SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Chcesz najmniej odczuć podwyżki stóp? Uważaj na WIBOR

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w większości banków zależy od 3-miesięcznej stopy WIBOR. To korzystniejsze rozwiązanie niż stopa 6-miesięczna, która historycznie jest wyższa – wskazuje analiza Home Broker. Różnica zaciera się jednak w okresie podwyżek stóp procentowych.

WIBOR 3M najniższy

W większości banków oprocentowanie kredytów mieszkaniowych zależy od 3-miesięcznej stopy WIBOR. Są jednak takie, które posługują się 6-miesięczną a nawet roczną stopą WIBOR. Według 6-miesięcznej oprocentowane są kredyty mieszkaniowe w BOŚ, DnBNord czy ING. BGŻ daje klientom wybór między WIBOR-em półrocznym i rocznym. Mniej więcej od początku 2006 roku widoczna jest prawidłowość, że stopa 3M ma najniższą wartość, 6M jest wyższa, a 12M najwyższa, bez względu na to czy znajdujemy  się w cyklu podwyżek czy obniżek stóp administracyjnych. Można to tłumaczyć niższym ryzykiem pożyczania środków na krótszy termin.

Uwaga na aktualizację stopy bazowej

Gdyby banki do wyliczania raty kredytu posługiwały się aktualnym poziomem  stawki referencyjnej najkorzystniejszym wariantem byłby więc WIBOR 3M. W praktyce sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż stawka w bankach nie zmienia się codziennie, ale raz na kwartał, pół roku czy rok. Zwykle jest tak, że jeśli bank posługuje się WIBOR-em 3M, aktualizuje jego wartość raz na kwartał, a jeśli WIBOR-em 6M – raz na pół roku. Są jednak wyjątki. W mBanku i MultiBanku, które stosują 3-miesięczny WIBOR aktualizacja stawki następuje co miesiąc (obowiązuje wartość z przedostatniego dnia roboczego poprzedniego miesiąca). Mazowiecki Bank Regionalny co 3 miesiące aktualizuje z kolei WIBOR 6M, a Pekao SA co miesiąc aktualizuje WIBOR 3M.

Różne są też zasady aktualizacji. Większość banków przyjmuje na kolejny okres wartość WIBOR z ostatniego dnia roboczego poprzedniego okresu, np. kwartału. Ale nie zawsze tak jest. Przykładowo Pekao SA wylicza na kolejny miesiąc wartość WIBOR 3M na podstawie średniej z notowań od 1. do 25 dnia poprzedniego miesiąca. Zmiana musi być większa niż 0,25 pkt. proc.

Symulacja „kredytowego” WIBOR-u

Home Broker przeprowadził symulację poziomu stopy WIBOR, w zależności od częstotliwości jej zmian. Przyjęliśmy, że stopa 3-miesięczna obowiązuje przez kwartał kalendarzowy, a jej poziom jest ostatnią wartością z poprzedniego kwartału, a stopa 6-miesięczna obowiązuje przez pół roku i jej poziom jest ostatnią wartością z poprzedniego półrocza. W symulacji pominęliśmy WIBOR 12M ze względu na jego niską popularność.

Z symulacji wynika, że najkorzystniejszym wariantem jest stopa 3M. Jej średni poziom przy aktualizacji raz na kwartał wynosi od początku 2005 r. 4,55%. W przypadku stopy 6M oraz aktualizacji co pół roku średni poziom to 4,74%.

W okresie podwyżek stóp dodatkowe zalety WIBOR 6M

Stopa 3-miesięczna jest zdecydowanie korzystniejsza w okresie obniżek stóp procentowych – nie dość, że jej poziom jest niższy, to kredytobiorca szybciej odczuwa skutki obniżek. W cyklu podwyżek stóp trudno wskazać jednoznacznie korzystniejszy WIBOR. Zaleta 3M w postaci niższego nominalnie poziomu jest równoważona przez wadę w postaci częstszej aktualizacji. Odwrotnie jest ze stopą 6-miesięczną.

Sztuczny WIBOR?

Dla kredytobiorców ważna jest też inna prawidłowość, widoczna od początku 2005 r. Chodzi o systematycznie rosnący spread pomiędzy stopą WIBOR (w obliczeniach posłużyliśmy się średnią ze stawek 3M, 6M i 12M) a stopą bazową NBP. Obecnie wynosi 0,77 pkt proc., aczkolwiek w szczytowym okresie, w połowie ub.r., przekraczał 1 pkt. proc. Zjawisko „odrywania się” WIBOR od stopy NBP jest pochodną zmniejszającej się roli tej pierwszej w transakcjach na rynku międzybankowym. To powoduje, że WIBOR staje się coraz bardziej „sztuczną” stopą, wyliczaną głównie dla celów określenia oprocentowania kredytów udzielanych przez banki osobom prywatnym oraz firmom. 

 

Bank

Rodzaj WIBOR

Czy można dokonywać wyboru stawki?

Częstotliwość aktualizacji

Allianz Bank Polska

3M

nie

co 3 miesiące

Bank BGŻ

6M/1Y

tak

co 3 miesiące (WIBOR 3M) i co 12 miesięcy (WIBOR 1Y)

Bank BPS

WIBOR 3M

nie

co 3 miesiące

Bank Millennium

WIBOR 3M

nie

co 3 miesiące

Bank Pocztowy

WIBOR 3M

nie

co 3 miesiące

BNP Paribas Fortis

WIBOR 3M

nie

co 3 miesiące

BOŚ Bank

WIBOR 6M

nie

co 6 miesięcy

BPH

WIBOR 3M

w standardowej ofercie nie

co 3 miesiące

BZ WBK

WIBOR 3M

nie

co 3 miesiące

Deutsche Bank PBC

WIBOR 3M w przypadku stopy zmiennej oraz 1Y, 2Y, 3Y, 4Y, 5Y dla stopy stałej

klient może wybrać między stopą zmienną lub stałą

co 3 miesiące

DnB NORD

WIBOR 6M

nie

co 6 miesięcy

Eurobank

WIBOR 3M

nie

co 3 miesiące

Gospodarczy Bank Wielkopolski

WIBOR 3M

nie

co 3 miesiące

HSBC

WIBOR 3M

nie

co 3 miesiące

ING Bank

6M WIBOR

nie

co 6 miesięcy

Kredyt Bank

WIBOR 3M

nie

3M

Mazowiecki Bank Regionalny

WIBOR 6M

nie

co 3 miesiące

mBank

WIBOR3M

nie

co miesiąc (minimalny poziom zmian o 0,1 pkt. proc.)

Multibank

WIBOR 3M

nie

co miesiąc (minimalny poziom zmian o 0,1 pkt. proc.)

Nordea Bank

WIBOR 3M

indywidualnie

co 3 miesiące

Pekao Hipoteczny

WIBOR 6M

nie

co 6 miesięcy

Pekao SA

WIBOR 3M (dla Eurokonta hipotecznego 1M)

w standardowej ofercie nie

co miesiąc (minimalny poziom zmian o 0,25 pkt. proc.)

PKO Bank Polski

WIBOR 3M

nie

co 3 miesiące

Raiffeisen Bank

 

nie

co 3 miesiące

Źródło: Home Broker Doradcy Finansowi, banki

 

Katarzyna Siwek, Jerzy Węglarz
Home Broker Doradcy Finansowi

Dołącz do dyskusji: Chcesz najmniej odczuć podwyżki stóp? Uważaj na WIBOR

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl