SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jak sprzyjać inwestycjom w Polsce. Debata Wirtualnemedia.pl

Stabilne regulacje i przyjazna administracja to podstawowe warunki, żeby inwestycje w Polsce dynamicznie rosły. Realia gospodarcze i demograficzne sprawiają natomiast, że coraz ważniejsze są inwestycje w zieloną energię i pracowników - ocenili uczestnicy kolejnej debaty Wirtualnemedia.pl z cyklu „Wpływowi 2024”.

Uczestnicy debaty portalu Wirtualnemedia.pl „Znaczenie inwestycji dla rozwoju gospodarki i Polski”, kolejnej z serii  „Wpływowi 2024”, byli zgodni, że podstawa dla sprawnych procesów inwestycyjnych to stabilne otoczenie regulacyjne, o które nie jest u nas łatwo.

- Od lat prześladuje nas brak przewidywalności, stabilności przepisów. Nie chodzi tylko o to, jak brzmią przepisy, ale o to, czego możemy się spodziewać i na ile to, co się pojawia, będzie obowiązywać nas dłużej niż w perspektywie roku czy dwóch, czy to są sezonowe rozwiązania. Wydaje się, że w gestii decydentów leży, żeby ustabilizować ramy, w których funkcjonujemy - zauważył Witold Drożdż, członek zarządu Orange Polska ds. strategii i spraw korporacyjnych

Przepisy i administracja bez barier

Istotne są również standardy współpracy z sektorem publicznym, zwłaszcza administracją. Kluczowe jest tu zaufanie. - Gdyby w relacjach między biznesem a administracją udało nam się osiągnąć jeszcze większy postęp, wpłynęłoby to na zwiększenie inwestycji, jakość tych inwestycji i też na rozwój gospodarczy Polski. Aspekt regulacyjny to jedno, ale bardzo potrzebujemy też przyjaznej administracji. Obserwujemy ją zresztą na przykład w urzędach marszałkowskich, w urzędach miast, w PAiH, w specjalnych strefach ekonomicznych, w kontekście obsługi inwestorów - wyliczył Dionizy Smoleń, partner w PWC. - Warto byłoby wypracować dobre praktyki, które by sprawiły, że będzie rosło zaufanie między urzędnikiem a przedsiębiorcą - podkreślił.

CZYTAJ TEŻ: "Każdy internauta kupił coś online". Debata Wirtualnemedia.pl o e-commerce

Na razie bywa z tym różnie. - Prowadząc inwestycje, cały czas spotykamy się z barierami o charakterze administracyjnym - nie tylko na poziomie centralnym, ale przede wszystkim lokalnym - przyznał Witold Drożdż.

- Dlatego sprawnie działająca i przyjazna administracja jest absolutnie kluczowa dla inwestora jak Orange Polska. Jesteśmy przekonani, że to, co robimy, ma sens. Natomiast robilibyśmy to dużo szybciej, sprawniej, w efekcie też taniej, gdybyśmy mogli liczyć na to, że nasze działania odbywają się w środowisku, które w pełni rozumie, że na koniec dnia wszyscy korzystamy z efektów naszych inwestycji - podkreślił.

W ostatnich latach inwestycjom nie sprzyjały wahania gospodarcze wywołane przez covid, wojnę w Ukrainie i wysoką inflację. - Z jednej strony mamy naturalną awersję do ryzyka, a wyższe stopy procentowe ograniczają dostępność do kapitału dla inwestycji podwyższonego ryzyka. Z drugiej inwestycje, które w naszej grupie kapitałowej uznalibyśmy za typowo strategiczne, długoterminowe wymagają rewizji, bo żadne z założeń makroekonomicznych poczynionych w 2020 czy 2021 roku dzisiaj nie są w tych ramach - stwierdził Marek Garniewski, prezes zarządu Orlen VC.

Mimo to w wydatkach inwestycyjnych nie ma zastoju. - Inwestycje w Polsce mają się dobrze. W dalszym ciągu są na poziomie porównywalnym do lat poprzednich. Oczywiście widzimy pewnego rodzaju spowolnienie, natomiast nie wynika ono z sytuacji gospodarczej w Polsce, tylko jest ogólnoświatowe. Polska na tym tle wygląda bardzo pozytywnie - zauważył Łukasz Gwiazdowski, wiceprezes zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

- Musimy pamiętać, że Polska jest w dalszym ciągu krajem atrakcyjnym dla inwestorów. Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, NATO, jesteśmy ostatnim krajem w Europie, gdzie inwestorzy, myśląc o rynkach Europy Zachodniej, mają otwarte rynki wschodnie. Szczególnie ci inwestorzy, którzy myślą o przyszłym rynku ukraińskim, a także o dalekich rynkach wschodnich. Także Polska ma bardzo dobrą pozycję - podkreślił.

CZYTAJ TEŻ: "Jesteśmy opleceni algorytmami". Debata Wirtualnemedia.pl o cyfrowej przyszłości

Inwestują nie tylko firmy wchodzące na nasz rynek, lecz także te obecne na nim od lat czy dekad. - Reprezentuję największego w Polsce niepublicznego inwestora. W ciągu ostatniej dekady zainwestowaliśmy ponad 20 miliardów złotych i to głównie w infrastrukturę. To rodzaj inwestycji pewnie najbardziej wartościowy z punktu widzenia naszego państwa - stwierdził Witold Drożdż.

Jego zdaniem państwo powinno wspierać także podmioty, które poprzez inwestycje rozszerzają działalność w Polsce. - Mam poczucie, że ilekroć rozmawiamy o inwestycjach, to zaangażowanie instytucji publicznych jest ukierunkowane na pozyskiwanie nowych inwestorów i nowych inwestycji. Tymczasem szereg firm poważnie inwestujących działa na polskim rynku i pewnie nimi warto by się było na podobnych zasadach zajmować i myśleć o nawet nie tyle instrumentach wsparcia, co instrumentach nie zniechęcających do tego, aby kontynuowali inwestycje - zaznaczył.

KPO przyspieszy inwestycje?

Zdaniem Dionizego Smolenia pod kątem wsparcia inwestycyjnego warto zidentyfikować branże, które są kluczowe dla bezpieczeństwa gospodarczego Polski. - To na pewno energetyka, farmacja, żywność, ale też chcę wskazać branżę obronną - wyliczył. - Wiem, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje rozszerzyć polską strefę inwestycji na przedsiębiorstwa działające w branży obronnej, zbrojeniowej. To jak najbardziej słuszny kierunek, żebyśmy ten potencjał do wytwarzania amunicji, czy tego co wiąże się z bezpieczeństwem naszych granic, w miarę możliwości budowali w Polsce. Ale jak najbardziej także przy wsparciu inwestorów zagranicznych - dodał.

Coraz silniejszym paliwem dla inwestycji w najbliższych kwartałach mogą być rosnące środki unijne, m.in. w ramach Krajowego Planu Odbudowy. - Całkiem niedawno PFR ogłosił już pierwsze rundy dofinansowania nowych funduszy z nowej perspektywy. W ramach FENG-u (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki - przyp.) cztery pierwsze fundusze otrzymały środki, kolejne za chwilę będą ogłaszane, więc widzimy, że te środki będą płynęły - zauważył Marek Garniewski.

Zdaniem szefa Orlen VC w Polsce nadal brakuje pomostu biznesowego między wczesnym a dojrzałym etapem rozwoju nowych inwestycji. - Mamy duże fundusze, tutaj głównie przy instytucjach rządowych które wspierają te inwestycje infrastrukturalne, ale brakuje takich graczy pomiędzy tymi dwoma momentami, czyli od momentu opracowania produktu i gotowości technologicznej do jego skalowania. My działamy w tym obszarze jako Orlen VC, szukamy tutaj dla siebie szans i staramy się inwestować w podmioty, które potrzebują właśnie dzisiaj skalowania, mają pierwsze przychody komercyjne, po to, żeby „dojechać” z nimi do momentu finansowania bankowego, private equity - opisał.

Inwestycje w pracowników i czystą energię

Przy gwałtownych wzrostach cen energii od kilku lat inwestycje w nisko- i zeroemisyjną energetykę nie są już tylko realizacją społecznej odpowiedzialności biznesu, tylko ekonomiczną koniecznością. - Kilka lat temu mocno skręciliśmy w kierunku zielonej energii. Byliśmy pierwszym w Polsce operatorem, który podpisał kontrakt PPA. Dzisiaj zdecydowana większość wykorzystywanej przez nas energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. I to nie są certyfikaty, co do których mam mocno mieszane uczucia, ale zrealizowane na nasze zlecenie inwestycje w energetykę wiatrową i solarną. Równolegle od kilku lat intensywnie pracujemy nad optymalizacją wykorzystania energii - wyliczył Witold Drożdż.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Sytuacja demograficzna Polski wyznacza kolejny obszar niezbędnych inwestycji. - Wiele lat temu Polska była rozpatrywana inwestycyjnie pod kątem taniej siły roboczej. To się zmieniło. Polska jest postrzegana dzisiaj jako kraj o dużym zapleczu dobrej, wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Inwestorzy zdają sobie również sprawę, że należy inwestować potencjał ludzki, że to inwestycja na lata, która daje możliwość rozwoju biznesu w Polsce - zauważył Łukasz Gwiazdowski.

- Część wsparcia publicznego, które oferujemy inwestorom, nie jest przydzielana tylko w związku z tworzeniem nowych miejsc pracy. Ale pod względem jakościowym badamy to, w jaki sposób inwestorzy współpracują z uczelniami, ze szkołami specjalistycznymi, są tworzone klasy branżowe - opisał wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Kolejna debata portalu Wirtualnemedia.pl z serii „Wpływowi 2024” odbędzie się w najbliższy czwartek, jej temat to „Tak dla klimatu i społeczeństwa! - zrównoważony rozwój w biznesie”. Transmisję będzie można oglądać od godz. 10 na stronie głównej i profilach społecznościowych naszego portalu.

Dołącz do dyskusji: Jak sprzyjać inwestycjom w Polsce. Debata Wirtualnemedia.pl

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Proste
Jak sprzyjać inwestycjom w PL? Next time wybierać spoza kloakoalicji.
7 0
odpowiedź
User
FÜR DOUTCHLAND
Jakim inwestycjom jak KOalicja 13 grudnia podporządkowana Niemcom już uwaliła strategiczne inwestycje takie jak elektrownie atomowe a ostatnio stracili zagranicznego inwestora do CPK ....o głosowaniu za rezolucjami dla Polski na POlecenie Berlina nie wsPOmnę
5 1
odpowiedź
User
dfdf
jak sprzyjać? powolać nadprokuratora krajowego który będzie interpretował prawo tak jak władza to rozumie. Wystarczy zarządzenie ryżego.
7 0
odpowiedź