WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Polskie Radio szykuje podwyżki dla etatowych pracowników. Jacek Sobala: zapowiedź kolejnych zmian

RMF FM najlepiej postrzeganym radiem w Polsce. Najbardziej zróżnicowany odbiór Radia Maryja

2017-10-19 A A A KOMENTARZE: 13 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Radio RMF FM jest najlepiej postrzeganym spośród objętych przez CBOS badaniem stacji radiowych w Polsce. Pozytywnie wypowiada się o RMF FM 58 proc. ankietowanych. Działalność Radia ZET przychylnie odbiera 51 proc., a Polskiego Radia - 46 proc.

RMF FM najlepiej postrzeganym radiem w Polsce. Najbardziej zróżnicowany odbiór Radia Maryja

Pozytywnie o pracy Polskiego Radia (publicznego) wypowiada się 46 proc. badanych, o działalności RMF FM – 58 proc., a Radia Zet – 51 proc. Negatywnie oceniający te rozgłośnie nadal pozostają w mniejszości (odpowiednio: PR – 14 proc., a Radio Zet i RMF FM – po 6 proc.).

Według CBOS o ile w przypadku stacji komercyjnych poziom krytyki jest w dłuższym okresie stabilny, o tyle w przypadku Polskiego Radia począwszy od marca ubiegłego roku obserwujemy jego dwukrotny lub nawet trzykrotny wzrost w stosunku do wcześniejszych wyników.

Najbardziej zróżnicowany pozostaje odbiór Radia Maryja. Obecnie działalność tej rozgłośni dobrze ocenia 22 proc., a źle – 20 proc.; 58 proc. respondentów nie ma zdania o tej stacji.

Na postrzeganie działalności Polskiego Radia i Radia Maryja zauważalnie wpływają poglądy i preferencje polityczne oraz, zwłaszcza w przypadku tego drugiego nadawcy, religijność badanych.

Pozytywnie częściej niż inni działalność tych stacji oceniają respondenci identyfikujący się z prawicą i popierający PiS, zaangażowani w praktyki religijne. Natomiast negatywnie wypowiadają się badani o poglądach lewicowych i centrowych, zwolennicy Nowoczesnej, a w przypadku Radia Maryja również ci, którzy w ewentualnych wyborach zamierzają głosować na PO.

Aprobata działalności rozgłośni toruńskiej współwystępuje ze starszym wiekiem (65+), niskim poziomem wykształcenia i niskimi dochodami per capita. Pozytywnymi ocenami radia publicznego wyróżniają się najmłodsi (18–24 lata), mieszkańcy wsi, respondenci mający wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe, deklarujący niskie dochody, natomiast negatywnymi – mieszkańcy największych miast, badani najlepiej wykształceni, z gospodarstw domowych o najwyższych dochodach per capita oraz, tak jak w przypadku Radia Maryja, nieuczestniczący w praktykach religijnych.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–12 października 2017 roku na liczącej 948 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Autor: pr

Wiecej informacji: RMF FM, najlepiej postrzegane radio, Radio ZET, Polskie Radio

Komentarze (13) Dodaj komentarz

 1. Pozytywna ocena RMF FM świadczy o tym, co wielokrotnie próbowałem tutaj nagłaśniać: większość nie zawsze ma rację i nie zawsze ma wysublimowany gust... Przykro mi, ale taka jest prawda, na którą nie mogę zamykać oczu!

  RMF FM to jest radio tak denne i tak puste w środku, że chyba gorzej się nie da. Radio z zapętloną w kółko muzyką wałkowaną do obrzydzenia, jakieś idiotyczne konkursy SMS. Do tego pseudoserwisy informacyjne czytane w pośpiechu, na jednym wydechu i zagłuszane plumkaniem (standard w radiach komercyjnych), bo przecież "słowo mówione to zło", więc trzeba jak najszybciej odbębnić ten serwis informacyjny i wrócić do grania "najlepszych hiciorów". Dno, tandeta, prymitywizm.

  Polskie Radio to jest prawdziwe radio! Nie tylko dlatego, że ma dość zróżnicowaną ofertę programową i nie ogranicza się tylko do puszczania "najlepszych hiciorów". Przede wszystkim ma poważny szacunek do informacji, serwisy informacyjne w rozgłośniach Polskiego Radia (może z wyjątkiem dziwacznej Czwórki, której na szczęście już dawno nie ma na falach UKF) są prowadzone normalnie, tradycyjnie, bez tego znanego z rozgłośni komercyjnych sztucznego, wymuszonego pośpiechu i sztucznego, wymuszonego podekscytowania u prowadzących. Nie są też zagłuszane żadnym plumkaniem, bo są czytane w ciszy, więc słucha się przyjemniej. I na szczęście podaje prawdziwe informacje, nie kłamiąć, że PiS jest be, a PO jest cacy.


  Hehe, jak ja lubię czytać takie wywody:) z pewnością masz rację i nikt nie lubi RMF absolutnie jest to dno totalne z beznadziejną muzyką i nieprofesjonalnymi prezenterami i reporterami. Przez tą właśnie tandetę i słabą ramówkę radio RMF ma 26% udziału w rynku pozostawiając konkurencje daleko daleko w tyle... rzeczywiście... tak fatalnie radio robić to tylko może RMF.

  A tak serio już to właśnie po to jest różnorodność aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Nastawiasz się na bardziej ambitniejsze radio gdzie praktycznie non stop mówią to włączasz Polskie Radio lub inne rozgłośnie stricte programowo nastawione pod upodobania. Dla mnie radio to muzyka ! i radio powinno grać muzyka prezenter i reszta to tylko otoczka która ma umilać słuchanie tej muzyki a nie przeszkadzać. A odnośnie zapętlania playlisty. Radio wyznacza muzyczne trendy dlatego aby kawałek stał się hitem musi być zagrany xyz razy aby w końcu słuchaczowi wpadł w ucho. I gdy sobie nuci kawałek xyz kojarzy go z radiem. I tak w koło. Na tym polega "magia" radia. Mimo dostępu do serwisów/płatnych/bezpłatnych muzycznych gdzie sami możemy decydować co chcemy słuchać i tak radio w PL ma się dobrze i myślę dobrze mieć będzie jeszcze długo.
  pozdrawiam

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia