„Zgoda na życie” - ławka z historiami ludzi po przeszczepach promuje transplantologię (wideo)
Od dwóch miesięcy po Polsce podróżuje nietypowa instalacja - drewniana ławka, dzięki której można posłuchać historii osób po przeszczepie narządów, które dziękują dawcom i ich rodzinom. To lokalna odsłona ogólnopolskiej kampanii Ministerstwa Zdrowia „Zgoda na życie” promującej transplantologię.
Ławka z kampanii wyróżnia się nietypowym kształtem i nowoczesnym designem. Kiedy siada na niej przechodzień, odtwarzane jest nagranie osoby po przeszczepie, która dziękuje swojemu dawcy. W nagraniu wzięły udział m.in. osoby związane ze Stowarzyszeniem „Życie po przeszczepie” i Stowarzyszeniem Transplantacji Serca.
- Pomnik swoim kształtem nawiązuje do głównego elementu wizualnego kampanii: znaku zgody. Jednocześnie przypomina bumerang, a więc coś, co do nas wraca – tak jak życie, które tracimy, ale które dzięki naszej decyzji o oddaniu narządów może „wrócić do kogoś innego” - mówi Anna Czarnota, absolwentka wydziału grafiki warszawskiej ASP, scenografka, która zaprojektowała ławkę. - Element roślinny ma być nawiązaniem do słowa „transplantacja” i tym samym słów: „szczepić”, „sadzić”. Rośliny kwitnące w pomniku symbolizują życie - dodaje Czarnota.
Kampania, prowadzona pod hasłem „Zgoda na życie”, potrwa do końca br. Jej celami są upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej oraz zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania woli w kwestii dawstwa narządów oraz zostawania potencjalnymi dawcami szpiku kostnego.
Interaktywna ławka obecnie gości na Targu Rybnym w Olsztynie, a wcześniej była eksponowana w Kielcach, Katowicach, Opolei i Oświęcimu. Po niespełna dwóch tygodniach ruszy w dalszą trasę.
Działania finansowane są w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011-2020. Za realizację akcji odpowiada Fabryka Komunikacji Społecznej.
Dołącz do dyskusji: „Zgoda na życie” - ławka z historiami ludzi po przeszczepach promuje transplantologię (wideo)