Powstanie holding wydawniczy wokół PW Rzeczpospolita
Decyzją Ministerstwa Skarbu na bazie PW Rzeczpospolita (PWR SA) powstanie duży holding wydawniczy, w skład którego wejdzie pięć spółek Skarbu Państwa. W pierwszej kolejności włączone zostaną Wydawnictwo Wiedza Powszechna, Składnica Księgarska i Dom Słowa Polskiego.
Powstała w skutek konsolidacji grupa wydawnicza będzie składać się z wydawnictw specjalistycznych, drukarni i hurtowni książek. Umożliwi to grupie kompleksową działalność w sektorze wydawniczym. Oprócz Wydawnictwa Wiedza Powszechna, Składnicy Księgarskiej i Domu Słowa Polskiego, do PWR SA dołączone zostaną także Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Wydawnictwa Naukowo-Techniczne. WNT jest ciągle przedsiębiorstwem państwowym, dlatego najpierw musi zostać przeprowadzona komercjalizacja wydawnictwa, a w przypadku Wydawnictwa Muzycznego konieczna jest zmiana celu komercjalizacji.
- Spółki, które wejdą do holdingu tworzyły historię polskiego rynku wydawniczego. Dom Słowa Polskiego był na początku lat 90-tych największą drukarnią w kraju, stąd wychodziły pierwsze niezależne gazety w Polsce - GW, Rzeczpospolita i inne. Wiedza Powszechna wydaje słowniki do ponad 30 języków świata, a Polskie Wydawnictwo Muzyczne dominuje na rynku publikacji związanych z muzyką -podkreśla Andrzej Filipowicz, członek zarządu PWR SA.
Wydanie decyzji przez Ministerstwo Skarbu pozwala rozpocząć formalne procedury włączania poszczególnych spółek w skład PWR SA. Po dokonaniu wyceny, która powinna zakończyć się do końca kwietnia, rozpoczęte zostaną działania prowadzące do powstania grupy wydawniczej. Nastąpi podwyższenie kapitału PWR SA poprzez wniesienie aportem akcji poszczególnych spółek.
- Decyzja wydana przez Ministerstwo Skarbu to dla nas zwieńczenie kilkuletnich starań o utworzenie silnego podmiotu na rynku wydawniczym. Pierwszy etap, czyli włączenie do PWR SA Wydawnictwa Wiedza Powszechna, Składnicy Księgarskiej i Domu Słowa Polskiego powinno się zakończyć do końca września - wyjaśnia Piotr Rostkowski, członek zarządu PWR SA.
Celem utworzenia grupy na rynku wydawniczym będzie organizacja podmiotu, który z jednej strony będzie bardziej konkurencyjny niż poszczególne spółki osobno, co pozwoli zracjonalizować koszty i lepiej wykorzystać posiadany majątek, a z drugiej strony doprowadzi do sprawnej prywatyzacji kilku spółek Skarbu Państwa. Oprócz tego holding pełnił będzie rolę inkubatora nowych przedsięwzięć rozwojowych oraz aktywnie uczestniczył w restrukturyzacji i prywatyzacji spółek Skarbu Państwa działających w sektorze wydawniczym.
- Połączenie wydawnictw należących do Skarbu Państwa, umożliwi rozszerzenie oferty nie tylko o nowe tytuły książkowe i prasowe, ale również o produkty i usługi oparte o technologie elektroniczne - podkreśla Maciej Wewiór, rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa.
Dołącz do dyskusji: Powstanie holding wydawniczy wokół PW Rzeczpospolita