WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

W TVP ponad jedną trzecią czasu dla polityków zajmuje PiS, premier mówi więcej niż prezydent (analiza)

Prezydent podpisał nowelizację prawa prasowego. Uregulowano autoryzację, usunięto obowiązek przestrzegania linii redakcyjnej

2017-11-18 A A A KOMENTARZE: 4 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Przyjęta przez parlament nowelizacja prawa prasowego została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowe przepisy ograniczają na korzyść dziennikarzy możliwości autoryzacji przez osoby udzielające wypowiedzi.

Prezydent Andrzej Duda, fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP Prezydent Andrzej Duda, fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP

Rządowy projekt zmian w ustawie Prawo prasowe we wrześniu i październiku został przejęty przez obie izby parlamenty. Nowelizacja modyfikuje przede wszystkim przepisy dotyczące autoryzacji wypowiedzi udzielanych dziennikarzom prasowym i internetowym.

Dziennikarz nadal ma obowiązek informować rozmówcę o przysługującym mu prawie do autoryzacji, przy czym ta osoba niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi musi stwierdzić, że skorzysta z tego prawa. W przypadku dzienników i serwisów internetowym czas na autoryzację wynosi 6 godzin od otrzymania przez wypowiadającego się zapisu jego słów, a w przypadku czasopism - 24 godziny.

W przypadku niedokonania lub odmowy dokonania autoryzacji w określonych terminach, wprowadza się domniemanie autoryzacji bez zastrzeżeń. Ponadto nowelizacja stanowi, że opublikowanie wypowiedzi bez umożliwienia udzielającej jej osobie autoryzacji nie jest już w świetle prawa przestępstwem, tylko wykroczeniem zagrożonym grzywną. Nie będzie jednak podlegał karze dziennikarz, który opublikuje wypowiedź identyczną ze słowami wypowiedzianymi przez rozmówcę.

Nowelizacja ogranicza zakres zmian, które można wprowadzić w tekście w ramach autoryzacji. Wypowiadająca się osoba nie może m.in. zaproponować nowych pytań, dopisać dodatkowych odpowiedzi ani zmienić kolejności wypowiedzi. Dziennikarz ma natomiast prawo odmówić publikacji tekstu, jeśli zmiany wprowadzone w nim w ramach autoryzacji wypaczają jego sens i wymowę.

W nowelizacji usunięto też przepis, zgodnie z którym dziennikarz ma obowiązek „realizowania ustalonej w statucie lub regulaminie redakcji, w której jest zatrudniony, ogólnej linii programowej tej redakcji”. Wprowadzono natomiast możliwość odmówienia przez dziennikarza wykonania polecenia służbowego, które wiąże się z naruszeniem zasady rzetelności, obiektywizmu i staranności zawodowej.

Ponadto zaktualizowano w ustawie terminologię, usuwając pojęcia i nazwy instytucji odnoszące się do okresu PRL.

Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku ustaw.

Autor: tw

Wiecej informacji: prawo prasowe, nowelizacja, autoryzacja, Andrzej Duda

Komentarze (4) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia