WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Agata Młynarska i Małgorzata Ohme poprowadzą czat o świętach. Transmisja na fanpage’ach TLC i Onetu

Onet przegrał proces o zdjęcie ofiary nazistów przy tekście o okupacyjnej prostytucji. Będą dwie apelacje

2017-12-22 A A A KOMENTARZE: 12 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Serwis Onet.pl przegrał proces w pierwszej instancji z Redutą Dobrego Imienia. Musi przez miesiąc codziennie publikować sprostowanie określonej ściśle wielkości, a także zapłacić 50 tys. odszkodowania oraz pokryć koszta sądowe. - Będziemy się odwoływali - informuje portal Wirtualnemedia.pl Agnieszka Odachowska, rzeczniczka Grupy Onet-RAS Polska.

PAP / Marcin Bielecki PAP / Marcin Bielecki

Sprawa dotyczy zdjęcia zamieszczonego w marcu 2016 roku przez Onet.pl. Fotografia pokazuje kobiety prowadzone w czasie II wojny światowej na rozstrzelanie w Palmirach. Redaktor Onetu umieścił zdjęcie jako ilustrację tekstu o prostytucji w czasie okupacji. Syn jednej z uwiecznionych na zdjęciu kobiet, Krystian Brodacki, udzielił pełnomocnictwa Reducie Dobrego Imienia w dochodzeniu przed sądem praw znieważonej kobiety. Reduta i Brodacki w kwietniu br. wytoczyli Onetowi proces o naruszenie dóbr osobistych. Kobieta na zdjęciu - Maria Brodacka - była konspiratorką Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej i więźniarką rozstrzelaną w Palmirach podczas niemieckiej okupacji.

Pozywający żądali 150 tys. zł zadośćuczynienia i przeprosin. Sąd Okręgowy w Krakowie uznał publikację zdjęcia za przykład „rażącej niedbałości dziennikarskiej” i przyznał Brodackiemu 50 tys. zadośćuczynienia na cele społeczne. Nakazał także Onetowi przez miesiąc (począwszy od siedmiu dni od ogłoszenia wyroku) publikować na głównej stronie przeprosiny, które powinny zajmować powierzchnię jednej czwartej ekranu. Wydawca ma także pokryć 3 tys. zł kosztów procesowych.

- Z zasady nie komentujemy wyroków sądowych i tak będzie i tym razem. Jednak zapewniam, że na pewno odwołamy się – informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Odachowska, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Grupie Onet-RAS Polska.

Apelację zapowiada także pozywający. Będzie żądać podwyższenia kwoty zadośćuczynienia do 150 tys. zł.

Według badania Gemius/PBI w październiku br. portal Onet.pl zanotował 17,3 mln realnych użytkowników i 1,82 mld odsłon, a wszystkie strony i aplikacje Grupy Onet-RASP - 21,23 mln użytkowników i 2,96 mld odsłon.

Autor: jk

Wiecej informacji: Onet, sąd, przeprosiny, Reduta Dobrego Imienia

Komentarze (12) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia