WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

W „Uchu prezesa” Kurski i Czabański sprzeczają się o abonament, „paski” TVP Info, Opole i tureckie seriale

TVP i Polskie Radio dostaną rekompensatę z budżetu za zwolnienia z abonamentu rtv w latach 2010-2014

2017-09-22 A A A KOMENTARZE: 13 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Media publiczne otrzymają rekompensatę sumy budżetowej, której nie uzyskały w latach 2010-2014 od osób zwolnionych z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Według ministra kultury prof. Piotra Glińskiego nowa ustawa abonamentowa nie zostanie uchwalona w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego Prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad nową ustawą o abonamencie radiowo-telewizyjnym. Zgodnie z nią ta danina będzie pobierana od wszystkich osób i firm składających rozliczenia podatkowe PIT i CIT oraz płacących składki KRUS. Nieistotne będzie już, czy ktoś ma telewizor lub radio.

Opłata będzie pobierana co miesiąc albo zbiorczo raz w roku. Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zapowiadał, że będzie wynosić 6-8 zł. Koordynujący ten projekt wiceminister Paweł Lewandowski zaznaczył, że nowe przepisy najprawdopodobniej zostaną wprowadzone z początkiem 2019 roku. Łączne środki dla mediów publicznych z abonamentu mają wynieść poniżej 3 mld zł, dzięki czemu nie będzie konieczna notyfikacja tej ustawy przez Komisję Europejską.

W czwartek „Gazeta Wyborcza” podała, że ustawa trafi do Sejmu już w najbliższych tygodniach i zostanie uchwalona do końca br., tak żeby mogła zacząć obowiązywać z początkiem przyszłego roku. Dziennik zwrócił uwagę, że ma to pomóc w niełatwej sytuacji finansowej Telewizji Polskiej, która pod koniec lipca uzyskała 800 mln zł kredytu ze Skarbu Państwa, a od stycznia do lipca br. miała 29 mln zł straty (w ub.r. zanotowała stratę wynoszącą 177 mln zł).

Piotr Gliński pytany w czwartek przez dziennikarzy stwierdził jednak, że nie sądzi, żeby nowa ustawa abonamentowa została uchwalona do końca listopada. Zaznaczył przy tym, że mediom publicznym dalej będzie zapewniane stabilne finansowanie.

Pod koniec sierpnia pojawiła się nieoficjalna informacja, że grupa posłów PiS zastanawia się nad nowelizacją ustawy abonamentowej, na mocy której media publiczne mają dostawać rocznie ok. 900 mln zł z budżetu państwa jako subwencję wyrównawczą za osoby zwolnione z płacenia abonamentu rtv. Poparcie dla takiego rozwiązania zadeklarował m.in. przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

W czwartek Piotr Gliński powiedział, że zgodnie z prawem Unii Europejskiej taka rekompensata może zostać wypłacona za lata 2010-2014.

Minister kultury zapowiedział, że na mocy nowej ustawy z płacenia abonamentu rtv będą zwolnione te same grupy społeczne co obecnie.

W ub.r. abonament rtv zapłaciło 1,12 mln spośród 3,2 mln zobligowanych do tego gospodarstw domowych. Wpływy z tej daniny wyniosły 749,9 mln zł, z czego 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne.

Autor: tw

Wiecej informacji: ustawa abonamentowa, abonament rtv, media publiczne, Piotr Gliński

Komentarze (13) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia