SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pożar serwerowni OVH

W nocy z wtorku na środę w Strasburgu doszło do pożaru dwóch budynków w centrum serwerowym firmy hostingowej OVH. W konsekwencji od rana nie działały serwisy Katolickiej Agencji Informacyjnej, „Pisma. Magazyn opinii” i MMArocks.pl, na kilka godzin zniknął e-sklep Bonito.pl, a na Allegro sprzedawcy mieli problemy z zewnętrznym narzędziem Baselinker.

Pożar serwerowni OVHPożar serwerowni OVH

O pożarze w serwerowniach OHV w Strasburgu o godz. 3:42 poinformował na Twitterze szef firmy Octave Klabe. Klientom jej usług hostingowych polecił, żeby włączyli opcję Disaster Recovery Plan.

Budynek oznaczony jako SBG2 spłonął całkowicie, a SBG1 częściowo. Strażakom udało się ochronić trzeci budynek, natomiast czwarty w ogóle nie odczuł pożaru. Nie ucierpiała żadna osoba.

Dwie godziny później ogień został całkowicie ugaszony. - Strażacy dalej polewają budynki wodą. Nadal nie mamy wstępu na miejsce. Dlatego SBG1, SBG3 i SBG3 nie zostaną zrestartowane dzisiaj - stwierdził szef OVH.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Na razie nie podano żadnych informacji o przyczynach pożaru.

W środę firma OVH wystosowała oświadczenie ws. porannej awarii i pożaru. - O godzinie 00:47 w środę, 10 marca 2021 r., w jednym z naszych 4 centrów danych w Strasburgu – w SBG2 wybuchł pożar. Nie był to budynek klasyfikowany jako obiekt Seveso, nie znajdywały się tam żadne substancje niebezpieczne. Strażacy jednak interweniowali natychmiast, aby chronić naszych pracowników i zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. O 2:54 w nocy teren SBG2 został odizolowany, a cały teren zamknięty ze względów bezpieczeństwa. Do 4:09 kiedy straż pożarna opanowała ogień, pożar zdążył już zniszczyć SBG2 i stanowił poważne zagrożenie dla pobliskich centrów danych. Od godziny 5:30, ze względów bezpieczeństwa, teren dotknięty pożarem jest niedostępny także dla naszych zespołów. Sytuacja została już jednak całkowicie opanowana. Odczuwamy ulgę, że nikt nie odniósł obrażeń, ani spośród naszych pracowników, ani spośród strażaków i służb prefektury. Dziękujemy wszystkim za wzorową mobilizację. Dzięki naszym 15 centrom danych w Europie zespoły techniczne i sprzedażowe OVHcloud angażują się we wspieranie naszych klientów, wdrażanie adekwatnych rozwiązań i łagodzenie skutków niedostępności centrum danych w Strasburgu. Naszą misją jest niezmiennie zapewnianie klientom najwyższej jakości usług wspierających ich działalność. Wiemy jak bardzo to dla nich ważne. Szczerze przepraszamy za utrudnienia spowodowane przez ten pożar. Obecnie trwa ocena skutków wydarzenia, tak abyśmy mogli w możliwie najbardziej przejrzysty sposób informować o postępach czynności sprawdzających i wdrażaniu rozwiązań naprawczych. Wszystkie nasze kanały komunikacyjne, począwszy od naszej platformy śledzenia incydentów (travaux.ovh.com), pozostają dostępne, aby mogli Państwo być na bieżąco informowani o rozwoju sytuacji - napisano.

eKAI.pl, Magazynpismo.pl i MMArocks.pl padły, Bonito z problemami

Z infrastruktury OVH korzysta wielu polskich wydawców internetowych. W środę rano sklep Bonito.pl informował, że na serwerach w spalonych budynkach przechowywano dane całej witryny, w tym wiadomości przesyłane przez użytkowników.

- W ciągu 2 godzin nasz administrator wprowadził "disaster recovery plan" i odtworzył stronę bonito.pl. Po kilku godzinach przerwy można składać zamówienia. Żadne ze złożonych wcześniej zamówień nie zostało utracone - zapewniło Bonito.

- Niestety utraciliśmy część Waszych wiadomości e-mail, zwłaszcza tych, które były wysyłane wczoraj wieczorem przed wybuchem pożaru oraz są wysyłane teraz. Obecnie pracujemy nad odzyskaniem skrzynek pocztowych, więc prosimy aby komunikować się z nami za pomocą telefonu - 12 210 09 02 - dodała firma.

 

Wskutek pożaru serwerowni OVH w środę przed południem nadal niedostępne były wszystkie serwisy Katolickiej Agencji Informacyjnej (m.in. eKAI.pl), witryna „Pisma. Magazynu opinii” oraz MMArocks.pl.

- Pracujemy już nad przywróceniem pełnej funkcjonalności. Za utrudnienia przepraszamy - napisano na facebookowym fanpage’u KAI.

 

Problemy pojawiły się też na Allegro, przy czym nie dotyczyły samej platformy, tylko zewnętrznej funkcjonalności Baselinker dla sprzedawców. - To narzędzie do grupowego zarządzania magazynem i e-comenrce, więc sprzedający używają go żeby integrować magazyny na przykład z Allegro i swoimi sklepami online - wyjaśnił na Twitterze Marcin Gruszka, PR product manager Allegro.

- Platforma Allegro działa bez zarzutów - zapewnił. - Faktycznie część naszych sprzedawców korzysta z zewnętrznego narzędzia Baselinker i tam jest problem. Od rana pomagamy naszym sprzedawcom zminimalizować skutki tej awarii - dodał Gruszka.

Poprzednia awaria OVH w całej Europie

Do poprzedniej dużej awarii OVH doszło w połowie listopada 2017 roku. Octave Klaba opisał, że przyczyną był „incydent w sieci światłowodowej, która łączy nasze centrum danych Roubaix (RBX) z 6 z 33 punktów międzynarodowej wymiany ruchu (oP) wchodzącymi w skład naszej sieci szkieletowej: Paryżem (TH2 oraz GSW), Frankfurtem (FRA), Amsterdamem (AMS), Londynem (LDN) i Brukselą (BRU)”.

W konsekwencji przez kilka godzin nie działała część serwisów i usług internetowych w wielu krajach europejskich. W Polsce awarię odczuły m.in. PKP.pl, Jakdojade.pl, Gazetapolska.pl, Salon24.pl, Kwejk.pl, Furgonetka.pl, Wirtualnemedia.pl, Shoplo.pl i Android.com.pl.

Z usług hostingowych OVH korzysta 1,6 mln klientów ze 140 krajów. Firma podaje, że ma 400 tys. serwerów w 31 lokalizacjach na całym świecie. Kompleks w Strasburgu działa od sześciu lat, obsługuje przede wszystkim mniejszych wydawców, m.in. startupy.

Dołącz do dyskusji: Pożar serwerowni OVH

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krzysztof k
Niech się to spali, niech nie będzie wszystkiego. Niech naród wróci do korzeni. Tak jak mówił Kononowicz, nie są nam potrzebne portale, sklepy internetowe, jeśli komuś są potrzebne to nie jest już człowiekiem tylko bezmózgim wytworem systemu, konsumentem który pracuje po to by mieć, a nie po to być. Ejmen
odpowiedź
User
poPO
Serwerownie zabezpiecza się na wszelkie sposoby od wszystkich zagrożeń. A im spaliły się dwa budynki. Ktoś tam kręci duży wałek.
odpowiedź
User
DjBodzio
Serwerownie zabezpiecza się na wszelkie sposoby od wszystkich zagrożeń. A im spaliły się dwa budynki. Ktoś tam kręci duży wałek.

i cyk odskodowanie
odpowiedź