SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Decyzja resortu ws. telewizji hybrydowej. Bez obowiązku na części dekoderów

Do środy trwają konsultacje opublikowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji projektu rozporządzenia dotyczącego wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych. Dekodery, które można podłączyć do internetu, nie będą już musiały obsługiwać telewizji hybrydowej HbbTV. Przez zapis, który ma zniknąć z rozporządzenia, Canal+ musiał wycofać ze sprzedaży dobrze oceniane urządzenie.

W lutym 2022 roku Sejm uchwalił ustawę, która wprowadziła dofinansowanie na zakup dekodera lub telewizora dla obywateli w ciężkiej sytuacji materialnej. Sprawa była związana ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Ustawa przewidywała kary za sprzedawanie urządzeń niezgodnych z rozporządzeniem ministra cyfryzacji. W jego myśl sprzęty, które można podłączyć do internetu, muszą obsługiwać HbbTV.

- Jeżeli odbiornik cyfrowy posiada możliwość podłączenia do Internetu, to umożliwia wykorzystywanie HbbTV co najmniej w wersji 2.0.1 zgodnie ze specyfikacją techniczną ETSI TS 102 796 [18]. HbbTV jest aktywna domyślnie w momencie zakupu odbiornika cyfrowego. Wymagane jest, aby użytkownik mógł łatwo włączać i wyłączać HbbTV. Odbiornik cyfrowy umożliwiający wykorzystanie HbbTV poprawnie odbiera i wykonuje aplikacje programowe (w ramach API) zgodne z HbbTV według specyfikacji technicznej ETSI TS 102 796 [18] - czytamy w rozporządzeniu ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego z 2020 roku.

Więcej tunerów z Android TV w sprzedaży?

W projekcie rozporządzenia z 7 sierpnia br., o którym jako pierwszy napisał satkurier.pl, nazwa HbbTV czy telewizja hybrydowa w ogóle nie występuje. - Dla DVB-T2 za podstawowe przyjęto parametry odbiornika sygnału telewizyjnego zdefiniowanego w ETSI TS 101 154 [14] dla poziomu 4.1 HDTV: 50 Hz HEVC HDTV 8-bit (rozdzielczości 1920 x 1080 p50, 1280 x 720 p50) MPEG-2 Audio Warstwa 2 i E-AC3 audio. W przypadku odbiornika telewizyjnego zdolnego do wyświetlania obrazów UHD, odbiornik DVB-T2 obsługuje także format określony w ETSI TS 101 154 [14] w pkt 5.14 HEVC HDR UHDTV IRD wykorzystujący HLG10 oraz HEVC HDR UHDTV IRD wykorzystujący PQ10, Main 10 Profile, Main Tier dla UHDTV o rozdzielczości 3840 x 2160 oraz AC-4 audio - można przeczytać m.in. w dokumencie.

Dlaczego rozporządzenie jest zmieniane? - Projektowane rozporządzenie określa wymagania techniczne i eksploatacyjne, których spełnienie jest niezbędne do poprawnego odbioru przez odbiorniki sygnału telewizyjnego sygnałów dostarczanych drogą rozsiewczą naziemną w oparciu o system DVB-T i DVB-T2. Ponadto, projektowane rozporządzenie uwzględnia zmiany związane z dostosowaniem odbiorników telewizyjnych do parametrów wymaganych w nowszym standardzie nadawania: DVB-T2, którego wprowadzenie wynika z zapisów Krajowego Planu Działań zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce, dotyczących konieczności zwolnienia tzw. pasma 700 MHz. na potrzeby systemów ruchomej łączności szerokopasmowej i wprowadzenia naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2. Projektowane rozporządzenie porządkuje obecny rynek odbiorników telewizyjnych w Polsce, z których wiele posiada już aktualnie odbiornik DVB-T i DVB-T2, ale w różnorodnych i niespójnych konfiguracjach - czytamy w uzasadnieniu.

Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, to na polskim rynku może pojawić się więcej dekoderów naziemnych z systemem operacyjnym Android TV/Google TV. Zapewnia on znacznie większe możliwości niż HbbTV. W sklepie Google Play można bowiem znaleźć ponad 10 tys. aplikacji do zainstalowania na urządzeniu. Wśród nich są oczywiście YouTube, Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, Max, Player, Polsat Box Go, Canal+ online, CDA Premium, Viaplay, TVP VOD, Rakuten TV, Megogo, Sweet.TV i wiele innych. Na przykład gier, aplikacji ze stacjami radiowymi czy kamerkami internetowymi. Najbardziej znane aplikacje znajdziemy też na telewizorach z systemami Tizen (Samsung) czy WebOS (LG).

W HbbTV polscy odbiorcy naziemni mają do dyspozycji tylko: TVP VOD, TVP GO, CDA Premium, Sklep.Kapitan.pl, Legia TV, serwisy z programem telewizyjnym i stacjami radiowymi Emitela, EWTN GO, kanały wirtualne TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, Perszyj, promo Grupy Polsat Plus w HbbTV, reklamy adresowalne (DAI) i aplikacje reklamowe. Na wielu telewizorach aplikacje ze Smart TV działają znacznie  stabilniej niż HbbTV, a na dekoderach obsługa telewizji hybrydowej jest rzadkością. W naszym kraju technologia nie została wdrożona przez operatorów kablowych czy satelitarnych, jak stało się na przykład w Niemczech.

Canal+ musiał usunąć tuner naziemny z dekodera

Canal+ Box 4K pojawił się na rynku w 2020 roku przy okazji startu usługi Canal+ online. Sprzęt zyskał uznanie wielu użytkowników, ponieważ jest nie tylko przystawką z systemem operacyjnym Android TV, ale posiadał także wbudowany tuner naziemnej telewizji cyfrowej, kompatybilny ze standardem DVB-T2/HEVC. Mógł zatem służyć jako „odświeżenie” do telewizorów, które są pozbawione Smart TV, mają przestarzałe oprogramowanie lub nie obsługują nowego standardu naziemnego.

Canal+ Box 4K nigdy nie umożliwiał korzystania z telewizji hybrydowej. Choć oferta aplikacji w Android TV jest znacznie szersza, to musiał wiosną 2022 roku zostać wycofany ze sprzedaży. - Pracujemy nad rozwiązaniem pozwalającym na powrót dekodera do sprzedaży - informował wówczas portal Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+. Dekoder można było kupić na platformach aukcyjnych i w salonach Canal+. Tam konieczne było jednak podpisanie umowy abonenckiej.

Do sklepów wrócił pod koniec 2022 roku, ale bez istotnego elementu. - W listopadzie ponownie wprowadziliśmy na rynek zmodyfikowaną wersję Canal+ Box 4K. Dekoder dostępny jest w atrakcyjnej cenie zarówno w największych sieciach Retail (RTV/AGD) jak i naszych sklepach Canal+. Modyfikacja polegała na: usunięciu modułu tunera telewizji naziemnej; dostosowaniu oprogramowania do w/w zmiany. Zmodyfikowany dekoder posiada:  zmienioną nazwę modelu: HY4001/HY4001CD, inny podtyp sprzętu w systemie WEB CGA – IPB2/IPB4, zmieniony nr EAN (służący do obsługi w zewnętrznych sieciach handlowych), nowy certyfikat CE, nową instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną, obowiązki informacyjne – mówił wtedy Kaniowski.

Dołącz do dyskusji: Decyzja resortu ws. telewizji hybrydowej. Bez obowiązku na części dekoderów

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
CTV
Piramidalna bzdura. Telewizja hybrydowa powinna być standardową funkcją tunera telewizyjnego, tak jak jest to np. przyjęte w Czechach. Jak zwykle pod naciskiem lobbystów w Polsce sprzedawać się będzie jakieś wykastrowane szroty pozbawione wyświetlaczy, gumowych nóżek od spodu, bez kabla HDMI w komplecie - byle januszexom sprowadzającym elektrozłom było taniej.
16 3
odpowiedź
User
HbbTV
O ile w tunerach DVB-T to OK (bo na rynku praktycznie nie ma takich modeli... a tych dosłownie kilka co jest, to totalne chińskie badziewia)... to zapis powinien pozostać obowiązkowo w przypadku telewizorów.
10 1
odpowiedź
User
CTV
O ile w tunerach DVB-T to OK (bo na rynku praktycznie nie ma takich modeli... a tych dosłownie kilka co jest, to totalne chińskie badziewia)... to zapis powinien pozostać obowiązkowo w przypadku telewizorów.


Tunerów z HbbTV praktycznie nie ma w Polsce, bo komuś ewidentnie na tym zależało. I dzięki temu mamy chińskie badziewia, zamiast przyzwoitych tunerów zewnętrznych. Nie oczekuję pudełka za 500 zł, ale sprzedaż tych chińskich klonów z beznadziejnym oprogramowaniem za ponad stówę jest przegięciem.
7 1
odpowiedź