WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Anna Popek: nie jestem twarzą Jacka Kurskiego w TVP, inni występują częściej (wideo)

Polacy dumni z wartości turystycznej swojego kraju

2017-06-30 A A A KOMENTARZE: 0 FORUM DRUKUJ POLEĆ

92% Polaków poleciłoby zagranicznym turystom podróż do Polski. Polacy podróżujący po Europie Środkowo-Wschodniej szczególnie doceniają atrakcyjne ceny i wyjątkowe dziedzictwo kulturalne tej części Europy - wynika z badania GfK.

Gdańsk, fot. Shutterstock.com Gdańsk, fot. Shutterstock.com

Polacy czują są dumni ze swojego kraju i jego wartości turystycznej – 92% z nich zarekomendowałoby odwiedzenie Polski zagranicznym turystom. Tylko 4% badanych nie zrobiłoby tego, a następne 4% twierdzi, że nie ma zdania w tej kwestii.

Respondenci z innych przebadanych krajów, takich jak Czechy czy Węgry, są równie dumni ze swojego kraju (92% z nich poleciłoby odwiedzenie swojego kraju). Najbardziej przekonani o wartości turystycznej swojego kraju są Grecy: 99% badanych z tego kraju zarekomendowałoby odwiedzenie swojej ojczyzny zagranicznym turystom.

W opinii Polaków najbardziej atrakcyjnymi miejscem w kraju dla zagranicznych turystów jest Kraków, wskazany przez 50% badanych. Mazury, Bieszczady i Tatry zostały wskazane przez odpowiednio 32%, 11% i 10% badanych.

W przeciągu ostatnich trzech lat, najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów Polaków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej były Czechy, które odwiedziło 45% polskich badanych. Słowacja i Chorwacja uplasowały się na drugim i trzecim miejscu - zostały odwiedzone przez odpowiednio 42% i 30% naszych obywateli.

Wybór krajów, do których podróżują Polacy związany jest z najczęściej wybieranym rodzajem wakacji. Największa grupa Polaków odwiedzających Europę Środkowo-Wschodnią w ciągu ostatnich trzech lat udała się na wypoczynek (78%) i zwiedzanie (44%). Inne popularne rodzaje wyjazdów wśród polskich obywateli to wyjazdy na konkretne wydarzenia (wybrane przez 10%), wyjazdy edukacyjne (10%) oraz w celu odwiedzenia przyjaciół lub rodziny (10%). Tylko 6% badanych podróżowało na wydarzenia sportowe.

 

Większość Polaków woli wyjeżdżać do krajów Europy Środkowo-Wschodniej latem i na okres tygodnia. Na taki wyjazd 35% turystów wydaje od 2 tys. do 4 tys. zł, a 24% - od 1 tys. do 2 tys. zł. Najpopularniejszą okazją do wyjazdów do krajów regionu są coroczne wakacje, a także weekendy i święta.

Ogólna opinia na temat podróży do Europy Środkowo-Wschodniej potwierdza, że Polacy polecają takie wyjazdy ze względu na piękne krajobrazy i atrakcyjne ceny.

Decyzja odnośnie miejsca wypoczynku w Europie Środkowo-Wschodniej jest podyktowana przede wszystkim ceną i dobrą opinią wśród znajomych (wybrane jako ważne odpowiednio przez 82% i 77%). Inne ważne czynniki to dobre opinie w internecie (wybrane jako ważne przez 76% turystów), spokój (74%) oraz opcje wyboru płatności (57%).

Internet staje się jednym z głównych kanałów informacji dla turystów. Co prawda 58% Polaków rozpoczyna przygotowanie do podróży sprawdzając opinie znajomych, ale 55% równocześnie weryfikuje te informacje za pomocą wyszukiwarek internetowych. 27% polskich podróżnych wykorzystuje w celu znalezienia informacji o zakwaterowaniu, atrakcjach, kulinariach czy sprawach administracyjnych również media społecznościowe. Tylko 32% badanych polega na informacjach znalezionych offline.

Najbardziej popularnym środkiem transportu jest samochód, który jest wybierany przez 54% polskich podróżujących po Europie Środkowo-Wschodniej. 39% z nas decyduje się na samolot, a 20% na autobus. Jeżeli chodzi o zakwaterowanie, większość Polaków zatrzymuje się w hotelu (57%), wynajętym mieszkaniu lub domu (26%), bądź też w hostelu (24%).

Większość wakacyjnych wydatków w Europie Środkowo-Wschodniej opłacana jest gotówką (78%), a także kartami kredytowymi (43%). Rola płatności internetowych jest jednak znacząca – tylko 33% polskich turystów twierdzi, że woli płacić podczas podróży offline. Turyści w wieku 55+ mają podobne preferencje jak cała przebadana grupa respondentów. 51% z nich również wybiera płatności online. 65% polskich turystów wybiera sposób płatności biorąc pod uwagę ich bezpieczeństwo i wygodę.

Podróżowanie po Europie Środkowo-Wschodniej jest popularne również wśród naszych południowych sąsiadów. Jak pokazuje badanie, 42% Czechów, 17% Węgrów i 12% Greków odwiedziło Polskę w ciągu ostatnich 3 lat. 47% Węgrów było w Chorwacji, a 44% Greków odwiedziło w ciągu ostatnich trzech lat Bułgarię.

Raport "Podróże 2017" zawiera wyniki międzynarodowego badania przeprowadzonego przez GFK na zlecenie PayPal, w czerwcu 2017 r., w Polsce, na Węgrzech, w Grecji i Czechach, poprzez kwestionariusz online (CAWI) pośród 5000 użytkowników internetu, w wieku 18+ (Polska N=1014, Czechy N=1030, Węgry N=1019, Grecja N=1000). Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej, tak by odpowiadała strukturze polskich, węgierskich, greckich i czeskich internautów pod względem płci, wieku, wykształcenia i wielkości.

Autor: km

Wiecej informacji: Polska, turystyka, polskie atuty

Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia