WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Ranking aplikacji wideo - YouTube deklasuje konkurencję, wysoko Ipla i Player (TOP10)

Męskie Granie najlepsze w Polsce, a Immowelt w Europie w zestawieniu YouTube AdsLeaderboard 2017. „Polskie marki to europejski poziom”

2018-01-23 A A A KOMENTARZE: 2 FORUM DRUKUJ POLEĆ

YouTube ogłosił listy reklam najchętniej oglądanych przez użytkowników z Polski oraz z Europy w 2017 roku. Pierwsze miejsce polskiego rocznego zestawienia YouTube AdsLeaderboard 2017 zdobył spot Męskie Granie. 2017. Męskie Granie Orkiestra - Nieboskłon. W skali europejskiej najchętniej oglądana była reklama niemieckiego portalu Immowelt. - Najlepsze spoty to historie oparte na emocjach, polska branża dorównuje z powodzeniem europejskiemu i światowemu poziomowi - ocenia w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Tomasz Czudowski, szef marketingu YouTube w Europie Środkowo-Wschodniej.

Męskie Granie najlepsze w Polsce, a Immowelt w Europie w zestawieniu YouTube AdsLeaderboard 2017. „Polskie marki to europejski poziom”

Na początku każdego roku YouTube ogłasza ranking najpopularniejszych reklam, którego zwycięzcy są wybierani na podstawie algorytmu uwzględniającego dane takie jak wyświetlenia, czas oglądania i udostępnienia.

W komunikacie informującym o opublikowaniu AdsLeaderboard 2017 YouTube podkreśla, że użytkownicy coraz częściej spędzają swój czas w serwisie konsumując coraz więcej treści, wśród nich również reklamy.

Kluczem do sukcesu, który zapewnił markom miejsce na liście okazały się w minionym roku emocje i muzyka - zwycięskie spoty opowiadały historie, zbliżały internautów do ich bohaterów, zapraszały do ich domów i budowały z nimi więź. Często w takt dobrej muzyki. Wyróżnione reklamy poruszały również ważne wątki społeczne - sytuację uchodźców czy problem stereotypowych wyobrażeń na temat płci i przypisywania im ról w społeczeństwie. To co łączy wszystkie zwycięskie spoty to jasny komunikat, który budzi emocje, a następnie kształtuje odbiór głównego przekazu.

Tomasz Czudowski, szef marketingu YouTube w Europie Środkowo-Wschodniej oceniając w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl tegoroczne rezultaty polskiego i europejskiego zestawienia YouTube AdsLeaderboard zwraca uwagę na kilka wynikających z niego kierunków i tendencji.

- Analizując tegoroczne spoty, które znalazły się w polskim zestawieniu zauważyliśmy dwa dominujące trendy - podkreśla Tomasz Czudowski. - Pierwszy zbudowany na historiach bliskich każdemu z nas, drugi oparty na sile muzyki. To co łączy oba, to emocje. Wszystkie zwycięskie spoty miały jasny komunikat, który angażował konsumentów, zbliżał ich do bohaterów, zapraszał do ich domów i budował z nimi więź. Na polskiej liście znalazły się aż trzy reklamy Allegro, które już od dawna podbijają serca internautów. Użytkownicy YouTube to szczególne audytorium, które świadomie decyduje o wyborze treści.

Menedżer YouTube’a przypomina, że globalnie codziennie na YouTube wyświetlany jest miliard godzin filmów, a platformę odwiedza ponad 1,5 mld zalogowanych użytkowników w miesiącu. Część tej uwagi skupiają reklamy.

- Niezależne badania wskazują, że średni wskaźnik widoczności reklam na YouTube wynosi 95 proc. To prawie 30 proc. więcej niż globalna średnia dla reklam online i na urządzeniach mobilnych. Liczba imponująca, ale pamiętajmy, że platforma miesięcznie dociera już do 77 proc. polskich internautów - zaznacza Czudowski. – Z zestawienia widać, że polskie marki i agencje mogą walczyć na rynku absolutnie bez żadnych kompleksów. Branża konkuruje ze sobą już nie tylko lokalnie – pomysły i kreacje tworzone są z myślą o internautach, czyli globalnym audytorium. Co do motywów, na europejskiej liście znalazły się dodatkowo spoty, które poruszały ważne wątki społeczne - sytuację uchodźców, czy problem stereotypowych wyobrażeń na temat płci i przypisywania im ról w społeczeństwie.  Jednak kluczem do sukcesu wszystkich zwycięskich marek jest bezapelacyjnie sztuka budzenia emocji.

Zdaniem Czudowskiego sukcesywnie zmienia się sposób oglądania filmów na YouTube. Platforma jest dziś równie często uzupełnieniem, jak i alternatywą dla telewizji.

- Coraz częściej YouTube jest odtwarzany na ekranach telewizorów, choć wciąż największą popularnością cieszą się ekrany urządzeń mobilnych - przyznaje nasz rozmówca. -  W ciągu ostatniego roku czas oglądania filmów w aplikacji mobilnej YouTube wzrósł w Polsce o ponad 85 proc. Ten zdecydowany wzrost mobilnego odtwarzania pokazuje nam jak bardzo istotne jest rozwijanie formatów reklamowych, które są o wiele bardziej przyjazne dla użytkowników smartfonów. Mowa tu na przykład o formacie „BumperAds” czyli sześciosekundowych reklamach. To wystarczający czas by nie zirytować, a zaintrygować mobilnego internautę.

Zdaniem Czudowskiego rok 2018 będzie obfitował w wiele nowych rozwiązań reklamowych, o których serwis zamierza informować na bieżąco klientów i ich agencje.

- Cel jaki nam przyświeca na najbliższe miesiące to szybkie adaptowanie rozwiązań reklamowych YouTube do ciągle zmieniającego się zachowania użytkowników i zapewnienia reklamodawcom najwyższego zwrotu z inwestycji każdej z tych interakcji – zapewnia Czudowski. - To będzie oznaczało dalsze ulepszenia w rozpoznawaniu sygnałów od użytkowników i możliwości coraz bardziej wnikliwej segmentacji ze względu na intencje zakupowe, zainteresowania czy stadium życia w którym się obecnie znajdują (precision marketing). Będzie to też rok mocniejszego „zaprzężenia" machine learning do serwowania reklam, ale o szczegółach poinformujemy wkrótce. Oczywiście patrzymy też na możliwości usprawnienia narzędzi do planowania kampanii wideo i pomiaru ich efektywności. Równolegle wprowadziliśmy właśnie zmiany zasad monetyzacji w programie partnerskim dedykowanym twórcom. Teraz treści konkretnego youtubera muszą zostać obejrzane przez widzów przynajmniej przez 4 tys. godzin, a kanał musi osiągnąć poziom minimum tysiąca subskrybentów. Wszystko to w trosce o jakość prezentowanych treści - zapewnia regionalny szef marketingu w YouTube.

W Polsce na podium rocznego zestawienia znalazły się spoty Męskie Granie. 2017. Męskie Granie Orkiestra - Nieboskłon, Obejrzyj wyjątkowy teledysk i wesprzyj z nami 25. Finał WOŚP! oraz Poznaj historię Stefana #weekending.


Oto pełna polska lista YouTube AdsLeaderboard 2017 r.
1. Męskie Granie. 2017. Męskie Granie Orkiestra – Nieboskłon
Marka: MęskieGranie
Agencja kreatywna: VML
Agencja mediowa: SMG

2. Obejrzyj wyjątkowy teledysk i wesprzyj z nami 25. Finał WOŚP!
Marka: Play
Agencja kreatywna: Człowiek Warga, twórca kanału Z Dupy, R.A.U
Agencja mediowa: MediaCom

3. Poznaj historię Stefana #weekending
Marka: ING Bank Śląski
Agencja kreatywna: Gong
Agencja mediowa: MullenLowe Media Hub

4. CLEO - Coraz bliżej Święta | #Dziekuje
Marka: Coca-Cola Polska
Agencja kreatywna: Coca-Cola Poland Services
Agencja mediowa: MediaCom

5. Gang Świeżaków 2
Marka: Biedronka
Agencja kreatywna: Duda Polska
Agencja mediowa: MEC


6. To czego szukasz, jest bardzo blisko... | Bal
Marka: Allegro
Agencja kreatywna: Bardzo
Agencja mediowa: Allegro

7. Jajka Hatchimals UNBOXING Open BOX
Marka: Hatchimals Polska
Agencja kreatywna: TalentMedia
Agencja mediowa: TalentMedia

8. Podziel się tym, co masz cennego | Czego szukasz? | Talizman
Marka: Allegro
Agencja kreatywna: Bardzo
Agencja mediowa: Allegro

9. Wyciśnij z życia jak najwięcej...| Lemoniada
Marka: Allegro
Agencja kreatywna: Bardzo i Moon
Agencja mediowa: Allegro

10. Historia pewnej miłości… | Maffashion i Czarek z Abstrachuje.TV #TasteTheFeeling
Marka: Coca-Cola Polska
Agencja kreatywna: MediaCom Beyond Advertising
Agencja mediowa: MediaCom

Na szczycie europejskiej listy YouTube AdsLeaderboard 2017 znalazły się spoty promujące marki Immowelt, YouTube Spotlight oraz Nettotv.

Poniżej pełne europejskie zestawienie YouTube AdsLeaderboard 2017 r.

1. Wohne wie auchimmoduwillst! #fuerimmo | Vollversion | immowelt.de
Marka: Immowelt
Agencja kreatywna: FYFF AG
Agencja mediowa: In-house

2. #MoreThanARefugee
Marka: YouTube Spotlight
Agencja kreatywna: We are social
Agencja mediowa: Essence

3. DieOster-Überraschung – #DerWahreOsterhase
Marka: Nettotv
Agencja kreatywna: Jung von Matt
Agencja mediowa: OMD

4. Clash of Clans: How Do We Get OverThere? (Update Teaser)
Marka: Clash of Clans
Agencja kreatywna: Barton F. Graf
Agencja mediowa: In-house

5. John Lewis Christmas Ad 2017 - #MozTheMonster
Marka: John Lewis
Agencja kreatywna: adam&eveDDB
Agencja mediowa: Manninh Gottlieb OMD

6. OLX.ro - Indemnizatia de #bebebine
Marka: OLX Romania
Agencja kreatywna: Saatchi&Saatchi + The Geeks
Agencja mediowa: Conversion

7. M&S Christmas TV Ad 2017 | Paddington & The ChristmasVisitor #LoveTheBear
Marka: M&S
Agencja kreatywna: Grey London
Agencja mediowa: Mindshare

8. Samsung Galaxy S8 and S8+: OfficialIntroduction
Marka: Samsung
Agencja kreatywna: Cheil
Agencja mediowa: Starcom Worldwide

9. Heineken | WorldsApart | #OpenYourWorld
Marka: Heineken
Agencja kreatywna: Publicis London
Agencja mediowa: Mediavest Spark

10. EATKARUS – EDEKA Werbung #issso
Marka: EDEKA
Agencja kreatywna: Jung von Matt
Agencja mediowa: OMD

Autor: ps

Wiecej informacji: YouTube, reklamy, Męskie Granie, YouTube AdsLeaderboard, AdsLeaderboard

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia