WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Na konferencję w Trybunale Konstytucyjnym wpuszczono tylko dziennikarzy TVP i Polskiego Radia, bez mediów prywatnych

Rusza konkurs na polski przebój organizowany przez ZAiKS i Polskie Radio

2018-02-07 A A A KOMENTARZE: 12 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Polskie Radio wraz z ZAiKS-em ogłosiły konkurs na polski przebój roku. Ma to związek z jubileuszem 100-lecia Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Pula nagród wynosi 100 tys. zł, funduje je stowarzyszenie, zaś publiczny nadawca ma zapewnić promocję konkursu i jego zwycięzców.

Foto: Wojciech Kusiński/PR Foto: Wojciech Kusiński/PR

W konkursie mogą wziąć udział wokaliści, muzycy, twórcy i wydawcy. Wydarzenie ma za zadanie popularyzację twórczości polskich autorów oraz ich prezentację wśród słuchaczy Polskiego Radia, którzy w finalnym etapie konkursu będą mieli wpływ na wybór najlepszego utworu.

Pula nagród w konkursie wynosi 100 tys. zł (brutto). Kwota ta może trafić do autorów jednego przeboju, w przypadku, gdy doceniony zostanie on w trzech kategoriach: muzyka, tekst i wykonanie. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie jednak prawo przyznania nagrody pieniężnej dwóm lub trzem piosenkom, przy czym w każdej kategorii (muzyka, wykonanie, tekst) wysokość nagrody wynosi 30 tys. zł (netto).

- Konkurs na polski przebój roku wpisuje się w misyjną działalność Polskiego Radia, które wspiera rodzimą twórczość artystyczną i polski dorobek kulturowy. Zawsze starannie zabiegamy o to, by utwory współczesnych polskich twórców zajmowały priorytetowe miejsce w naszej ofercie programowej, by były prezentowane i promowane w najbardziej prestiżowych audycjach i przez najbardziej cenionych ekspertów. Ciągle też poszukujemy nowoczesnych, przemawiających do wyobraźni form rozmowy ze słuchaczami zainteresowanymi polską piosenką. Mamy nadzieję, że konkurs na przebój roku okaże się formą atrakcyjną zarówno dla twórców, jak i dla milionów polskich odbiorców - mówi prezes Polskiego Radia Jacek Sobala.

Janusz Fogler, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS podkreśla, że zarządzana przez niego instytucja współpracuje z publicznym nadawcą od blisko 100 lat. - Ten konkurs to wydarzenie specjalne. Wygrani będą przede wszystkim radiosłuchacze, którym nie tylko piosenka - laureatka przypadnie do gustu. Z takiej okazji twórcy muszą dać z siebie wszystko - mówi Fogler.

Konkurs rozpocznie się 12 lutego, a piosenki (niepublikowane wcześniej i napisane w języku polskim) można zgłaszać do 2 kwietnia 2018. Między 3 a 16 kwietnia kapituła konkursowa wybierze spośród nadesłanych utworów 10 najlepszych. W kolejnym etapie - między 18 a 29 kwietnia - słuchacze Polskiego Radia głosować będą na wybrane przez siebie kompozycje (poprzez specjalną stronę internetową dedykowaną konkursowi oraz sms-y). Spośród pięciu utworów, które otrzymają największą liczbę głosów, kapituła w dniach od 1 do 18 maja wybierze zwycięski utwór. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu br.

W kapitule konkursowej znaleźli się: Bogdan Olewicz (producent muzyczny i autor piosenek), Marek Kościkiewicz (założyciel i lider zespołu De Mono, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny), Piotr Metz (kierownik redakcji muzycznej Trójki), Piotr Nagłowski (dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia) oraz Paweł Sztompke (kierownik redakcji muzycznej radiowej Jedynki).

Autor: jk

Wiecej informacji: Polskie Radio, ZAiKS

Komentarze (12) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia