SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

DVB-AVC dodaje kodek AVS3

Organizacja DVB Project włączyła po raz pierwszy chiński kodek do specyfikacji DVB-AVC, dotyczącej nadawania sygnału wideo i streamingu w sieci. Dodanie standardu kompresji z Chin ma świadczyć o rozszerzaniu się na poziom globalny specyfikacji pochodzącej od DVB i w konsekwencji podnieść jakość nadawanych treści na wyższy poziom.

Fot. DVB Project/Materiały prasowe Fot. DVB Project/Materiały prasowe

DVB Project dodał kodek AVS3 do swojej podstawowej specyfikacji dotyczącej kodowania wideo i audio. Następuje to po dodaniu standardu VVC na początku br. i oznacza, że po raz pierwszy DVB włączył kodek z Chin, co ma podkreślać bardziej globalny charakter specyfikacji.

Nowa generacja nadawania

Nowa rewizja specyfikacji DVB-AVC została zatwierdzona przez DVB Steering Board i jest już dostępna jako DVB BlueBook A001r20.

Jak zaznaczono w komunikacie, dodanie nowych kodeków ma zapewniać, że DVB zaoferuje najbardziej wszechstronny i elastyczny zestaw narzędzi do dostarczania usług telewizyjnych nowej generacji, obejmujący coraz bardziej zróżnicowany rynek globalny.

Nowe kodeki wideo są ważnymi czynnikami umożliwiającymi rozszerzone doświadczenia dla transmisji i szerokopasmowego dostępu do internetu, jak 8K, a także przyspieszenie wdrażania 4K UHD.

Po zakończeniu specyfikacji, zgodnie z harmonogramem, grupa DVB-AVC przygotowuje teraz strumienie referencyjne, które implementatorzy mogą wykorzystać do weryfikacji i walidacji (V&V). Kontynuowane są także prace nad kodekiem wideo AV1, określonym przez Alliance for Open Media.

Czytaj także: Brak sygnału na wybranych kanałach. Cała Polska z DVB-T2/HEVC

AVS3: Co to jest?

AVS3, opublikowany w październiku 2021 r., jest najnowszym członkiem rodziny standardów kodowania wideo opracowanych przez chińską organizację AVS Workgroup. Wyniki przedstawione DVB wskazują, że rozwiązanie jest w stanie kodować wideo z około 40 proc. oszczędnością bitrate dla tej samej subiektywnej jakości w porównaniu do HEVC. Stawia to AVS3 wśród najbardziej wydajnych technologii kodowania wideo na świecie.

Zmieniona specyfikacja DVB-AVC zawiera cztery punkty zgodności dla AVS3, przy czym minimalnym wymogiem jest podstawowy odbiornik zdolny do obsługi rozdzielczości do 4K (3840×2160) z HDR. Trzy dodatkowe punkty zgodności obejmują obsługę wysokich częstotliwości odświeżania (HFR) oraz rozdzielczości do 8K (7680×4320).

Czytaj także: Kolejna wymiana dekoderów? Nadchodzi kodek MPEG-5 LCEVC

Grupa robocza AVS została założona w 2002 r., a jej pierwsze i drugie generacje kodowania wideo były szeroko stosowane w transmisji telewizyjnej HDTV i 4K w Chinach. Rozwój standardu AVS3 rozpoczął się w grudniu 2017 r., a zakończył w marcu 2019 r. Wysoki profil, obecnie przyjęty w DVB-AVC, został sfinalizowany w sierpniu 2021 r. i opublikowany jako standard branżowy AVS (T/AI 109.2-2021).

Dołącz do dyskusji: DVB-AVC dodaje kodek AVS3

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TT
Nowe kodeki powstawały i wciąż będą powstawać. Do praktycznej implementacji AV1, VVC zy AVS3 w telewizorach, dekoderach przyjdzie nam jeszcze poczekać co najmniej dobrych parę lat, potem jeszcze kilka kolejnych zanim ktoś praktycznie zacznie z tego korzystać w kontekście DVB-T, DVB-S czy DVB-C.
To w kontekście ewentualnych głosów "czy nie warto było zaczekać ze zmianą standardu naziemnej telewizji na nowy kodek".
0 0
odpowiedź
User
widz
Kolejna porcja elektrośmieci czeka. Nie lepiej byłoby zaprojektować odbiorniki DVB, które umożliwią wymianę w przyszłości jednego modułu, odpowiedzialnego za kodek? Ewentualnie jeszcze wymienna głowica, np. do standardu DVB-T3.
0 0
odpowiedź
User
TT
Nie lepiej byłoby zaprojektować odbiorniki DVB, które umożliwią wymianę w przyszłości jednego modułu, odpowiedzialnego za kodek? Ewentualnie jeszcze wymienna głowica, np. do standardu DVB-T3.


Takie rzeczy (wymienne moduły DVB-T2/DVB-S2/DVB-C2) są możliwe w przypadku profesjonalnych tunerów, przy czym taka głowica/moduł jest z reguły dużo droższy niż większość sprzedawanych chińskich tunerów do 100 zł, wiec niestety ekonomicznie nie miałoby to sensu w przypadku zwykłego Kowalskiego.

Teoretycznie mogłoby to mieć sens w przypadku droższych telewizorów, ale wymagałoby standaryzacji (aby zapewnić szeroką dostępność modułów i niskie ceny). Można by sobie np. wyobrazić moduły w postaci karty, która dodawałaby sprzętowe wsparcie dla nowych kodeków, niestety producenci telewizorów nie są czymś takim zainteresowani, gdyż każda zmiana standardu nakręca dla nich sprzedaż nowych odbiorników. Niestety eko-deklaracje (w tym chwalenie się ostatnio tzw. śladem węglowym) producentów to lipa. Z roku na rok telewizory mają krótszą żywotność. Zwłaszcza dotyczy to tzw. smart-tv, gdzie po paru latach aplikacje po prostu przestają być wspierane, a OS (najczęściej) Android przestaje otrzymywać jakiekolwiek aktualizacje, stając się zagrożeniem bezpieczeństwa dla domowej sieci lokalnej.
0 0
odpowiedź