuklenie (i uatrakcyjnienie) uniwersalnego charakteru tego programu. Dotyczy to oczywiście również logotypów obu programów, które niezwłocznie po zakończeniu niezbędnego okresu próbnego, związanego z nową dla widzów sytuacją, jaką jest współistnienie w eterze obu programów, będą w sposób jednoznaczny odróżniać obie oferty programowe”. Uprzejmie proszę o przyjęcie powyższych informacji – dodała KRRiT.

Z danych Nielsena wynika, że we wrześniu br. udział Republiki w rynku oglądalności wyniósł 4,66 proc. 

Dołącz do dyskusji: Stacje Republiki będą się różnić. KRRiT odpowiada ws. koncesji

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
matbia288
I tak nie oglądam Telewizji Republika bo na tej stacji są kłamliwe informacje o polityce. Oglądam TVN 24 która jest nr 1 wśród stacji informacyjnych.
21 17
odpowiedź
User
Jopel
Telewizja, ktorej właściciel ma dzieci a ich chrzestnym jest Macierewicz. Czy coś więcej na temat bezstronności? TVN Republika jedno bagno tylko dla dwóch stron.
21 11
odpowiedź
User
Gie
Okres próbny? Jest coś takiego gdzieś w ustawie? Ile on wynosi? Widzimisię nadawcy?
17 6
odpowiedź