SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Effie Awards 2019 - najlepsze nagrodzone prace i trendy w komunikacji (opinie)

W tym roku już po raz dwudziesty wręczono nagrody dla najbardziej efektywnych kampanii marketingowych - Effie Awards 2019. Portal Wirtualnemedia.pl zapytał przedstawicieli nagrodzonych agencji i firm o opinie na temat najlepszych kreacji oraz o trendy w marketingu, jakie widać po konkursie.

Katarzyna Kieli na gali Effie Awards 2019, fot. SARKatarzyna Kieli na gali Effie Awards 2019, fot. SAR

Paweł Gala, CEO Wavemaker

Czy któraś kampania nagrodzona złotem Effie jest szczególnie ciekawa? Dlaczego?    
Dla mnie bardzo ciekawa jest kampania Fundacji Rak'n'Roll - Nie ma Rak'n'Rolla bez procentów. Urzeka mnie w niej umiejętność mówienia o bardzo trudnych i emocjonalnie ciężkich tematach w sposób niedystansujący, rzeczywiście angażujący.

Jakie najważniejsze trendy w komunikacji marketingowej można wskazać na podstawie nagrodzonych prac? Jakie kampanie są przyszłością marketingu, a jakie będą odchodziły już "do lamusa"?
Z trendów marketingowych, które przebijają się w tegorocznych zgłoszeniach warto zwrócić uwagę na consumer experience. To właśnie doświadczenie konsumenta staje się kluczowe dla marek, którym zależy na zbudowaniu z nim kontaktu czy wręcz więzi. Zwykła komunikacja, nawet bardzo profesjonalna, może okazać się mniej efektywna niż taka, która w centrum stawia doświadczenie konsumenta.


Maciej Kawka, dyrektor strategiczny Wavemaker

Czy któraś kampania nagrodzona złotem Effie jest szczególnie ciekawa? Dlaczego?    
Kampania "9 milionów powodów" marki Corega to dla mnie świetny przykład skutecznego przełamania stereotypu "wstydliwej" kategorii. Brawa za odwagę w mówieniu w nowoczesny sposób do wciąż marginalizowanej przez marketerów "silver generation".

Jakie najważniejsze trendy w komunikacji marketingowej można wskazać na podstawie nagrodzonych prac? Jakie kampanie są przyszłością marketingu, a jakie będą odchodziły już "do lamusa"?
Uważam, że następuje wzrost znaczenia marketingu w organizacjach - wskazuje na to więcej zgłoszeń i nagród w kategorii Marketing & Business Solution oraz adopcja tej kategorii przez pozostałe kraje Effie Worldwide.


Magda Kolenkiewicz, dyrektor generalna Starcom

Co złożyło się na tegoroczny sukces agencji mediowej Starcom?
Mogę śmiało powiedzieć, że w Starcomie mamy obsesję na punkcie rozwoju wiedzy, która pozwala nam po pierwsze, wniknąć bardzo głęboko w potrzeby biznesowe naszych Klientów, a po drugie odpowiedzieć na nie w najbardziej odpowiedni sposób, przy wykorzystaniu naszych najlepszych ludzi i narzędzi. Mam ogromne szczęście kierować zespołem ekspertów, którzy są dociekliwi, nigdy nie spoczywają na laurach, mają bardzo szerokie horyzonty merytoryczne, są zaangażowani i ambitni. Ten zestaw cech pozwala im budować i pielęgnować naprawdę partnerskie i oparte na zaufaniu relacje z klientami. W naszym DNA jest dążenie do tego, żeby wszystko robić coraz lepiej i ciągle się rozwijać. Mamy mocno zakodowaną w sobie niechęć do bycia przeciętnym.

Zespół Starcom charakteryzuje także ogromna ambicja wchodzenia w nowe obszary wiedzy i ekspertyzy, bardzo często wykraczające poza te, zarezerwowane dla agencji mediowych.  Bardzo mocno inwestujemy w rozwój ludzi, szczególnie ich innowacyjność, strategiczne myślenie na temat doświadczeń konsumentów i wszechstronne kompetencje digitalowe.

Podsumowując, myślę, że na nasz sukces złożyły się przede wszystkim nasza ambicja do bycia nie tyle największą Agencją, ale Agencją najlepszą, oferującą klientom najwyższą jakość we wszystkich kluczowych dla nich obszarach, a także też ogromny wysiłek, zaangażowanie i ciężka praca całego zespołu Starcomu i Publicis Media, który włożyliśmy w dążenie do tego celu w ciągu ostatnich kilku lat.



Paweł Loedl, chief strategy officer, VMLY&R Poland

Prosimy o komentarz na temat tegorocznego Grand Prix, "Chce się Ż" Żywca     
Grand Prix dla Chce się Ż jest balsamem dla serca branży marketingowej. Dlaczego? To potwierdzenie dwóch elementów: 1. Kreatywne koncepty działają i mają istotny wpływ na efektywność, ale 2. Potrzebują przestrzeni – spójnej, konsekwentnej i długofalowej komunikacji. To szczególnie istotne w czasach, gdy presja, nomen omen, wyników jest tak duża, że często ograniczamy się do krótkofalowych kampanii taktycznych, skupionych na samym produkcie, a nie pozwalamy szeroko wybrzmieć idei. A to konieczne jeśli budujemy marki, a nie pojedyncze aspekty produktów.
 
Czy któraś kampania nagrodzona złotem Effie jest szczególnie ciekawa? Dlaczego?

Krzepiącą, ale jednocześnie motywującą jest nagroda dla kampanii „9 milionów powodów” Coregi. Pokazuje, że po pierwsze warto poruszać tematy tabu lub będące „mało sexy”, szczególnie jeśli dotyczą tak liczebnej grupy docelowej. Często takie tematy prowokują „niedasizm” – nie można nic ciekawego powiedzieć, trzeba uważać, skupiać się na produkcie i benefitach funkcjonalnych, a na emocje nie ma miejsca. Tymczasem, brak lekceważenia i poważne, systemowe podejście, poszukanie prawdy głębiej niż na w pierwszym rzucie myśli i kreatywna idea pozwalają przełamać wiele schematów. To motywuje, bo pokazuje, że złoto nie należy tylko największym, atrakcyjnym marką i produktom, ale także bardzo dobrze wykonanej pracy strategicznej i kreatywnej, niezależnie od tego, czym się zajmujemy.
 
Jakie najważniejsze trendy w komunikacji marketingowej można wskazać na podstawie nagrodzonych prac? Jakie kampanie są przyszłością marketingu, a jakie będą odchodziły już "do lamusa"?
Effie to konkurs o wynikach, ale również o nowatorstwie w ich osiągnięciu. Czym będzie nowatorstwo? Według mnie to odejście od klasycznego story komunikacyjnego. Kondycja marki już dawno nie zależy od pojedynczych spotów, a holistycznym spojrzeniu i wykorzystaniu potencjału arsenału marketingowego ,jaki posiadamy. Oczywiście nie oznacza to, że sukces osiągać będą jedynie wielkie, multiplatformowe kampanie, ale raczej to, że marki będą wychodziły poza ramy klasycznej komunikacji – mapowały doświadczenie użytkownika, a efekty w równej mierze zależeć będą od chociażby odpowiednich zmian w produkcie (to przecież często właśnie tu rozpoczyna się narracja o marce), UX czy customer care. Obserwujemy to w tym momencie głównie w kategorii marketing i business solutions, ale spodziewam się, że i w innych zobaczymy podobne rozwiązania. Takie podejście oczywiście utrudni zadanie jurorom, ale nowoczesna komunikacja tego wymaga.


Jakub Krawczyk, CEO Spacecamp

Prosimy o komentarz na temat tegorocznego Grand Prix, "Chce się Ż" Żywca
„Chce się Ż” Żywca to jedna z najbardziej wyróżniających się platform na rynku Polskim. Oryginalny i prosty przekaz, bardzo dobra i spójna wizualnie kampania, działająca na poziomie wszystkich kanałów komunikacji, nie wspominając już jej elastyczności dla promocji całego range’u produktów. Jestem przekonany, że nie raz znalazła się w prezentacjach, jako „benchmark”.

Czy któraś kampania nagrodzona złotem Effie jest szczególnie ciekawa? Dlaczego?
Trzy kampanie, które na pewno zapamiętam po tegorocznym finale, to Corega i „9 milionów” – za niesamowicie silny insight (dziwne, że do tej pory nie wykorzystany); Fundacja Rak’n’Roll "Nie ma Rak’n’Rolla bez procentów", za prosty i zarazem niesamowicie skuteczny mechanizm wciągający Polaków do pomagania, oraz – nie będę tutaj w pełni obiektywny – Żabka i "Kawa na każdym rogu", która dzięki połączeniu wszystkich elementów układanki: atutów sieci, produktu, potrzeb konsumenta, precyzyjnej dystrybucji komunikatu stała się „disruptorem” rynku kawy na wynos.

Jakie najważniejsze trendy w komunikacji marketingowej można wskazać na podstawie nagrodzonych prac? Jakie kampanie są przyszłością marketingu, a jakie będą odchodziły już "do lamusa"?
Patrząc przez pryzmat konkursu Effie, można zaobserwować ciągle rosnący poziom egzekucji, widzimy, jak łączy się know-how marketingowy ze sprzedażowym. Agencje wchodzą coraz częściej w role partnerów biznesowych. Nadal w tym wszystkim kluczowe jest analizowanie potrzeb konsumenta i szukania rozwiązań zarówno na poziomie produktu, usługi, doboru kanałów komunikacyjnych jak i samego przekazu. Nieustannie rosnący szum informacyjny, przeładowanie komunikacją w naszym otoczeniu sprawia, że rola personalizacji jest wciąż niezwykle ważna. Równie istotne jest podnoszenie poziomu customer experience, poszukiwanie i prowadzenie dialogu z konsumentem w kilku czy kilkunastu touchpointach. Wszystko to umożliwia nam m.in. technologia, a digital powoduje, że obecnie znacznie łatwiej „zawalczyć o rynek” nowej marce niemającej wielomilionowych budżetów, 100 lat tradycji czy sieci salonów sprzedaży.

  • 1
  • 2
  • 3

Dołącz do dyskusji: Effie Awards 2019 - najlepsze nagrodzone prace i trendy w komunikacji (opinie)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl