WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Google ze stratą i wzrostem przychodu

Niemiecki urząd antymonopolowy zbada dominację Facebooka i Google na rynku reklamowym

2018-02-05 A A A KOMENTARZE: 2 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Niemiecki odpowiednik polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiedział dochodzenie które ma zbadać sytuację na tamtejszym rynku reklamy internetowej. Regulator podejrzewa że kilka firm, wśród nich Facebook i Google osiągnęło w segmencie reklamy online pozycję dominującą co może negatywnie wpływać na mechanizmy rynkowej konkurencji.

Niemiecki urząd antymonopolowy zbada dominację Facebooka i Google na rynku reklamowym

O postępowaniu rozpoczętym przez niemiecki urząd antymonopolowy poinformowała agencja Reuters podkreślając, że w ostatnim czasie nie jest to w Niemczech jedyne śledztwo dotyczące działalności największych firm internetowych. W grudniu ub.r. urząd antymonopolowy wziął pod lupę Facebooka i jego praktykę zbierania danych na temat użytkowników.

Obecne śledztwo niemieckiego regulatora ma dotyczyć całego tamtejszego rynku reklamy internetowej, którego wartość w ub.r. oszacowano na 5 do 9 mld euro. Chodzi o niepożądane zjawisko nadmiernej koncentracji tortu reklamowego w rękach największych spółek internetowych ze szkodą dla mechanizmów konkurencji.

Niemiecki urząd podkreśla, że niewielka grupa podmiotów, wśród których są Facebook i Google osiągnęła dominującą pozycję na rynku reklamy online i stworzyła zamknięte ekosystemy zwane „walled gardens”. W wyniku tego firmy trzecie mają utrudniony dostęp do istotnych danych o użytkownikach, a to z kolei stawia ich na przegranej pozycji w walce o klientów.

W 2017 r. Facebook zanotował 40,65 mld dol. przychodu, co oznacza wzrost o 47 proc. wobec roku 2016 (27,64 mld dol.). Zysk netto wzrósł z 10,22 do 15,93 mld dol. (+56 proc.).

 

Autor: ps

Wiecej informacji: reklama, Google, Facebook

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia