Huawei o przyszłości: Wszechobecna sztuczna inteligencja, roboty na usługach ludzi i powszechny dostęp do 5G
Do 2025 roku 97 procent firm będzie korzystać ze sztucznej inteligencji, stopień rozpowszechnienia zaawansowanych robotów domowych na świecie osiągnie 14 procent, a połączenia możliwości sieci 5G z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością zmienią sposób funkcjonowania biznesu i prywatnych użytkowników - wynika z raportu Global Industry Vision opracowanego przez Huawei.
Opublikowany przez Huawei raport Global Industry Vision zawiera 10 najważniejszych według firmy trendów i kierunków rozwoju technologii w przemyśle i obszarze konsumenckim.
Huawei wyjaśnia, że wnioski z raportu zostały opracowane w oparciu o analizę danych własnych oraz informacji pozyskanych m.in. z międzynarodowych firm konsultingowych oraz przedsiębiorstw z sektora nowych technologii. Oto 10 najważniejszych trendów dotyczących technologicznej przyszłości według autorów raportu:
Życie z botami
Stopień rozpowszechnienia robotów domowych na świecie do 2025 r. osiągnie 14 proc. Za 3 lata średnio 10 robotów znajdzie się na wyposażeniu każdego domu spokojnej starości w krajach grupy G8. Przewidywania te oparte są na dynamicznym rozwoju inżynierii materiałowej oraz równolegle – coraz większym zaawansowaniu systemów sztucznej inteligencji.
Szeroki horyzont
Równoległy rozwój sieci 5G, technologii VR/AR oraz uczenia maszynowego otworzy nowe perspektywy – zarówno w sferze biznesowej, jak i kulturowej. Około 337 mln ludzi oraz 10 proc. firm na całym świecie będzie wykorzystywało rozwiązania oparte na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.
Bez wyszukiwarek
Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji w urządzeniach konsumenckich zwiększy możliwości automatycznego wyszukiwania informacji, bez wysiłku i zaangażowania użytkowników. Autorzy raportu przewidują, że do 2025 r. aż 90 proc. właścicieli urządzeń będzie korzystać z funkcji inteligentnego asystenta.
Ulice szyte na miarę
Inteligentne systemy transportowe połączą urządzenia mobilne użytkowników, ich pojazdy oraz infrastrukturę, wpływając m.in. na wzrost płynności ruchu drogowego i szybką reakcję awaryjną. Według raportu GIV w ciągu najbliższych lat 15 proc. pojazdów będzie wyposażonych w technologię łączności Cellular Vehicle-to-Everything.
Współpraca z botami
Według przewidywań po przekształceniu gałęzi przemysłu inteligentna automatyzacja – dla podniesienia bezpieczeństwa i wydajności pracy – podejmie ryzykowne, powtarzalne i precyzyjne zadania. Według danych z raportu na każde 10 tys. pracowników przypadać będą 103 roboty przemysłowe.
Rozszerzona kreatywność
Chmura AI obniży koszty i barierę wejścia w wielu obszarach, m.in. badań naukowych, wdrażania innowacji, a także promocji sztuki, otwierając nowe możliwości rozwoju twórczego potencjału. GIV przewiduje, że do 2025 r. 97 proc. dużych firm wdroży rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji.
Niezakłócona komunikacja
Sztuczna inteligencja i systemy analityczne Big Data pozwolą na prowadzenie swobodnej komunikacji pomiędzy firmami i klientami oraz wyeliminują problem bariery językowej. Dokładność, zrozumienie i zaufanie będą stanowić podstawę komunikacji przyszłości. Raport GIV przewiduje, że do 2025 r. firmy zaczną w pełni wykorzystywać aż 86 proc. danych, które generują.
Gospodarka symbiotyczna
Analitycy zaznaczają, że firmy na całym świecie już teraz wdrażają cyfrowe technologie i inteligentne aplikacje oparte na wewnętrznych platformach dostępu. Współpraca w takim systemie pozwala na sprawne dzielenie się zasobami, wzmacnia globalne ekosystemy i podnosi produktywność. Z raportu GIV wynika, że do 2025 r. 85 proc. aplikacji biznesowych będzie opierać się na rozwiązaniach w chmurze.
Szybki rozwój 5G
5G rozwija się dynamiczniej niż poprzednie generacje sieci. Już teraz można obserwować znaczący potencjał 5G do wykorzystania zarówno przez odbiorców indywidualnych, jak i biznes. Analitycy w raporcie GIV przewidują, że w ciągu 3 lat aż 58 proc. populacji na całym świecie będzie mieć dostęp do sieci 5G.
Globalne zarządzanie cyfrowe
Ze względu na ilość przetwarzanych danych na całym świecie rozwój technologii cyfrowej musi opierać się o wspólne, międzynarodowe standardy przechowywania i korzystania z Big Data. GIV przewiduje, że roczny wolumen danych globalnych osiągnie 180 ZB (1 ZB = 1 bilion GB).
W pierwszej połowie 2019 roku Huawei zanotował wzrost przychodów rok do roku o 23,2 procent. W tym okresie sprzedaż smartfonów chińskiego producenta zwiększyła się o 24 proc. osiągając kwotę 32,1 mld dolarów. Huawei wykazał także stabilną sytuację w segmencie dostaw infrastruktury telekomunikacyjnej. Podane wyniki oznaczają, że wprowadzone w maju br. restrykcje ze strony USA nie doprowadziły na razie chińskiej marki do biznesowego kryzysu.
Dołącz do dyskusji: Huawei o przyszłości: Wszechobecna sztuczna inteligencja, roboty na usługach ludzi i powszechny dostęp do 5G