4,8 godz. tygodniowo poświęcają Polacy na dbanie o swój wygląd
Kobiety na świecie poświęcają średnio niemal 5 godz. w tygodniu na dbanie o swój wygląd (kąpiele, golenie, ubieranie się, układanie fryzury, makijaż), zaś mężczyźni przeznaczają na to nieco ponad 3 godz. - wynika z badania GfK.
Światowa średnia to 4 godz. tygodniowo na dbanie o swój dobry wygląd. Biorąc pod uwagę poszczególne kraje, prowadzą Włosi, którzy średnio spędzają na tych czynnościach ponad 5,5 godz. tygodniowo. Następni w kolejności są Argentyńczycy i Amerykanie, którzy poświęcają dbaniu o wygląd średnio nieco ponad 5 godz. i 15 min. tygodniowo. Powyżej średniej wypadają także Polacy (4,8 godz.).
Natomiast na drugim końcu skali znajdują się Chińczycy, którzy poświęcają na dbanie o wygląd mniej niż 3 godz. tygodniowo, mieszkańcy Korei Płd. (nieco powyżej 3 godz. i 15 min.) oraz Japończycy (nieco ponad 3,5 godz.).
Najpopularniejsza motywacja do dbania o wygląd, o której wspomniało 60 proc. ankietowanych, to własne dobre samopoczucie. Następne w kolejności były chęć zrobienia dobrego wrażenia na osobach spotykanych po raz pierwszy (44 proc.) oraz dania dobrego przykładu dzieciom (40 proc.).
Mężczyźni i kobiety podają te same trzy główne powody dbałości o wygląd. Jednak najważniejszy powód – własne dobre samopoczucie – bardziej dotyczy kobiet niż mężczyzn (odpowiednio 67 proc. i 52 proc.), natomiast zrobić dobre pierwsze wrażenie i dać dobry przykład dzieciom chce niemal taki sam odsetek mężczyzn i kobiet.
Wśród mężczyzn kolejne najważniejsze przyczyny dbałości o wygląd związane są z relacjami męsko-damskimi. To chęć zrobienia przyjemności małżonce lub partnerce oraz chęć zrobienia dobrego wrażenia na płci przeciwnej lub osobach uważanych za atrakcyjne (odpowiednio 37 proc. i 36 proc.). Z kolei kobiety bardziej motywuje pragnienie wyrażenia swojej indywidualności lub po prostu potrzeba odczuwania kontroli nad własnym wyglądem (po 40 proc.).
We wszystkich grupach wiekowych główną motywacją do dbania o wygląd jest własne dobre samopoczucie. U osób w wieku poniżej 30 lat chęć zrobienia dobrego wrażenia na osobach spotykanych po raz pierwszy lub na atrakcyjnych osobach płci przeciwnej stanowią odpowiednio drugi i trzeci najważniejszy powód dbałości o wygląd. Dla osób w wieku 30 i więcej lat, drugim najważniejszym powodem staje się chęć dania dobrego przykładu dzieciom. W przypadku osób w wieku 50 i więcej lat, zrobienie przyjemności małżonkom lub partnerom staje się trzecią najważniejszą motywacją.
Badanie zostało przeprowadzone przez GfK latem 2015 r. metodą CAWI, na próbie 27 tys. respondentów w wieku 15+ w 22 krajach: Argentynie, Australii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Czechach, Francji, Niemczech, Hongkongu, Włoszech, Japonii, Meksyku, Holandii, Polsce (n=1005), Rosji, Korei Płd., Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i USA. Zadawane pytanie brzmiało: "Oto niektóre z przyczyn, dla jakich ludzie starają się jak najlepiej wyglądać. Przy każdej z odpowiedzi zaznacz, czy dany powód, aby wyglądać jak najlepiej, jest dla Ciebie istotny: Dla własnego dobrego samopoczucia, Ponieważ jest to istotne dla mojej kariery, Ponieważ oczekuje się tego ode mnie, Dla zyskania podziwu i szacunku innych, Aby zrobić przyjemność współmałżonkowi lub partnerowi, Aby zrobić dobre wrażenie na osobach, które spotykam po raz pierwszy, Aby wyrazić swoją indywidualność, Aby dać dzieciom dobry przykład, Aby zrobić wrażenie na płci przeciwnej lub osobach, które uważam za atrakcyjne, Aby mieć poczucie kontroli nad wyglądem.
Dołącz do dyskusji: 4,8 godz. tygodniowo poświęcają Polacy na dbanie o swój wygląd