WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Lidija Vukić: TalentMedia nie jest klasycznym MCN-em, Facebook na razie nie konkuruje z YouTube’em w autorskim wideo

Telewizor nadal głównym urządzeniem do oglądania wideo, ale młodsi wolą laptopa i smartfona

2018-03-12 A A A KOMENTARZE: 3 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Telewizor wskazywany jest jako urządzenie pierwszego wyboru do oglądania treści wideo, ale w młodszych grupach ważniejszy jest laptop. Kluczowy wpływ na wybór urządzenia ma to, jakie treści zamierzamy oglądać - wynika z badania domu mediowego Starcom (Publicis Media).

Telewizor nadal głównym urządzeniem do oglądania wideo, ale młodsi wolą laptopa i smartfona

Telewizor jako urządzenie pierwszego wyboru, niezależnie od rodzaju formatu wideo, wskazało 39 proc. respondentów.

31 proc. wskazań zebrał laptop/notebook, 17 proc. - komputer stacjonarny, a tylko 8 proc. - smartfon.

Wybór urządzenia różni się jednak w zależności od wieku respondentów. Wśród osób w wieku 18-24 lata zdecydowanie dominuje laptop. Jako urządzenie pierwszego wyboru wskazało go 46 proc. respondentów, podczas gdy telewizor wybrało 7 proc. badanych, a smartfon - 16 proc.

Choć stosunkowo niewiele osób wskazało smartfon jako ekran pierwszego wyboru, pełnią one ważną rolę jako jego alternatywa. Taką rolę przypisało im 65 proc. ankietowanych.

Wśród starszych odbiorców (powyżej 35. roku życia) proporcje się odwracają. Telewizor jest urządzeniem pierwszego wyboru. Wskazało go 50 proc. badanych, laptop wybrało 29 proc. respondentów, a smartfon - zaledwie 3 proc. W tym segmencie wiekowym smartfony tracą pozycję ekranu drugiego wyboru. Taką rolę przypisuje im tylko 18 proc. respondentów.

Powody, dla których smartfon nie jest urządzeniem preferowanym przez użytkowników jeśli chodzi o korzystanie z treści wideo, tkwią w wygodzie oglądania. Respondenci jako główne bariery wskazali: szybkość zużywania baterii, męczenie wzroku, zbyt mały ekran, wysoki pobór danych oraz trudności w skupieniu.

Wybór urządzenia do oglądania wideo jest skorelowany z rodzajem treści, którymi zainteresowani są odbiorcy. Dłuższe formaty takie jak filmy, seriale czy dokumenty, chętniej oglądane są na największym ekranie jakim jest telewizor. Laptopy i smartfony częściej służą natomiast do przeglądania teledysków, vlogów i materiałów newsowych.

Badanie zostało zrealizowane przez dom mediowy Starcom na panelu Ariadna, metodą CAWI, na reprezentatywnej dla populacji Polski grupie internautów w wieku 18+ (N=1072).

Autor: km

Wiecej informacji: telewizja, wideo w internecie, zwyczaje internautów

Komentarze (3) Dodaj komentarz

  1. Trzeba walczyć z tą smartfonizacją życia, smartfon nie może być od wszystkiego, ma on pełnić tylko podstawowe funkcje, jak dzwonienie, sms-owanie, nastawienie budzika, zapisanie czegoś w kalendarzu itp. W ogóle, że im wszystkim jest nie wstyd, żeby tak ludzi uzależniać i robić im pranie mózgu za pomocą tysiąca aplikacji, w tym portali społecznościowych, ogromnie uzależniających. Sami spędzili czas wolny od tego draństwa, a młodym, nowym pokoleniom to odbierają, czyniąc z nich niewolników tych urządzeń, to dopiero trzeba mieć tupet. Chcę dawnego porządku, a nie świata społeczeństwa informacyjnego, mającego wiecznie bzika na punkcie 'ulepszania" życia, a właściwie jego spłycania, używając do tego nowych technologii, pozbawiających ludzi prywatności. To nie jest nic dobrego, młode pokolenia mają problemy z tworzeniem zdrowych relacji w prawdziwym życiu, są mniej dojrzali emocjonalnie, nie ufni sobie nawzajem i wierzą we wszystko co zobaczą na Facebooku i innych portalach społecznościowych, wierzą we wszystko co jest na piśmie, a nie na przysłowiową gębę. Proponuję, abyśmy wreszcie zeszli na ziemię, bo życie to nie science-fiction. Cała potęga jest w nas, ludziach, ale nie potrafimy tego dostrzec, jakbyśmy tupnęli nogą, to wszelcy maniacy technologiczni, wścibscy marketingowcy nie byliby w stanie nic nam zrobić i musieliby grać jakbyśmy my tego chcieli, a więc nie bylibyśmy ich przedmiotami, a stalibyśmy się podmiotami, którzy nie pozwolą sobą rządzić za pomocą technologii. Czas się obudzić!.

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia