WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Nastroje społeczne Polaków wyraźnie w górę, lepsze oceny sytuacji gospodarczej

Nastroje Polaków nieznacznie gorsze w sierpniu

2017-09-04 A A A KOMENTARZE: 0 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Nastroje społeczne Polaków w sierpniu były na nieznacznie niższym poziomie niż w czerwcu. Z wyjątkiem wskaźnika oczekiwań, który spadł o 3 punkty, pozostałe wskaźniki spadły o niecały 1 pkt. Optymizm konsumentów osiągnął wartość 105,27 pkt, a klimat gospodarczy osiągnął wartość 99,43 pkt w porównaniu do 100,13 z czerwca – wynika z badania Ipsos.

PAP / Maciej Kulczyński PAP / Maciej Kulczyński

Polacy w dalszym ciągu dobrze oceniają stan polskiej gospodarki i kondycji ekonomicznej swoich gospodarstw. Wskaźnik optymizmu konsumentów spadł w sierpniu o 0,53 pkt. w porównaniu z czerwcem i wyniósł 105,27 pkt. Z kolei wskaźnik klimatu gospodarczego spadł o 0,7 pkt i jest nieznacznie poniżej 100 pkt.

Zamieszanie polityczne w lipcu i protesty społeczne związane z forsowanymi przez rząd reformami sądownictwa mogły wpłynąć na wyraźniejsze obniżenie się wskaźnika oczekiwań co do sytuacji społeczno-politycznej na najbliższe miesiące. Ta niepewność Polaków może być dodatkowo związana z relacjami między prezydentem, rządem i Ministerstwem Obrony Narodowej.

Agencja badawcza Ipsos odnotowuje też obawę konsumentów co do możliwości wzrostu inflacji, co sugerowałby zauważalny wzrost cen niektórych produktów na rynku, na którym funkcjonują gospodarstwa domowe. Poziom oczekiwań w stosunku do inflacji osiągał wartość powyżej 110 pkt w ostatnich miesiącach, a w sierpniu osiągnął wartość 103,1 pkt i wyraźnie zbliżył się do wartości równowagi – czyli 100 pkt. Przy dalszym spadku poniżej 100 pkt. społeczeństwo będzie wyraźniej oczekiwać wzrostu poziomu inflacji.


Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 11 – 16 sierpnia 2017 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Autor: jd

Wiecej informacji: wskaźnik optymizmu konsumentów, Ipsos

Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia