Polacy bardziej ufają rządowi i mediom
Wśród wykształconych i dobrze zarabiających Polaków zaufanie do mediów deklaruje 16 proc. osób więcej niż rok temu. Natomiast rządowi ufa 11 proc. więcej ludzi z tej grupy.
53 proc. wykształconych i dobrze zarabiających Polaków twierdzi, że ufa mediom – wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę StrategyOne dla agencji Edelman. Telewizję za wiarygodną uważa 36 proc. tych osób, a gazety – 31 proc. Tymczasem rok wcześniej zaufanie do mediów deklarowało jedynie 37 proc. respondentów z tej grupy. W większości pozostałych krajów wiarygodność mediów jest niższa, a w Wielkiej Brytanii i USA jej poziom spadł, odpowiednio, do 27 i 22 proc.
Polacy z dobrym wykształceniem i wynagrodzeniem bardziej niż przed rokiem ufają też rządowi. Zaufanie do sprawujących władzę deklaruje obecnie 42 proc. osób z tej grupy, czyli o 9 proc. więcej niż rok wcześniej.
Z drugiej strony mniej wiarygodne dla respondentów w naszym kraju stały się organizacje pozarządowe i branża biznesowa. Zaufanie do nich spadło, odpowiednio, do 56 i 44 proc. Natomiast bankom ufa 47 proc. ankietowanych, czyli o punkt procentowy mniej niż przed rokiem. Co ciekawe, w USA zaufanie do banków w ciągu ostatnich dwóch lat zmniejszyło się aż o 46 pkt proc., w Wielkiej Brytanii – o 30 pkt proc., a w Niemczech – o 28 pkt proc.
Badanie zostało wykonane przez firmę StrategyOne na grupie 5 075 osób w wieku 25–64 lat z 23 krajów na całym świecie. Ankiety telefoniczne przeprowadzono od 11 października do 28 listopada ub.r., a we Francji i Niemczech – od 3 do 13 stycznia br. Sondaż objął osoby z wyższym wykształceniem i dochodami powyżej średniej krajowej dla określonej grupy wiekowej, czytający lub oglądający informacje ogólne, polityczne i gospodarcze co najmniej kilka razy w tygodniu.
Dołącz do dyskusji: Polacy bardziej ufają rządowi i mediom