Multipleksy radiowe firmy Cyfrowego Polsatu będą działać dalej
Choć 2 lipca br. skończyły się pozwolenia na działalność multipleksów eksperymentalnych DAB+ związanej z Cyfrowym Polsatem spółki BCAST, to emisja w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu jest kontynuowana. Urząd Komunikacji Elektronicznej zapewnia Wirtualnemedia.pl, że niedługo stosowne pozwolenia ukażą się w wykazie UKE.
Obecnie w wykazie pozwoleń UKE na emisję DAB+ widnieją tylko multipleksy eksperymentalne w Szczecinie, (DABCOM, pozwolenie do 28 czerwca 2025 roku), Katowicach (BCAST, do 12 marca 2025 roku), Andrychowie (DABCOM, do 3 lipca 2025 roku), Gliwicach (DABCOM, do 3 lipca 2025 roku), Kraków (DABCOM, do 3 lipca 2025 roku), Przehybie (DABCOM, do 3 lipca 2025 roku), Łodzi (PSN Infrastruktura, do 1 sierpnia 2025 roku), Opolu (PSN Infrastruktura, do 29 czerwca 2025 roku) i Bielsku-Białej (Radio Express 92,3 FM, do 19 lipca 2025 roku).
Zapadła decyzja w sprawie emisji BCAST
Multipleksów BCAST w Gdańsku, Warszawie i we Wrocławiu nie ma w wykazie, ale w ostatnich miesiącach kontynuowały nadawanie. „Presserwis” podał, że prezes UKE 17 i 18 października wydał decyzje w sprawie emisji spółki związanej z Cyfrowym Polsatem. Pozwolenia będą ważne przez rok.
- Wykaz pozwoleń publikowany na BIP UKE aktualizowany jest średnio co 3-4 tygodnie. W najbliższym, planowanym na pierwszy tydzień listopada, znajdą się pozwolenia dla BCAST dla 3 wspomnianych lokalizacji - zapewnia Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.
Z wykazu radiopolska.pl wynika, że w skład multipleksu BCAST w Gdańsku wchodzą: Muzyczne Radio, Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Eska Rock, Radio Jasna Góra, Radio Maryja, Radio Niepokalanów i Radio Norda FM. W Warszawie można słuchać stacji: Muzyczne Radio, POPradio, Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Konin FM, Radio Maryja i Radio Niepokalanów. We Wrocławiu prowadzona jest emisja: Muzycznego Radia, Radia 7, Radia Bezpieczna Podróż, Radia Eska Rock, Radia Jasna Góra, Radia Niepokalanów i Radia RAM.
MUX-y testowe w DAB+ nie podzielą losu testów w DVB-T2
Kilka miesięcy temu UKE zdecydował, że nie będzie wydawać pozwoleń na multipleksy eksperymentalne w DVB-T2. Inaczej jest z emisjami DAB+. - DAB+ jest w Polsce technologią raczkującą i ciągle mało popularną, a co za tym idzie nie ma wielu podmiotów mających szerokie doświadczenia w tym zakresie. Jest to sytuacja zupełnie inna niż w przypadku DVB-T2, która to technologia jest już wszechstronnie przetestowana na poziomie całego kraju. Prezes UKE planuje wydawać pozwolenia na testowe nadawanie DAB+, jeżeli takie wnioski będą wpływać – tłumaczył Tomaszewski.
Multipleksy eksperymentalne DAB+ to dla wielu nadawców regionalnych okazja na przetestowanie swojej popularności w innych regionach. Chociażby Muzyczne Radio z Jeleniej Góry nadaje w DAB+ w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Prehybie, Bielsku-Białej, Andrychowie, Opolu i Gliwicach. Ryszard Pragłowski, prezes stacji w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zauważył, że otrzymuje ona odzew od słuchaczy z różnych części Polski, ale testowa emisja nie jest uwzględniana w badaniach słuchalności. Tym samym dla wielu nadawców generuje tylko koszty zamiast dodatkowych przychodów reklamowych. Dyrektor Radia 7 z Mławy Piotr Ploch, które opuściło MUX w Katowicach, chce zrezygnować z nadawania także w Gdańsku i Wrocławiu, zachowując tylko emisję w Warszawie.
Dwa lata temu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zawiesiła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Stało się tak na wniosek nadawców. Chcą, żeby Urząd Komunikacji Elektronicznej wcześniej wyłonił operatora multipleksu. Do tej pory tak się nie stało. Nadawcy komercyjni krytykują technologię DAB+. Twierdzą, że jest przestarzała, wymaga dużych inwestycji i nie gwarantuje dużego zasięgu.
W 2022 roku tylko 44 tys. Polaków słuchało stacji radiowych przez DAB+. Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w 2023 roku dzienna liczba słuchaczy cyfrowego radia wyniosła już 77 tys. To wciąż wynik obarczony ryzykiem błędu statystycznego, wielokrotnie mniejszy niż w przypadku odbioru FM.
Dołącz do dyskusji: Multipleksy radiowe firmy Cyfrowego Polsatu będą działać dalej