WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Światowy Dzień Telewizji na antenach TVP

Gorący temat

„Kruk. Szepty słychać po zmroku” opowiada o kondycji człowieka, jego bólu i cierpieniu (wywiad)

0

Na szkoleniach etycznych w TVP materiały „Faktów” i TVN24 przykładami nierzetelności

2017-11-17 A A A KOMENTARZE: 22 FORUM DRUKUJ POLEĆ

W Telewizji Polskiej zaczęły się szkolenia z zakresu etyki zawodowej dla dziennikarzy redakcji informacyjnych i publicystycznych. Jako przykłady nierzetelności prezentowane są m.in. materiały „Faktów” i TVN24, nie krytykowano natomiast merytorycznie „pasków” w TVP Info.

PAP / Grzegorz Jakubowski PAP / Grzegorz Jakubowski

Szkolenia są prowadzone wśród dziennikarzy Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, która odpowiada za TVP Info oraz programy informacyjne i publicystyczne w innych stacjach TVP. Zorganizowano je po tym, jak miesiąc temu na portalu TVP.info pojawił się tekst wytykający niektórym z protestujących lekarzy rezydentów, że jeździli za granicę i jedli kanapki z kawiorem (co relacjonowali w mediach społecznościowy). Zaraz po tym zawieszony został Ziemowit Kossakowski, a szef TVP.info Samuel Pereira przeprosił lekarkę opisaną w artykule. Analizą i oceną tego tekstu zajęła się też Komisja Etyki TVP.

W tym tygodniu odbyło się pierwsze szkolenie z zakresu etyki. TVP nie podaje szczegółów, natomiast „Gazeta Wyborcza” ujawniła, że jednym z prowadzących zajęcia jest gospodarz „Wiadomości” Krzysztof Ziemiec.

Podczas szkolenia jako przykłady nierzetelności podano m.in. niektóre materiały „Faktów” i TVN24. Przypomnijmy, że na przełomie ub. i br., podczas początku blokowania mównicy sejmowej przez posłów PO i Nowoczesnej, w programach informacyjnych TVP pokazano fragment relacji TVN24 jako przejaw podgrzewania nastrojów.

W lutym br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po analizie skargi skierowanej przez posłankę PiS prof. Krystynę Pawłowicz oceniła, że w materiałach „Faktów” TVN z października ub.r. widać było zaangażowanie się nadawcy w spór polityczny, niereagowanie na nieprawdę i podsycanie społecznego napięcia, co może nosić znamiona propagowania mowy nienawiści. KRRiT wezwała TVN do niestosowania w przyszłości takich zabiegów. Natomiast w kwietniu br. Krajowa Rada uznała, że reportaż pokazany w październiku ub.r. w programie „Czarno na białym” w TVN24 nierzetelnie opisywał koncepcje członków zespołu Antoniego Macierewicza na temat katastrofy smoleńskiej. Skargę na materiał złożył pełnomocnik pracującego w tym zespole prof. Wiesława Binienda.

W ramach szkolenia w TVP wspomniano też o komunikatach na „pasku” w TVP Info. W ostatnich miesiącach były one wiele razy krytykowane, zarzucano im przede wszystkim stronniczość. Przypomnijmy, że w lipcu br. relację z kontrmanifestacji w czasie miesięcznicy smoleńskiej zapowiedziano stwierdzeniem: „Barbarzyńcy znów próbowali zakłócić modlitwę za ofiary katastrofy”, a materiał z protestów ulicznych - zdaniem: „Obrońcy pedofilów i alimenciarzy twarzami oporu przeciwko reformie sądownictwa”. Natomiast w czasie transmisji z niedawnej konwencji Platformy Obywatelskiej na „pasku” przypominano afery z czasów rządów tej partii i zarzuty prokuratorskie wobec jej niektórych polityków.

Podczas szkolenia nie krytykowano komunikatów na „pasku”, zwrócono natomiast uwagę dziennikarzom, żeby wystrzegali się w nich literówek i innych błędów.

Według danych Nielsen Audience Measurement w październiku br. średnia oglądalność minutowa TVP Info wynosiła 251 357 widzów, a udział stacji w rynku oglądalności - 3,99 proc.

Autor: tw

Wiecej informacji: Telewizja Polska, TAI, TVP Info, TVN24, Fakty

Komentarze (22) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia