SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Norwegia przechodzi na radio cyfrowe, w Polsce radiowa cyfryzacja kuleje

Zgodnie z zapowiedziami Norwegia jako pierwszy kraj na świecie przeszła na cyfrowy sposób nadawania audycji radiowych. Decyzja dotyczy na razie jedynie rozgłośni obejmujących zasięgiem całe terytorium Norwegii, lokalne stacje do 2022 roku będą mogły nadawać korzystając z sygnału FM.

Article

Decyzję o zastąpieniu radia analogowego przez transmisję cyfrową podjął w 2016 r. rząd Norwegii zapowiadając rozpoczęcie tego procesu na początek stycznia br. Zmiana ma się odbywać etapami.

Zgodnie z zapowiedziami od 11 stycznia br. sygnał cyfrowy zastąpił nadawanie na częstotliwości FM w regionie Nordland, w kolejnych miesiącach ma objąć pozostałe części kraju. Dzięki temu Norwegia stanie się pierwszym państwem na świecie które przejdzie na cyfrowy przekaz radiowy.

Nadawanie w systemie DAB+ będzie na razie dotyczyło jedynie rozgłośni pokrywających swym zasięgiem cały obszar Norwegii. Lokalni nadawcy odczują konieczność zmian w transmitowaniu sygnału w kolejnych latach, aż do roku 2022. Według zapowiedzi radio cyfrowe zapewni Norwegom lepszą jakość dźwięku, szerszy wybór stacji oraz funkcje niedostępne dotychczas w wypadku radia analogowego.

Zastąpienie cyfrowej transmisji radiowej zastępującej sygnał FM nie wzbudziło entuzjazmu użytkowników w Norwegii. Według sondaży przytaczanych przez zachodnie media jedynie 17 proc. Norwegów opowiada się za całkowitą cyfryzacją radia, a niechęć wobec nowej technologii budzi głównie konieczność zakupu odbiorników w cenach od ok. 100 do ponad 200 dol.

Norwegia będzie pierwszym krajem przechodzącym na format cyfrowy, ale nie jedynym. Pomysł ten rozważa także kilka innych państw, m.in. Dania, Szwecja, Szwajcaria czy Korea Południowa.

Prace nad cyfryzacją radia trwają ze zmiennym szczęściem także w Polsce, prowadziło je głównie Polskie Radio wydając na ten projekt do końca 2015 r. ponad 52 mln zł. W pewnym momencie publiczny nadawca postanowił wycofać się z dalszej cyfryzacji, co w wywiadzie dla serwisu Wirtualnemedia.pl potwierdziła jesienią ub.r. Barbara Stanisławczyk-Żyła, ówczesna prezes Polskiego Radia.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom PR w ub.r. powróciło do koncepcji nadawania cyfrowego uruchamiając w listopadzie Polskie Radio Chopin - kanał cyfrowy z muzyką klasyczną. Przy okazji tego wydarzenia Jacek Sobala, prezes Polskiego Radia zapowiedział, że nadawca nie będzie samodzielnie rozwijać systemu DAB+ w Polsce oraz anten cyfrowych bez wsparcia finansowego ze strony zewnętrznych podmiotów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Norwegia przechodzi na radio cyfrowe, w Polsce radiowa cyfryzacja kuleje

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek34
Teoretycznie radio cyfrowe DAB+ jest lepsze ale tak naprawdę nie ma do czego się spieszyć ponieważ:
1. Radio na FM spełnia zapotrzebowanie słuchaczy
2. Słaby wybór sprzętu DAB+ i ich rozpowszechnienie
3. Powszechność sprzętu do odbioru FM
4. Zbyt wysoka cena zmiany na DAB+ zarówno dla nadawców jak i odbiorców nie adekwatna do zysków.
Na razie nie widzę sensu tej zmiany aczkolwiek na rynkach z dużym zagęszczeniem (duże miasta) w ramach uzupełnienia uruchomiłbym DAB+ choćby testowo.
16 4
odpowiedź
User
Piotr
Na razie nie widzę sensu tej zmiany aczkolwiek na rynkach z dużym zagęszczeniem (duże miasta) w ramach uzupełnienia uruchomiłbym DAB+ choćby testowo.

No przecież działają multipleksy Polskiego radia.
6 1
odpowiedź
User
laik
Teoretycznie radio cyfrowe DAB+ jest lepsze ale tak naprawdę nie ma do czego się spieszyć ponieważ:
1. Radio na FM spełnia zapotrzebowanie słuchaczy
Może twoje, bo ja niestety jestem skazany na RMF, Zetkę, PR1, 2, 3, 24 i lokalne radio5. O innych stacjach można tylko pomarzyć. Zapraszam na zadupie radiowe Ełk, Augustów, Suwałki i Gołdap.
6 2
odpowiedź
User
laik
do Marek 34
Może twoje, bo ja niestety jestem skazany na RMF, Zetkę, PR1, 2, 3, 24 i lokalne radio5. O innych stacjach można tylko pomarzyć. Zapraszam na zadupie radiowe Ełk, Augustów, Suwałki i Gołdap.
8 1
odpowiedź
User
swordfish
laik: W Ełku masz jeszcze możliwość odbioru Radia Maryja, Radio Olsztyn i Radio Białystok. Nie mówiąc o stacjach litewskich. Niektórzy mogą pomarzyć o takim wyborze.
2 3
odpowiedź
User
Waidmanns
Jesli mam byc szczery to cyfrowe radio jest mi obojetne.Po prostu dlatego,ze nie slucham zadnego radia.W samochodzie slucham zawsze moich ulubionych utworow z Pendrive.Wiekszosc mojej Playlisty zajmuje RAMMSTEIN,bo bardzo ich kocham.Jeg elsker RAMMSTEIN.
1 2
odpowiedź
User
Faren
Odbiór polskich audycji za granicą jest obecnie masakryczny!
PR1 na obszarze Europy Zach. jest mocno zakłócany przez sąsiadujące po obu stronach 225 kHz Radio France i R. Luxemburg, rzecz jasna po strone wschodniej i Pd-Wsch. od W-wy odbiór PR1 jest lepszy. I na tym koniec!
Nie ma więcej znaczących serwisów radiowych z Polski!
Godzinnych transmisji "Radio Poland" po rosyjsku i białorusku via Radio Baltic Waves z litewskiego nadajnika 1386 kHz czy chińskiego serwisu SW via Albania lub maleńka stacyjka SW nadająca po polsku z Karoliny czy Wirgini (USA)
W tle tego artykułu widać, że ktoś "na Górze" stara się nie dopuścić do zagrzebania bardziej uniwersalnej niż DAB+ rozwojowej opcji dla Naszego radia, tj. radia w Polsce.
1 1
odpowiedź
User
Arek
Cyfrowe radio w Polsce na razie nie ma szansy bytu, głównie ze względu na niechęć samych nadawców - głównie ogólnopolskich. Rynek reklamowy jest jak tort i każdy stara się ukroić jak największy kawałek dla siebie. Przy FM ilość tych kawałków jest ograniczona ze względu na skończoność częstotliwości :-) Chyba wystarczy... :-)
4 0
odpowiedź
User
Faren
Jeśli w Polsce zostaną zamknięte nadajniki analogowe, to w jaki sposób Polacy oraz inni słuchacze za granicą zainteresowani polskimi sprawami będą mieć dostęp do ważnych dla nich informacji i audycji? Internet załatwi sprawę?! Nie, serwery i-netowe są wtórnikami, a nie stacjami radiowymi!
Odbiór polskich audycji za granicą jest obecnie masakryczny!
PR1 na obszarze Europy Zach. jest mocno zakłócany przez sąsiadujące po obu stronach 225 kHz Radio France i R. Luxemburg, rzecz jasna po stronie wschodniej i Pd-Wsch. od W-wy odbiór PR1 jest lepszy. I na tym koniec!
Nie ma więcej znaczących serwisów radiowych z Polski!
Godzinnych transmisji "Radio Poland" po rosyjsku i białorusku via Radio Baltic Waves z litewskiego nadajnika 1386 kHz czy chińskiego serwisu SW via Albania lub maleńkiej stacyjki SW nadającej po polsku z Karoliny czy Wirgini (USA) nie można uznać za znaczący serwis radiowy z Polski.
Na falach eteru Polska stała się karłem, a właściwie mikrokarłem!
W zwiazku z tym ujawnia się konieczna potrzeba przywrócenia polskich serwisów radiowych na falach średnich i krótkich, żeby Polacy (i nie tylko) będący gdzieś w terenie Afryki, Azji, Bliskiego Wschodu i Ameryki mieli możność słuchać audycji z Polski przez względnie tanie odbiorniki jak np.: Sangean, Degen, Tecsun, C Crane, Kairo, Eton czy nieco droższe ze znanych od lat firm.
Tymczasem poza tym kontekstem podejmuje się w naszym kraju dyskusje o zawieszeniu analogowych transmisji radiowych promując jedną z z dwóch opcji transmisji cyfrowych.
Jednak w tle tego artykułu widać, że ktoś "na Górze" stara się nie dopuścić do zagrzebania bardziej uniwersalnej niż DAB+ rozwojowej opcji dla Naszego radia, tj. radia w Polsce.
Jest jeszcze jedno rozwiązanie na planie cyfrowej emisji radiowej.
Digital Radio Mondiale (DRM)!
DRM to uniwersalny, całkowicie ustandaryzowany cyfrowy system nadawania dla wszystkich częstotliwości nadawania.

Standard DRM obejmuje dwie główne konfiguracje: jedna przeznaczona jest do nadawania na falach krótkich, średnich i długich do 30 MHz oraz zapewnia zasięg na duzych obszarach i niskie zużycie energii przy lepszych usługach niż jakość FM.
Natomiast konfiguracja pasm VHF powyżej 30 MHz, w tym pasma FM, jest dostosowana do zasięgu lokalnego i regionalnego z transmisjami sterowanymi przez nadawcę i zapewnia usługi stereo łącznie z dźwiękiem przestrzennym (Suround Sound).

Wszystkie konfiguracje DRM korzystają z tego samego kodowania dźwięku, danych i usług multimedialnych, łączenia usług, multipleksowania i schematów sygnalizacji. DRM zapewnia wysoką jakość dźwięku w połączeniu z wieloma ulepszonymi funkcjami: dziennikarskie informacje tekstowe, w tym sewisy informacyjne, pokazy slajdów, EPG i usługi danych.
Warto zapoznać się z jakością dźwięku audycji muzycznych via DRM emitowanych na LW, MW i SW przy zastosowanym powszechnie dostępnym audio kodeku "xHE-AAC", tzn. Extended High Efficiency AAC.
Tu jakość dźwięku przewyższa tę oferowaną przez ostatnie rozwiązania MP3 z najwyższą dostępną przepływnością i jest bliska CD-DA.
Na koniec, warto porównać korzyści z DRM dla odbiorców Polskich Serwisów Radiowych, którzy znajdują się nie tylko parę tysięcy kilometrów od Polski lecz i tych na obszarze kraju z tymi oferowanymi przez DAB+.
DRM ma zasięg regionalny (jak LW i MW) i globalny (jak SW) z jakością dźwięku lepszą niż FM,
natomiast z taką samą jakością dzwieku DAB+ ma zasięg - bez przekaźników - tylko lokalny.
Żeby stwierdzić co się bardziej opłaca dla każdej ze stron nie potrzeba długich kalkulacji. Z lokalnym zasięgiem DAB+ jest nieco tańszy od oferującego globalny zasięg DRM -
Digital Radio Mondiale, uniwersalne cyfrowe radio światowe.
Czy tam "na górze" nie ma więcej osób niż jedna-dwie, które potrafią określać korzyści dla rodaków nie tylko przez pryzmat cen wg. aktualnych parytetów??
Zanim jednak nastąpi ta całkowita cyfryzacja polskiej radiofonii konieczne jest przywrócenie polskich serwisów radiowych na falach średnich i krótkich.
Niech się wreszcie ktoś "na górze" zdziwi dlaczego Nasz nieodległy sąsiad, Rumunia jest w tym obszarze Gigantem!
Pzdr.
1 2
odpowiedź
User
Tadeusz UK
Nie wiem po co komuś DAB+. Mieszkam w UK, dla mnie radio to świetny łącznik z krajem. Od wielu lat słucham radia przez internet (kiedyś TuneIn, teraz oczywiście świetne polskie Replaio). Lepiej poprawiać dostępność internetu niż bawić się w DAB+. Pozdrowienia dla rodaków :-)
5 1
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing