Trzy czwarte Polaków nie działa społecznie
Prawie trzy czwarte dorosłych Polaków nie działa w żadnej organizacji obywatelskiej. Jednak w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch lat, coraz więcej spośród nas działa społecznie - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Z badania wynika, że najchętniej angażujemy się w działania związane z edukacją i oświatą - w komitety rodzicielskie czy rady rodziców. Takie zaangażowanie deklaruje ośmiu na stu Polaków. Inne popularne obszary naszej dobrowolnej działalności to związki i kluby sportowe (5,8 proc.) i ruchy religijne oraz wspólnoty parafialne (4,5 proc.). Co dwudziesty Polak (5,1 proc.) działa w organizacji na rzecz dzieci.
Badanie pokazało, że w 2009 roku dobrowolną i nieodpłatną pracę na rzecz swojego środowiska podejmował co piąty dorosły Polak (20 proc.), a ponad połowa społeczeństwa (58 proc.) starała się w jakiś sposób pomagać potrzebującym.
72 proc. Polaków nie angażuje się w żadne działania społeczne. Mniej więcej co siódmy respondent (15 proc.) deklaruje, że poświęca swój wolny czas na działalność społeczną w jednej dziedzinie, 5 proc. działa w dwóch dziedzinach, a 8 proc. - w trzech lub więcej. Charakterystyczne jest, że jeśli respondent już zaangażował się w jedną dziedzinę społeczną, chętnie podejmuje dobrowolną, bezpłatną pracę również w innych obszarach.
Autorzy badania podkreślają, że w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch lat liczba osób, które zaangażowały się w działalność obywatelską wzrosła o 8 pkt proc.
Jak podkreślają socjologowie, o społeczeństwie obywatelskim mówimy m.in. wówczas, gdy jego członkowie działają dobrowolnie i nieodpłatnie na rzecz swojej społeczności lokalnej, wspierają potrzebujących, a także czynnie angażują się w działalność organizacji obywatelskich.
Sondaż pokazuje, że najczęściej aktywność społeczną w ramach organizacji obywatelskich deklarują osoby na stanowiskach kierowniczych i specjaliści wyższego szczebla (54 proc.), a także badani z wyższym wykształceniem (45 proc.), osoby uczące się i studiujące (43 proc.), respondenci praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu (41 proc.), rolnicy (40 proc.), mieszkańcy największych miast (37 proc.).
Badanie zrealizowano na grupie ponad 1000 dorosłych Polaków w dniach 7-13 stycznia br.
Dołącz do dyskusji: Trzy czwarte Polaków nie działa społecznie