Co czwarty Polak zwraca uwagę na pochodzenie produktów spożywczych
Dla 25 proc. badanych przy kupowaniu produktów spożywczych znaczenie ma miejsce ich pochodzenie – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Wśród produktów krajowych jako najzdrowsze i najsmaczniejsze są uważane te z województwa warmińsko-mazurskiego.
Średnio co czwarty badany twierdzi, kupując produkty spożywcze, zwraca uwagę na ich pochodzenie. Przy czym wśród kobiet w wieku 30-39 lat taką postawę deklaruje 32 proc. ankietowanych, a wśród osób powyżej 40. roku życia i zarabiających więcej niż 1700 zł – 44 proc.
Jednocześnie 90 proc. respondentów deklaruje, że mogłoby zapłacić 10 proc. więcej za masło wyprodukowane na Warmii i Mazurach. Natomiast 80 proc. ankietowanych twierdzi, że zaakceptowałoby o 10 proc. wyższą cenę za jabłka, jeśli byłyby one z Podkarpacia.
Właśnie żywość pochodząca z tych dwóch regionów jest najlepiej oceniana pod względem smaku, zdrowia i staranności przygotowania. 20 proc. badanych uważa, że produkty spożywcze z województwa warmińsko-mazurskiego są smaczne, 30 proc. – że zdrowe, a 17 proc. – że odpowiednio przygotowane.
Badanie opinii o pochodzeniu żywności zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą wywiadów internetowych CAWI. Ankiety objęły 1133 osób odpowiedzialnych w gospodarstwie domowym za zakup co najmniej 10 z 14 popularnych kategorii spożywczych.
Dołącz do dyskusji: Co czwarty Polak zwraca uwagę na pochodzenie produktów spożywczych