Kiedy opłaca się wybrać podatek liniowy 19%?
Początek roku to jedyny moment na zmianę formy opodatkowania dochodu, pomijając przejście z ryczałtu na skalę. Co do zasady, przedsiębiorcom zarabiającym powyżej 85 528 zł opłaca się przejść na podatek liniowy.
Największą zaletą opodatkowania dochodów podatkiem liniowym jest stosowanie jednej stawki podatku niezależnie od tego, ile przedsiębiorca zarabia. Do fiskusa z tytułu podatku dochodowego trafia 19 proc. przychodów pomniejszonych o koszty oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Tak samo jak w przypadku skali progresywnej, podatnicy podatku liniowego mogą w zeznaniu rocznym rozliczać stratę czy wpłaty na IKE.
20. stycznia 2015 r. to ostateczny termin na złożenie pisemnego oświadczenia naczelnikowi urzędu skarbowemu o zmianie formy opodatkowania dochodu (w przypadku przedsiębiorców rozpoczynających działalność w trakcie roku, oświadczenie składa się przed dniem rozpoczęcia biznesu). Wybrana forma opodatkowania będzie miała zastosowanie do dochodów osiągniętych w 2015 r. Wybór podatku liniowego zobowiązuje przedsiębiorcę do trzymania się tej formy opodatkowania przez cały rok podatkowy bez możliwości przejścia w ciągu tego roku na inną.
Przedsiębiorcy zmieniający formę opodatkowania dochodu, składają formularz CEIDG-1 w urzędzie miasta, gminy czy przez internet, zaznaczając aktualizację danych. |
19 proc. stawka korzystna dla wysokich dochodów
Jeśli przedsiębiorca rozlicza swoje dochody zgodnie z zasadą ogólną, tj. według skali podatkowej, obowiązuje go różna stawka podatku dochodowego, w zależności od wysokości swojego dochodu. Niższa stawka wynosi 18 proc., po osiągnieciu dochodu w wysokości powyżej 85 528 zł zaś, podatek dochodowy płaci się według stawki 32 proc. Tak więc wybór podatku liniowego z jedną stawką 19 proc. opłaca się przedsiębiorcom osiągającym dochody, które w przypadku stosowania skali podatkowej opodatkowane byłyby stawką 32 proc.
Oraz jeśli nie zależy nam na ulgach
Pomniejszenie o koszty, składki ZUS-owskie czy stratę to niestety jedyne możliwości zmniejszenia zobowiązania podatkowego osób opłacających podatek liniowy. Dlatego rezygnacja ze skali na rzecz opodatkowania liniowego nie jest opłacalne, jeśli przedsiębiorca chce nadal korzystać z różnych ulg i odliczeń. Ta forma opodatkowania dochodu wyklucza bowiem możliwość wspólnego rozliczenia dochodu z małżonkiem, zastosowania np. ulgi na dzieci, na internet, odliczenia od dochodu darowizny czy pomniejszenia zobowiązania wobec urzędu skarbowego o kwotę wolną od podatku. Nawet osoby samotnie wychowujące dzieci przy stawce liniowej nie mają możliwości skorzystania z przysługujących im w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych odliczeń.
Katarzyna Miazek, Tax Care
Katarzyna Więsik, księgowa Tax
Dołącz do dyskusji: