SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Disney zmienia strukturę i koncentruje na streamingu. Stawia na oryginalne treści

Koncern Disneya zapowiedział zmianę swojej strategii. Firma stawia na oryginalne treści dostępne na platformach VoD takich jak Disney+, Hulu i ESPN+. W ramach reorganizacji Disney stworzył nowe segmenty biznesowe i dokonał roszad personalnych.

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

W ostatnich miesiącach koncern Disneya radził sobie ze zmiennym szczęściem. Z jednej strony w trzecim kwartale obecnego roku fiskalnego The Walt Disney Company zanotował przychody w wysokości ponad 11,7 mld dol., co oznacza spadek rok do roku o 42 proc. Koncern miał kwartalną stratę netto przekraczającą 4,7 mld dol., najgorzej wypadł segment parków rozrywki Disneya zamkniętych w dobie koronawirusa.

Z drugiej strony uruchomiony przez Disneya jesienią ub.r. serwis VoD Disney+ szybko zdobywa popularność na tych rynkach, na których jest obecnie dostępny. Do końca 2020 r. liczba użytkowników w USA korzystających z serwisu Disney+ osiągnie 72,4 mln – wynika z prognoz eMarketera. Zgodnie z przewidywaniami w 2024 r. grupa amerykańskich odbiorców Disney+ przekroczy 123 mln, platforma będzie bardziej popularna od Hulu, innego serwisu VoD należącego do Disneya.

Disney stawia na streaming

Teraz Disney zapowiedział oficjalnie, że w związku ze zmianą zachowań użytkowników i korzystaniem przez z nich z treści zmienia swoją strukturę i strategię.

- Biorąc pod uwagę niesamowity sukces Disneya+ i nasze plany dotyczące przyspieszenia naszej działalności bezpośrednio związanej z odbiorcami pozycjonujemy naszą firmę nieco inaczej, aby skuteczniej wspierać strategię rozwoju i zwiększać wartość spółki dla akcjonariuszy - wyjaśnia Bob Chapek, dyrektor generalny Disneya. - Zarządzanie tworzeniem treści, w odróżnieniu od dystrybucji, pozwoli nam być bardziej efektywnymi i dostarczać użytkownikom produkcje w sposób, jakiego oczekują. Nasze zespoły kreatywne skoncentrują się na tym, co robią najlepiej, tworząc światowej klasy treści oparte o franczyzy, podczas gdy nasz nowo scentralizowany zespół ds. globalnej dystrybucji skupi się na dostarczaniu i zarabianiu na tej treści w najbardziej optymalny sposób na wszystkich platformach, w tym Disney+, Hulu, ESPN+ i w nadchodzącej usłudze Star.

Czytaj także: Kina mozolnie podnoszą się z pandemii. „Widzowie chcą wrócić, potrzebne atrakcyjne premiery”

Zgodnie z zapowiedzią segment tworzenia nowych produkcji Disneya został podzielony na 3 główne działy: Studios, General Entertainment oraz Media and Entertainment Distribution.

Grupa Disney Studios ma tworzyć oryginalne treści dla kin, serwisu Disney+ i innych usług streamingowych. W jej składzie znajdą się studia The Walt Disney Studios (w tym Disney Live Action i Walt Disney Animation Studios), Pixar Animation Studios, Marvel Studios, Lucasfilm, 20th Century Studios i Searchlight Pictures.

General Entertainment ma skoncentrować się na tworzeniu dłuższych form rozrywkowych dla platform streamingowych Disneya oraz sieci kablowych. W skład grupy wejdą m.in. 20th Television, ABC Signature i Touchstone Television, ABC, FX i National Geographic. Segment Sports będzie odpowiedzialny za programy sportowe ESPN na żywo, wiadomości sportowe oraz oryginalne treści w kanałach kablowych ESPN+ i ABC.

Grupa Media and Entertainment Distribution będzie odpowiadać za wyniki finansowe oraz wszystkie funkcje dystrybucyjne, operacyjne, sprzedaż, reklamę i technologie wszystkich treści na całym świecie. Będzie również zarządzała usługami streamingowymi i krajowymi sieciami telewizyjnymi w USA.

Disney poinformował także o obecnych kompetencjach menedżerów najwyższego szczebla. Studios, General Entertainment i Sports będą kierowane przez obecnych szefów: Alana F. Horna i Alana Bergmana, Petera Rice'a i Jamesa Pitaro.

Na czele grupy Media i Entertainment Distribution stanie Kareem Daniel, wcześniej prezes ds. produktów konsumenckich, gier i wydawnictw. Wszystkich pięciu menedżerów będzie podlegało bezpośrednio Bobowi Chapek'owi.

Z kolei segment Disney Parks, Experiences and Products będzie nadal działać w ramach istniejącej struktury, kierowanej przez Josha D'Amaro, który nadal podlega Chapek’owi. Rebecca Campbell będzie pełniła funkcję prezesa operacji międzynarodowych i obsługi konsumenta. Bob Iger, jako prezes zarządu ma w dalszym ciągu kierować kreatywnymi przedsięwzięciami firmy.

Nadal nie wiadomo kiedy oferta nowego serwisu Disney+ pojawi się na polskim rynku. W momencie powstawania tego tekstu polskie biuro Disneya nie odpowiedziało na pytania Wirtualnemedia.pl w tej sprawie.

Czytaj także: Disney zwolni 28 000 pracowników parków rozrywki. Nadal ma problemy w związku z pandemią

Dołącz do dyskusji: Disney zmienia strukturę i koncentruje na streamingu. Stawia na oryginalne treści

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mirek z Covidian
a po co ma wchodzić na polski rynek? wszystkie jego premiery i tak lądują na cda... ;-)
0 0
odpowiedź
User
no właśnie,ciekawe,ale
a po co ma wchodzić na polski rynek? wszystkie jego premiery i tak lądują na cda...
wszystkie jak wszystkie:) faktem jest,że na naszym rynku ich nie ma,a na yt można z polskim dubbingiem czy bez obejrzeć tylko króciuteńkie zwiastuny odcinków,czy scenki,zapowiedzi scen;oczywiście są kanały tv starsze seriale.o innych sposobach,nie znam,nic nie wiem,nie piszę.
0 0
odpowiedź
User
seba
Disney zmienia strukturę...... czyli ile osób zwolnili?
0 0
odpowiedź