SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kiedy realizowanie sprzedaży zwalnia od płacenia podatku VAT

Realizowanie sprzedaży w pewnym limicie zwalnia podatnika od płacenia podatku VAT. Nie każdy jednak musi ze zwolnienia skorzystać. Decyzję o zrzeczeniu się tego prawa warto przemyśleć - na możliwość ponownego wyboru zwolnienia trzeba czekać ponad rok.

Od momentu rozpoczęcia działalności i dokonania pierwszej transakcji do chwili, kiedy opodatkowana sprzedaż osiągnie określoną wartość, przedsiębiorca nie musi płacić podatku VAT.  Tą granicą jest kwota 150 000 zł dla sprzedaży w poprzednim roku podatkowym. Jeśli natomiast rozpoczęcie działalności będzie miało miejsce w trakcie roku podatkowego, limit stanowić będzie proporcja 150 000 zł w stosunku do okresu prowadzenia firmy dla sprzedaży przewidywanej w roku podatkowym.

Do wartości sprzedaży nie wlicza się jednak dostawy towarów oraz świadczenia usług zwolnionych od podatku (przedmiotowo), a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez przedsiębiorcę do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Ze statusu podatnika VAT zwolnionego można jednak zrezygnować, a po rezygnacji znów do niego powrócić. Obydwie decyzje mogą okazać się dla podatnika korzystne. Sam powrót (a zatem ponowny wybór zwolnienia) opłaca się zwłaszcza, gdy przedsiębiorca większość transakcji przeprowadza z osobami niebędącymi czynnymi podatnikami VAT lub kiedy na potrzeby swojej działalności dokonuje nieznacznych zakupów.

Trzeba czekać rok
Niestety ze zmianą statusu podatnika na potrzeby VAT-u trzeba się wstrzymać – i to na długo. Przedsiębiorca, który zrezygnował ze zwolnienia z VAT-u może do niego powrócić nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym od zwolnienia odstąpił. Innymi słowy, jeśli rezygnacja z prawa nastąpiła np. w marcu b.r., ponowny wybór zwolnienia będzie możliwy dopiero od 1 stycznia 2015 r.

Niezbędne zawiadomienie fiskusa
W przypadku powrotu przedsiębiorcy do zwolnienia podmiotowego z VAT, fiskus musi ponownie wypisać go z rejestru czynnych podatników VAT. Należy zatem złożyć w urzędzie aktualizujący druk VAT-R w okresie tygodnia, licząc od dnia, w którym nastąpi zmiana. Składający musi w nim m.in. wskazać, iż na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o podatku od towarów i usług będzie korzystał ze zwolnienia oraz podać pełną datę, od której to nastąpi, odpowiednio w polach 30. i 38.


Katarzyna Miazek, Tax Care
Karolina Zawłocka,  księgowa Tax Care

autor:
2013-05-24

Dołącz do dyskusji:

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl