W najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego będziemy obchodzić kolejny Dzień Świętości Życia. Z tej okazji Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Episkopacie Polski, przygotował kampanię społeczną „Razem przy stole” zachęcającą do wzmocnienia więzi rodzinnych.
Rodzina jest rzeczywistością najbliższą większości z nas. Wg badań CBOS, z lutego br., zdecydowana większość Polaków (85 proc.) uważa, że człowiekowi potrzebna jest rodzina, żeby rzeczywiście był szczęśliwy. – Na to szczęście trzeba zapracować. Powinniśmy nieustannie pielęgnować nasze relacje z bliskimi. Dlatego Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Episkopacie Polski, w ramach kampanii „Razem przy stole” zachęcająca do umacniania więzi rodzinnych – tłumaczy ks. dr Przemysław Drąg, dyrektor KODR.
Jak okiełznać współczesne, chaotyczne życie rodzinne, kiedy prawie każdy ma swoje ważne sprawy? Okazją do przywrócenia ładu może być wspólny posiłek, który jest świetnym czasem, by porozmawiać o planach i problemach naszych dzieci. W jego trakcie można przekazywać rodzinne zwyczaje i historie, a przez to budować poczucie przynależności dziecka do rodziny. Natomiast zaangażowanie dziecka w przygotowanie posiłku, może stać się okazją do nauki troski o drugiego człowieka.
Podczas konferencji prasowej inaugurującą kampanię podkreślano niebagatelną rolę, w budowaniu relacji rodzinnych, powszechnego mebla, jakim jest stół. – Do poważnych rozmów siadamy przy stole, i nie jest to zwyczaj znany tylko z biznes lunch’ów. Zaręczyny, wesele, chrzciny, urodziny, konsolacja, różnego rodzaju uroczystości religijne itd., to czas spędzony przy stole. To przy tym pospolitym meblu cieszymy się i płaczemy. Stół wymusza na nas komunikację z drugim człowiekiem bez pośpiechu. Zatrzymujemy się, siadamy przy stole, poświęcając rozmówcy to, co dziś jest najcenniejsze, swój czas – podkreśla Anna Murawska, moderatorka Akademii Familijnej, autorka książki „Stawiam na stół”.
Dla katolików, symbolika stołu jest jednak jeszcze głębsza. Jest on nie tylko istotnym symbolem życia rodzinnego, spotkania i dialogu. Ks. Przemysław Drąg przypomniał, że to również stół „ofiarny”. - Stół rodzinny powinien być zawsze przedłużeniem stołu Eucharystycznego. To doskonała szkoła cnót – podkreślił dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.
Choć pochłania nas mnóstwo spraw, powinniśmy tak potrafić zorganizować dzień, aby znalazło się w nim miejsce na wspólny rodzinny posiłek.- Nie jest to jednak w dzisiejszych czasach proste zadanie. Dlatego zacznijmy od niedzieli. Niech świętowanie Dnia Pańskiego będzie dla nas pretekstem do spędzenia czasu w miłej, rodzinnej atmosferze. Niech rodzina siądzie razem przy stole w każdą niedzielę, a wysiłek włożony w budowanie relacji rodzinnych zaowocuje na pewno – dodał ks. dr Drąg.
W ramach kampanii „Razem przy stole” każda parafia w Polsce otrzyma tematyczne materiały duszpasterskie. Więcej informacji o kampanii oraz spot video zachęcający do spożywania rodzinnych posiłków, dostępne są na stronie www.razemprzystole.pl
Patronat honorowy nad kampania „Razem przy stole” objął bp Kazimierz Górny, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.
***
Dzień Świętości Życia został ustanowiony w odpowiedzi na apel bł. Jana Pawła II z encykliki Evangelium Vitae. Zebranie Plenarne Episkopatu Polski podjęło w roku 1998 uchwałę, że w Polsce dzień ten będzie obchodzony 25 marca. W roku 2013, ze względu na to, że 25 marca miał miejsce w Wielkim Tygodniu, uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a tym samym i Dzień Świętości Życia, zostały przeniesione na poniedziałek po Drugiej Niedzieli Wielkanocnej.
Patronat medialny nad kampanią „Razem przy stole”: Tygodnik „Gość Niedzielny” oraz Radio Warszawa