SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz więcej emisji DAB+ w całej Europie. Czy w Polsce dojdzie wyłączenia nadajników FM?

Digitalradio Büro Deutschland, organizacja zrzeszająca nadawców publicznych i prywatnych w Niemczech, przygotowała raport na temat cyfryzacji radia w Europie. Wynika z niego, że emisja DAB+ jest już dostępna w 30 krajach kontynentu.

Dołącz do dyskusji: Coraz więcej emisji DAB+ w całej Europie. Czy w Polsce dojdzie wyłączenia nadajników FM?

53 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
@K
w 2000 roku kiedy wszyscy nadawcy 1 stycznia wyłączyli nadajniki w niskim paśmie UKF/FM ustawowo, RMF grał do 13 stycznia twierdząc, że ma koncesję i nikt mu nie zabroni.

@K, w 2000 roku niemal każdy odbiornik radiowy miał już górny UKF. Stacją, która najdłużej nadawała na "dolnym" UKF była ... państwowa stacja RDC, która nadawała aż do 2004r. Natomiast w 2024r. zainteresowanie przez odbiorców odbiorem DAB+ jest właściwie żadne, na poziomie 0,2% słuchaczy.
odpowiedź
User
@ewa
w DAB+ najwyższa jakość to 128 kbs..
Serio? To co to za postęp? :-)))

@ewa, serio serio, 128kbps to i tak dużo, nawet Polskie Radio Chopin nadaje w 112kbps. Przeciętnie stacje nadają z przepływnością 64-96kbps, ale np. PR24 już w 40kbps i w mono. Zakłada się już obniżenie strumienia do 32kbps.
odpowiedź
User
@igor
Jak zaczęła się tv cyfrowa to ludzie na potęgę kupowali nowe telewizory po parę tysięcy zł. A teraz radio cyfrowe że nikt nie będzie słuchał. Najtańsze odbiorniki na rynku kosztują 100-200 zł i gdzie tu logika. Czyżby stacje ogólnopolskie boją się nowej konkurencji?

@igor, stacje ogólnopolskie nie boją się konkurencji bo wygrywają i to z ogromną przewagą zarówno w FM jak i w .... Internecie, gdzie konkurencja jest ogromna i nie trzeba mieć żadnego pozwolenia na nadawanie. Jeśli chodzi o porównanie odbiorników TV i radiowych jest ono mocno nietrafione: w przypadku TV przesył analogowy osiągnął maximum swoich możliwości, przejście na emisję cyfrową poprawiło jakość obrazu (nawet w SD), pozwoliło na wprowadzenie HD, 4K. I ludzie na to czekali i byli gotowi wydać duże pieniądze za możliwość odbioru w znacznie lepszej jakości. W przypadku radia nic takiego nie następuje. Odbiorniki cyfrowe za 100zł to są małe odbiorniki, tzw. "kuchenne" z marną jakością dźwięku, która niczym nie będzie się różniła od odbioru analogowego. A skoro nie będzie różnicy, to po co wydawać nawet 100zł? Po za tym strumień emisji w DAB+ jest ciągle zmniejszany, teraz standardem jest już 64-96kbps, ale mówi się nawet o zejściu do 32kbps. Więc nie będzie tu żadnej poprawy jakości, raczej pogorszenie. Tymczasem w Internecie stacje radiowe oferują możliwość słuchania w różnej jakości, do wyboru przez użytkownika, w jakości lepszej niż w DAB+. I właśnie tam są odbiorcy radia, a nie w DAB+.
odpowiedź