Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2016-08-25

A A A POLEĆ DRUKUJ

Rehabilitanci z Hansy zaopiekują się „zawałowcami” - za darmo

Centrum Medyczne Hansa uruchomiło dzienny ośrodek rehabilitacji kardiologicznej. Placówka podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na refundację świadczeń. To jedyne tego typu miejsce w tej części regionu, w której pacjenci po przebytych zawałach serca mogą poddać się pozabiegowej rehabilitacji, bez konieczności pozostawania na jej czas w szpitalu.

Dotąd pacjenci zmagający się z przewlekłymi chorobami serca jak i będący po zabiegu, mieli do wyboru dwa rozwiązania. W grę wchodziła wyłącznie rehabilitacja szpitalna poza Białymstokiem, czyli przeprowadzana w warunkach pełnej hospitalizacji lub prywatnie.

Zabiegi trwają zwykle półtorej do dwóch godzin dziennie, a dzięki umowie z funduszem, pacjenci nie muszą już spędzać kilku tygodni non stop w szpitalu. Mogą dochodzić do pełni sił w domu, przyjeżdżając do nas tylko na tych kilka godzin – mówi Stefan Stankiewicz, właściciel Hansy. - To znaczna oszczędność czasu i większy komfort dla chorego.

Dodatkową zaletą rehabilitacji kardiologicznej w ośrodku dziennym w porównaniu ze stacjonarną jest to, że lekarz może skierować pacjenta na rehabilitację w dowolnym czasie po przeprowadzonym zabiegu.

Dzienna rehabilitacja jest dedykowana w szczególności osobom, którym towarzyszy ostry zespół wieńcowy, pacjentom po przebytej plastyce naczyń wieńcowych, zabiegach kardiochirurgicznych i  naczyniowych oraz chorym z zaostrzoną niewydolnością serca.

Rehabilitacja odbywa się w oparciu o indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń opracowany wspólnie przez kardiologa i fizjoterapeutę. Również na tej podstawie ustalane są intensywność i długość turnusu rehabilitacyjnego. Co ważne, zabiegi mogą trwać maksymalnie 24 dni w ciągu 3 miesięcy, a w przypadku wskazań, pacjent może zostać skierowany na kolejny turnus.

Na początek pacjent przechodzi konsultacje specjalistyczne i jest poddawany testom wysiłkowym na bieżni lub cykloregometrze. Przy ustalaniu formy treningu brane są również pod uwagę wyniki innych badań – m.in. EKG - i analizowana jest historia choroby. 

Zajęcia pod okiem specjalisty obejmują w szczególności trening wytrzymałościowy z monitorowaniem pracy serca oraz  treningi z wykorzystaniem bieżni, maszyn eliptycznych, stepperów czy ergometrów wioślarskich.

W ramach zajęć pacjenci poddawani są również ćwiczeniom ogólnokondycyjnym, oddechowym i rozciągającym. Po zakończeniu turnusu każdy pacjent zyskuje wiedzę odnośnie zalecanego w jego przypadku rodzaju aktywności fizycznej - tak pod względem zawodowym, jak i rekreacyjnym.

- Motywujemy przy tym pacjentów, stawiając przed nimi określone wyzwania, z którymi łatwiej sobie mogą poradzić ćwicząc w grupie, ponieważ w ten sposób mogą dzielić się swoimi słabościami, co zaś przekłada się na wspólną motywację do podejmowania kolejnych wyzwań. Jednak przede wszystkim służymy swoją wiedzą, dając im poczucie bezpieczeństwa i udowadniamy, że „ruch jest w stanie zastąpić każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu” – mówi fizjoterapeuta mgr Mariola Żelazek-Makowska.

Rehabilitacja tego rodzaju to zatem nie tylko ćwiczenia mające na celu poprawę wydolności układu krążenia i powrót do zdrowia. Spełnia również kilka dodatkowych funkcji. - Podczas wizyt nasi specjaliści oceniają i redukują czynniki ryzyka, które mogły doprowadzić do powstania choroby. Pacjent otoczony jest przy tym opieką psychologiczną i dietetyczną. Staramy się go również edukować w zakresie prozdrowotnego trybu życia – wyjaśnia przedstawiciel Centrum Medycznego Hansa.

Zapisy na rehabilitację kardiologiczną odbywają się na podstawie skierowania wystawionego przez  lekarza szpitalnego oddziału kardiologii lub kardiochirurgii lub oddziału chorób wewnętrznych oraz  poradnię kardiologiczną lub rehabilitacyjną. - W tej chwili wszyscy pacjenci, którzy zgłoszą się do nas ze skierowaniem przyjmowani są na bieżąco i niemal od razu mogą rozpocząć ćwiczenia. Obecnie nie ma kolejek, ale nie powinniśmy czekać, bo sytuacja może się przecież zmienić -dodaje Stefan Stankiewicz.

Warto dodać, że Hansa to jeden z największych ośrodków rehabilitacyjnych w regionie, w którym prowadzona jest kompleksowa rehabilitacja neurologiczna i narządu ruchu zarówno pacjentów dorosłych jak i dzieci. Jako jedyny prowadzi rehabilitację kardiologiczną w Ośrodku Dziennym w Białymstoku - opracowaną zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. - Ten specjalistyczny typ rehabilitacji nie jest przy tym dla nas czymś nowym. Przez kilka ostatnich lat opiekowaliśmy się pacjentami, którzy trafiali do nas w ramach tzw. prewencji rentowej z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – przypomina Stefan Stankiewicz.

Na zabiegi można zapisać się osobiście w Centrum Medycznym Hansa, ul. Choroszczańska 24 lub telefonicznie pod numerem telefonu 85 651 22 89. 





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS