WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Radio Łódź z lokalnymi wydaniami poranka w Sieradzu, Wieluniu i Wieruszowie

Radio Łódź oskarża konkurencję o kradzież tekstów. „Dziennikarz został zawieszony”

2018-01-16 A A A KOMENTARZE: 12 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Radio Łódź oskarża konkurencyjną stację Radio Parada o publikację w swoim serwisie internetowym kilkuaset informacji skopiowanych z jego strony. - Jesteśmy porażeni skalą zjawiska - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Marcin Wąsiewicz, dyrektor programowy Radia Łódź. Radio Parada zawiesiło redaktora swojego serwisu internetowego.

Radio Łódź oskarża konkurencję o kradzież tekstów. „Dziennikarz został zawieszony”

Dziennikarze Radia Łódź monitorowali ostatni kwartał 2017 roku pod kątem kopiowania ich informacji przez Radio Parada.

- Znaleźliśmy na ich stronie internetowej prawie 300 informacji z naszego portalu, a przy niektórych także nasze autorskie zdjęcia. Porównaliśmy teksty. Uderza fakt, że są skopiowane słowo w słowo, na zasadzie kopiuj/wklej. Jesteśmy porażeni skalą tego przedsięwzięcia. Nie wiemy, od kiedy dokładnie nasza konkurencja korzysta z informacji dziennikarzy Radia Łódź. Jest to działanie bezprawne i naganne. Nie chcę uprzedzać naszych kroków, ale na podstawie dokumentacji, którą wykonaliśmy, nie będzie problemu z wystawieniem faktury dla właścicieli portalu Parada.fm - informuje Wąsiewicz.

Marcin Wąsiewicz podkreśla, że kilkudziesięcioosobowy zespół Radia Łódź codziennie ciężko pracuje, zbierając wiarygodne, rzetelne informacje. - Ponosimy niemałe koszty z tego tytułu, a przypomnę, że jesteśmy finansowani z pieniędzy publicznych. Nie możemy pozwolić na to, żeby ktoś bezprawnie wykorzystywał nasze treści, łamiąc wszelkie standardy i reguły. Jak mamy uczciwie konkurować o słuchaczy i reklamodawców, kiedy ktoś wykorzystuje naszą pracę i dorobek do własnych biznesowych celów, nie ponosząc, przy tym kosztów - dodaje.

Ponieważ łódzka rozgłośnia podejrzewa, że treści kopiowane z jej strony internetowej mogły także pojawić się na antenie konkurencji, zwróciła się z wnioskiem o reakcję do KRRiT. - Radio Parada korzysta także z serwisu komercyjnego Polskiego Radia, który jako rozgłośnia regionalna współtworzymy, dostarczając informacje i materiały dźwiękowe. Wobec poprosiliśmy też PR o rozwiązanie umowy na zakup i wykorzystywanie komercyjnego serwisu IAR, który jako rozgłośnia publicznego radia współtworzymy - informuje nas Wąsiewicz.

Oprócz tego prawnicy wysłali też do szefostwa Radia Parada wezwanie o natychmiastowe zaprzestanie naruszania praw autorskich dziennikarzy Radia Łódź.

Zapytana przez nas o sprawę prezes i redaktor naczelna Radia Parada, Ewa Kubasiewicz, poinformowała z początku, że „nie zna sprawy”. Po kilku godzinach przesłano nam - jako komentarz - skan pisma. Wynika z niego, że redakcja radia w poniedziałek zawiesiła w pełnieniu obowiązków służbowych dziennikarza, odpowiedzialnego za stronę internetową Parada.fm, którego nazwisko pojawiało się pod większością skopiowanych tekstów. - Badam sprawę, na razie nic więcej nie powiem. Niech ten skan będzie na razie całym naszym komentarzem - powiedziała dla portalu Wirtualnemedia.pl Kubasiewicz.

Zdaniem Marcina Wąsiewicza, zawieszenie w obowiązkach dziennikarza niczego nie zmienia. - Naszych żądań nie wycofujemy, poczekamy na rozwój wypadków - informuje.

Radio Parada to prywatna rozgłośnia działająca  w Łodzi. Nadaje od 1993 roku.

Z raportu Radio Track Millward Brown wynika, że w okresie od czerwca do listopada 2017 Radio Parada notowało średni dobowy udział słuchania radia w Łodzi na poziomie 5,2 proc., zaś Radio Łódź - 2,9 proc.

Autor: Jacek Kowalski

Wiecej informacji: Radio Łódź, Radio Parada, Marcin Wąsiewicz

Komentarze (12) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia