Trwają powroty dawnych gwiazd TVP, które za czasów prezesury Jacka Kurskiego rozstały się z publicznym nadawcą. Jesienią na antenę wracają kolejne znane twarze: Robert Janowski, Barbara Kurdej-Szatan, Andrzej Piaseczny czy Michał Szpak. Czy ten ruch przełoży się na poprawę wizerunku lub oglądalności publicznej stacji? Pytani o to przez nas eksperci są zgodni: powrót dawnych prezenterów na antenę TVP to za mało, żeby odbudować pozycję publicznej stacji, a tym bardziej poszerzyć grono odbiorców.
Chociaż polscy siatkarze znaleźli się w finale igrzysk olimpijskich w Paryżu po 48 latach i wrócili z nich ze srebrnym medalem, to - zdaniem ekspertów marketingowych - nie ma co liczyć, że znacząco wzrośnie liczba reklam i kampanii z ich udziałem. - Ten produkt sportowy jest już na tyle silny i rozpoznawalny, że srebro olimpijskie staje się częścią większej całości wieloletnich sukcesów siatkówki, a nie “game changerem” - uważa Grzegorz Kita ze Sport Management Polska.
Jeśli Warner Bros. Discovery rzeczywiście będzie próbował sprzedać TVN, to wielu potencjalnych nabywców może znaleźć nie w Stanach Zjednoczonych, tylko w Europie. To na przykład Grupa PPF z Czech, Antenna Group z Grecji, węgierska TV2 Média czy włoski MFE. Każda z tych trzech firm inwestuje w tradycyjną telewizję na różnych rynkach w naszej części kontynentu.
Temat cyberbezpieczeństwa z każdym kolejnym rokiem staje się coraz istotniejszy i to nie tylko ze względu na ataki hakerskie wymierzone w wielkie korporacje, ale przede wszystkim próby oszukiwania zwykłych internautów. Jednym z coraz częściej wykorzystywanych narzędzi do wyłudzania pieniędzy stają się tzw. deepfakes. Jak można się przed nimi skutecznie chronić?
Na YouTubie rozpoczęła nadawanie TV Republika. To druga stacja związana z Tomaszem Sakiewiczem, obok Republik, dostępnej w ofercie operatorów płatnej telewizji, a od połowy lipca także w naziemnej telewizji cyfrowej. Co wypełnia ramówkę nowego kanału? Najczęściej emitowany jest program Miłosza Kłeczka z politykami PiS podczas aktywności sportowych.
Grupa MWE Networks spełniła zapowiedź sprzed kilku tygodni. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, do sądu wpłynęła skarga na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przyznaniu koncesji naziemnych Republice i wPolsce24. Spółka Polskie Wolne Media, która przegrała konkurs dotyczący MUX-8 zarzuca regulatorowi m.in. brak bezstronności.
Trzy nowości, kontynuacje sprawdzonych formatów, ale przede wszystkim zmiany w wieczornym paśmie w weekendy – tak w skrócie zapowiada się jesień na antenie stacji TVN. - W tym sezonie mamy świetne programy i nowy układ ramówki - zapewnia Lidia Kazen, dyrektorka TVN.
O tym jak trudną wieloletnią ścieżkę przeszli wydawcy, by rząd uwzględnił ich postulaty w implementacji DSM do prawa autorskiego, w wywiadzie dla Wirtualnemedia.pl opowiadają Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy i mec. Jacek Wojtaś, główny prawnik Izby Wydawców Prasy. Szef IWP po raz pierwszy mówi też otwarcie o kwotach, jakie wydawcy tracą na drenażu ich treści przez big techy.
Telewizja Polska wprowadzi na antenę nowy magazyn reportersko-śledczy. Szefową redakcji została Bianka Mikołajewska, była dziennikarka m.in. WP oraz OKO.press. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl opowiada o szczegółach programu.
Produkująca głównie reklamy i teledyski firma Papaya Films, która ostatnio produkuje też filmy dokumentalne o polskich piłkarzach dla Amazon Prime Video, w 2023 roku zanotowała spadek przychodów o ponad 6 proc., a jej zysk poszedł w dół o 73 proc.
Szefostwo Max ogłosiło pod koniec czerwca, że nadchodzące wysokobudżetowe produkcje, które zadebiutują w serwisie od 2025 roku, będą promowane pod szyldem HBO Originals. Ta decyzja wydaje się dosyć zaskakująca w kontekście niedawnego rebrandingu z HBO Max do Max. Sytuację dla Wirtualnemedia.pl ocenili eksperci.
Droga Filipa Chajzera jest pełna zakrętów. Przez lata był twarzą telewizji TVN, dziś idzie w kierunku gal Fame MMA i wywołuje coraz większe kontrowersje. - Sam sobie przypiął łatkę patocelebryty - uważa Joanna Niemiec z LoveBrands Group. Adam Mitura z InPlus Media dodaje: „To doskonały przykład, że nic nie jest dane raz na zawsze i o wizerunek trzeba dbać”.
Na koniec 2023 roku SkyShowtime miał w Polsce zaledwie 0,11 mln abonentów - wynika z danych Ampere Analysis podanych przez screenlovers.pl. Użytkownicy narzekają na coraz szczuplejszą bibliotekę platformy. Szef portalu Filmozercy.com Mateusz Zaczyk w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przewiduje z kolei, że serwis zostanie wchłonięty przez większego gracza.
Ringier Axel Springer Polska i Wirtualna Polska Media wprowadzają zasady, zgodnie z którymi pracownicy częściej będą pojawiać się w biurach. - To będzie jeden z trudniejszych procesów do przeprowadzenia. Stoimy w obliczu sytuacji kryzysowej - ocenia Piotr Mieśnik, były redaktor naczelny Wirtualnej Polski, dziś dyrektor grupy PTWP. A Małgorzata Górska, dyrektor z Maxi Zoo Polska przyznaje: - Nie oceniałabym systemu pracy zdalnej rygorystycznie jako nieskutecznego.
W środę premier Donald Tusk i marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkali się z przedstawicielami największych mediów i organizacji branżowych. Tematem rozmowy były zmiany w nowelizacji prawa autorskiego. – Klimat był dobry, otwarty i napawa optymizmem. Ta rozmowa była merytoryczna, widzieliśmy chęć zrozumienia tematu, z jakim przyszliśmy – komentuje dla Wirtualnemedia.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych. Ustalono, że kształt poprawek wypracuje grupa robocza wydawców i resortu kultury.
„Gazeta Wyborcza” (Agora) rozważała publikację artykułu Tomasza Lisa. Orędownikiem pomysłu miał być Adam Michnik. Jednak po sprzeciwie ponad 100 osób z redakcji, zdecydowano, że tekst się nie ukaże – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Lis miał w swoim tekście pisać, że elektorat PiS trzeba obdarzyć “szacunkiem i życzliwością".
Czy całkowicie zakazać samorządom i podległym im jednostkom wydawania gazet, portali i prowadzenia telewizji? – Działalność medialna nie jest zadaniem własnym ani powierzonym instytucjom samorządowym, lecz jedynie efektem niedoprecyzowania sposobów realizacji ich zadań. Dlatego generalny zakaz jej prowadzenia to rozwiązanie, które jest możliwe i może być skuteczne – mówi Wirtualnemedia.pl o założeniach nowej ustawy medialnej radca prawny Dominik Tokarski z Kancelarii Prawnej Media.
Twórca TVR po raz kolejny chce reaktywować stację telewizyjną dla rolników. Na początku ma funkcjonować jako kanał na YouTube. - Myślę, że powinniśmy na okres dożynkowy ruszyć jako internetowy kanał. Kończymy prace przygotowawcze. Będzie wirtualne studio, podobne do tego, co w Kanale Zero i pozostałych – mówi Wirtualnemedia.pl Władysław Serafin.
W TV Republika trwają przygotowania do przeprowadzki. Szef wydawców stacji Jarosław Olechowski informuje Wirtualnemedia.pl, że nastąpi ona do końca roku. Nowa siedziba ma być adekwatna do obecnej pozycji rynkowej stacji. Jej powierzchnia liczona w tysiącach metrów kwadratowych ma zostać przeznaczona m.in. na trzy studia.
Przestarzała ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych po latach doczekała się nowelizacji w Sejmie. Branży mediów cyfrowych i drukowanych nie udało się wywalczyć sprawiedliwych ram negocjacji z gigantami cyfrowymi (głównie Google i Metą) ws. pieniędzy za swoje treści. Jak na regulacje patrzą sami dziennikarze? – W teorii nowelizacja poprawi sytuację na rynku mediów. W praktyce wszystko zależy od tego, jak zachowają się big techy - mówi Wirtualnemedia.pl Jolanta Ojczyk z Business Insider Polska.