SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Prezes TVP o zasadzie must carry, must offer: trzeba zrewidować podejście KRRiT, bo szkodzi funkcjonowaniu rynku

- Zalegalizowanie piractwa miałoby katastrofalne konsekwencje dla właścicieli praw sportowych. Trzeba zrewidować podejście KRRiT do zasady „must carry, must offer”, bo szkodzi uczciwemu funkcjonowaniu rynku - w taki sposób prezes TVP komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl pojawiające się informacje o transmisji meczów mundialu w internecie.

FOT. TVP Article

Na antenach telewizyjnych TVP oraz serwisach internetowych zostaną pokazane Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2018 w Rosji. Nadawca posiada wyłączne prawa do transmisji mundialu. W ub.r. Telewizja Polska zakupiła również wyłączne prawa do rozgrywek polskiej reprezentacji piłki nożnej aż do 2022 roku. - dotyczy to Mistrzostw Europy 2020 i Mistrzostw Świata 2022, a także pokazane zostaną wszystkie mecze turniejowe Mistrzostw Europy 2020 oraz MŚ 2018 i 2022, wszystkie mecze towarzyskie, a także mecze w nowej formule Ligi Narodów.

Mimo, że nadawca publiczny wydał duże pieniądze na prawa sportowe z transmisji wydarzeń mogą korzystać inni nadawcy. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, Grupa TVN w internetowym serwisie Player chce wykorzystać zasadę must carry, must offer, zawartą w ustawie o radiofonii i telewizji. Jej art. 43 stanowi, że operator rozprowadzający programy telewizyjne musi włączać do swojej oferty kanały: TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls i regionalną antenę TVP (must carry), a nadawcy tych telewizji nie mogą odmówić zgody na udostępnienie sygnału ani uzależniać jej „od uiszczania jakiegokolwiek wynagrodzenia, w tym w szczególności z tytułu udzielenia licencji za korzystanie z nadania” (must offer).

Do obsługi mundialu przygotowuje się także Wirtualna Polska Media, właściciel usługi WP Pilot. Oznacza to, że użytkownicy WP Pilot i Playera mogliby oglądać mecze mundialu w internecie, co nie przełożyłoby się na oglądalność kanałów linearnych Telewizji Polskiej.

W takie rozwiązanie nie wierzy prezes TVP Jacek Kurski. - Sądzę, że te pomysły skończą się na spekulacjach i zapowiedziach. W przeciwnym razie byłby to absolutny skandal, złamanie logiki regulacji rynku oraz zwyczajna nieuczciwość. Gdyby regulator na to pozwolił to by oznaczało, że nadawca, który płaci za prawa sportowe na zasadzie wyłączności zostaje następnie pozbawiony tej wyłączności, bo inny podmiot może piracko eksploatować kontent i zarabiać na tym - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Kurski.

- Podtrzymanie interpretacji KRRiT z czasów przewodniczącego Dworaka, aby rozpowszechnić treści telewizyjne poprzez rozszerzenie zasady „must carry must offer” również na internet, może paradoksalnie zadziałać odwrotnie i dostępność tę radykalnie ograniczyć lub nawet zablokować. Dlatego podejście KRRiT do zasady „must carry must offer” trzeba zrewidować, bo szkodzi uczciwemu funkcjonowaniu rynku - wyjaśnia nam prezes Telewizji Polskiej.

Zdaniem Jacka Kurskiego, „zalegalizowanie piractwa” miałoby katastrofalne konsekwencje dla właścicieli praw sportowych. - Obecnie osiągają one wysokie ceny właśnie dlatego, że są ekskluzywne. FIFA nie może pozwolić na proceder pirackiego łamania ekskluzywności na przykład poprzez naciąganie interpretacji zasady „must carry must offer”. Na rynku, który nie chroni praw, nikt ich drogo nie kupi skoro może być bezkarnie okradziony - tłumaczy prezes TVP. - W rezultacie właściciele praw (np. UEFA, FIFA) mogą pozbawić ważnych transmisji sportowych rynek, na którym nie mogą satysfakcjonująco zarobić wskutek nierespektowania na nim powszechnie uznanych zasad - dodaje.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zamierza spotkać się z nadawcami w tej sprawie jeszcze przed mundialem. Kurski uważa, że KRRiT musi zabrać głos w tej sprawie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes TVP o zasadzie must carry, must offer: trzeba zrewidować podejście KRRiT, bo szkodzi funkcjonowaniu rynku

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
Panie Kurski, sugerowałbym połaczenie TVP z PR, nadal mogę działać jako osobne marki ale powinny nadawać z jednego miejsca co pozwoliło by na spore oszczędności, które można wykorzystać na nadawanie wszystkich kanałów w HD , zwłaszcza w internecie ale też w NTC.
Świat poszedł do przodu i bardzo dużo osób nie posiada tv tudzież w sieci tv ogląda będąc w 2 pokoju czy np w podróży.
Jak wielokrotnie Pan podkreśla TVP to misja, zwłaszcza jak słaba oglądalnośc jest, Wydaje się, że uruchomienie strony/appki (obecnie to 16x TVP3, Polonia i INFO) bardziej wyjdzie TVP na plus niż na minus
21 0
odpowiedź
User
seba
Naziemna Telewizja Cyfrowa
7 0
odpowiedź
User
aberracja
MCME odnosi się do telewizji KABLOWEJ. opcjonalnie może dotyczyć IPTV (dekoder abonencki odbiera sygnał protokołem IP) ale nie web streamingu który nie ma nic wspólnego z IPTV.
5 3
odpowiedź
User
ciekawy
O jakim piractwie mówi prezes Kurski? Przecież internauci będą oglądać mecze na kanałach TVP, tyle że w internecie. To tak samo gdyby robili to w DVB-T. Telewizja Polska też ma swoją stronę TVP Stream, gdzie udostępnia np. TVP Info. Co za problem umieścić tam TVP 1 i 2?
12 1
odpowiedź
User
do seba
Nawet logiczny ten pomysł z tym wspólnym działaniem PR i TVP. BBC tak działą.
Ujednolicenie struktur da spore oszcczędności, nieruchomości, administracja, system informatyczny są to spore kwoty, które na upgrade sprzętowy przeznaczyć można.
Obecnie sporo dzienikarzy udziela się zarówno w radiu i tv, robiąc to z jednego miejsca można to robić efektywniej, zwłaszcza jak TVP planuje uruchomienie TVP Muzyka i TVP Klasyka.
BBC można oglądać za pomocą aplikacji, Niemieckie państwowe przez www jak i aplikacje. Zamiast walczyć z kablówkami i platformami lepiej zaoferowac porządny produkt by widz nie musiał tam zaglądać.
9 0
odpowiedź
User
ee
TVP i uczciwe funkcjonowanie na rynku - lepszej hipokryzji dawno nie słyszałem. Ktoś kto nie płaci za koncesję, zrobił sobie swój organ do oceny swojej działalności śmie coś mówić o uczciwości - żenada.
12 2
odpowiedź
User
kalina
Ciekawe jak prawnie będzie wyglądać sytuacja, kiedy WP Pilot czy Player reemitować będą ofertę w internecie podczas gdy TVP będzie posiadać prawa wyłącznie do nadań telewizyjnych (bez internetu). Jeżeli TVP nie będzie posiadać praw na sieć (mecze, filmy, formaty rozrywkowe) to de facto WP i TVN w tym zakresie będą nielegalnie rozpowszechniać treści.
7 2
odpowiedź
User
ciekawy
MCME odnosi się do telewizji KABLOWEJ. opcjonalnie może dotyczyć IPTV (dekoder abonencki odbiera sygnał protokołem IP) ale nie web streamingu który nie ma nic wspólnego z IPTV.


Dlaczego? Gdzie to jest napisane? Co zmienia fizyczny dekoder? Czym technicznie dekoder różni się od innego komputera z odpowiednim oprogramowaniem (laptop, telefon)?
1 1
odpowiedź
User
seba
Nie wiem na jakiej zasadzie działa to w Niemczech ale dla przykładu tv niemiecką oglądać można przez www bez ograniczeń lokalizacyjnych, natomiast wiele wydań internetowych Tageschau czyli ich Wiadomości w trakcie nadawanie Sportu pojawia się tylko fonia i plansza, że nie mogą tego pokazać w internecie.

PS od dłuższego czasu zastanawiam się dlaczego TVP nie nadaje wszystkich swoich programów HD w internecie
PS2. czesc programów, np seriali nadawanych jest na VOD bez ograniczeń licencyjnych Korona Krółów czy Leśniczówka ale np Na dobre i na złe juz takie ma
3 0
odpowiedź
User
kalina
Nie wiem na jakiej zasadzie działa to w Niemczech ale dla przykładu tv niemiecką oglądać można przez www bez ograniczeń lokalizacyjnych, natomiast wiele wydań internetowych Tageschau czyli ich Wiadomości w trakcie nadawanie Sportu pojawia się tylko fonia i plansza, że nie mogą tego pokazać w internecie.

PS od dłuższego czasu zastanawiam się dlaczego TVP nie nadaje wszystkich swoich programów HD w internecie
PS2. czesc programów, np seriali nadawanych jest na VOD bez ograniczeń licencyjnych Korona Krółów czy Leśniczówka ale np Na dobre i na złe juz takie ma


Każdy nadawca korzystający z licencji na materiały informacyjne, sportowe czy filmowe w umowie ma określone pola eksploatacji na których dane treści może wykorzystywać. Większość globalnych agencji informacyjnych bardzo wysoko wycenia obszar wprowadzenia treści do internetu czy do dystrybucji poza terytorium konkretnego państwa (zazwyczaj to więcej niż koszt praw do eksploatacji telewizyjnej) stad nawet Niemców nie stać na takie prawa.

W przypadku TVP (i nie tylko TVP) problem będzie np. kiedy nadawca posiada wyłącznie prawa do emisji w TV - np. filmów hollywoodzkich czy transmisji sportowych - wraz z reemisją satelitarną i kablową, a ktoś inny wprowadza te treści bezumownie do internetu, co de facto jest przestępstwem bo czerpie korzyści z praw których nie posiada. Nie wiem tylko czemu obawia się tego TVP bo to relacje pomiędzy licencjodawcą (producentem) a pirackim operatorem.
5 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing