Wiktory wracają po 7 latach. Bez nagrody dla polityka, galę pokaże TVP1 (lista nominacji)
Pod koniec marca po 7 latach przerwy rozdane zostaną nagrody Akademii Telewizyjnej Wiktory. Ogłoszono już nominacje w 12 kategoriach (zrezygnowano z kategorii Polityk Roku) i laureatów SuperWiktorów. Gala Wiktorów będzie transmitowana w TVP1.
Pomysłodawcą Wiktorów jest dziennikarz i producent telewizyjny Józef Węgrzyn, od lat współwłaściciel firmy Media Corporation. Na stronie internetowej spółki poinformowano, że nagrody zostały reaktywowane po siedmiu latach przerwy.
Pod koniec lutego odbyło się zebranie kapituły Wiktorów, brali w nim udział Ilona Łepkowska, Dorota Idzi, Krzysztof Mroziewicz, Waldemar Dąbrowski, Krzysztof Ibisz, Józef Węgrzyn, Wojciech Iwański, Dariusz Szpakowski, Paweł Golec, ks. Arkadiusz Nowak.
W komunikacie podano, że kapituła na podstawie zgłoszeń Akademii Wiktorów zatwierdziła wybór nominowanych w poszczególnych kategoriach Wiktorów i SuperWiktorów (listę nominacji przedstawiamy u dołu tekstu). Nadzorowała to kancelaria prawna.
W porównaniu z wcześniejszymi edycjami pojawiło się kilka kategorii, w których laureatami będą produkcje, a nie ludzie (Program telewizyjny roku, Projekt internetowy roku, Serial roku), zrezygnowano natomiast z kategorii Polityk roku.
W kategorii Wiktor publiczności zwycięzcę wybiorą w głosowaniu widzowie Telewizji Polskiej, w najbliższych tygodniach w TVP1 będą emitowane informacje o nominowanych.
Galę Wiktorów pokaże TVP1 w czwartek 31 marca o godz. 20:10.
Poprzednio Wiktory w 2015 roku
Pierwszy raz Wiktory zostały wręczone za rok 1985. W paru pierwszych edycjach laureatów wybierali widzowie TVP i czytelnicy „Życia Warszawy”, akademię złożoną z wcześniejszych zwycięzców powołano w 1992 roku. W 1989 roku, żeby nie wzbudzać dodatkowych emocji politycznych, zdecydowano, że jedynym laureatem został papież Jan Paweł II.
Od połowy lat 90. Wiktory wręczano podczas gal, ostatnia jak na razie odbyła się pod koniec marca 2015 roku. Rok później nagród nie wręczono, Józef Węgrzyn tłumaczył, że „ze względu na duże zawirowania w telewizji publicznej”.
Najwięcej Wiktorów mają w swoim dorobku Tomasz Lis (dziewięć) i Grażyna Torbicka (osiem).
Nominacje do Wiktorów za 2021 rok
Dziennikarz roku: Przemysław Babiarz, Elżbieta Jaworowicz, Piotr Kraśko, Andrzej Poczobut, Bogdan Rymanowski
Aktor roku: Marcin Dorociński, Maciej Stuhr, Tomasz Włosok, Tomasz Ziętek, Artur Żmijewski
Aktorka roku: Magdalena Cielecka, Maria Dębska, Agata Kulesza, Teresa Lipowska, Kinga Preis
Artysta sceny: Cleo, Robert Górski, Dawid Kwiatkowski, Dawid Podsiadlo, Sanah
Twórca roku: Jan Holoubek, Ilona Łepkowska, Remigrusz Mróz, Rinke Rooyens, Adam Sztaba
Osobowość roku: dr Paweł Grzesiowski, Przemysław Kossakowski, Maryla Rodowicz, Tadeusz Sznuk, Iga Świątek
Odkrycie roku: Sandra Drzymalska, Hubert Hurkacz, Sara James, Ralph Kamiński, Krystian Ochman
Sportowiec roku: Róża Kozakowska, Dawid Kubacki, Robert Lewandowski, Iga Świątek, Anita Włodarczyk
Program telewizyjny roku: „Czarno na białym, „Down The Road”, „Rolnik szuka żony”, „The Voice Senior”, „Twoja twarz brzmi znajomo”
Projekt internetowy roku: Kanał Roberta Makłowicza, „Nauka. To lubię”, „Raport o stanie świata” Dariusza Rosiaka, „Rezerwacje” Katarzyny Janowskiej, Sexed.pl
Serial roku: „Chyłka”, „Klangor”, „Osiecka”, „Skazana”, Stulecie winnych”
Wiktor publiczności: Katarzyna Kasia, Marta Manowska, Ida Nowakowska, Małgorzata Socha, Martyna Wojciechowska
SuperWiktory: Alicja Majewska, Cezary Pazura, Andrzej Seweryn, Karol Strasburger
Dołącz do dyskusji: Wiktory wracają po 7 latach. Bez nagrody dla polityka, galę pokaże TVP1 (lista nominacji)