WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Witold Kołodziejski: pomiar Nielsena komercyjny, a Radio Track archaiczne - badanie od KRRiT zwiększy pluralizm

Gorący temat

UPC Polska wycofuje się z kupna Multimedia Polska. UOKiK: fuzja ograniczyłaby konkurencję w 11 miastach

6

KRRiT proponuje nowe opłaty za udzielanie i rozszerzanie koncesji

2018-02-19 A A A KOMENTARZE: 11 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Do konsultacji społecznych trafia projekt rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, które ma zmienić opłaty za nadawanie programów radiowych i telewizyjnych. Zniknąć mają skomplikowane opłaty za koncesje radiowe z nadajników naziemnych, wzrosnąć - ceny koncesji radiowych i telewizyjnych na multipleksie. - Do uchwalenia rozporządzenia jeszcze długa droga - mówi dla Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Witold Kołodziejski, fot: Tomasz Kiełczewski Witold Kołodziejski, fot: Tomasz Kiełczewski

Dobra wiadomość: większość opłat ulegnie uproszczeniu. Gorsza: część opłat koncesyjnych po zwaloryzowaniu wzrośnie względem tych obowiązujących od ponad pięciu lat. Poprzednie rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie w grudniu 2012 roku. Co ma się zmienić w przepisach, proponowanych przez regulatora?

Tańsze stawki za analogowe koncesje radiowe

Zniknąć ma dotychczasowa opłata za udzielenie koncesji na nadawanie programu radiowego w sposób analogowy naziemny. Teraz regulowana jest ona w zależności od liczby mieszkańców, do których dociera program i zakresu fal, na których jest nadawany. Przelicza się ją, mnożąc przyporządkowane kwoty razy liczbę mieszkańców. Przelicznik, zawierający 6 różnych stawek, ma być zniesiony - przewiduje nowelizacja rozporządzenia - i zastąpiony prostszym, w którym będą dwie stawki: dla fal średnich wyliczy się kwotę, mnożąc 20 zł razy liczbę odbiorców, znajdujących się w zasięgu programu (w pełnych tysiącach), zaś dla fal UKF - 370 zł razy liczba odbiorców (także w pełnych tysiącach).

- Propozycja zawiera rezygnację ze stałej opłaty i uzależnienie opłat tylko od liczby mieszkańców będących w zasięgu programu. W myśl obowiązujących przepisów stała opłata w wynosi 5710 zł w przypadku koncesji na nadawanie na falach UKF. W myśl nowej koncesji usuwamy tę opłatę. Opłaty koncesyjne będą więc tańsze - mówi Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Opłaty stałe dla UKF obecnie wynoszą: 5710 zł dla zasięgu do 0,5 mln mieszkańców, 85 710 za docieranie do 0,5 – 5 mln osób oraz 228 570 za zasięg powyżej 5 mln osób. Dla fal średnich odpowiednio: 290 zł (do 0,5 mln mieszkańców), 8 570 zł (powyżej 0,5 mln do 5 mln mieszkańców) oraz 22 860 zł (powyżej 5 mln mieszkańców). - Opłata stała jest często niewspółmiernie wysoka w przypadku udzielenia koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego, w zasięgu którego znajduje się bardzo mała liczba mieszkańców. Również przekroczenie kolejnego progu powoduje gwałtowny, nieuzasadniony wzrost opłaty - przykładowo dla zakresu UKF przekroczenie progu 0,5 mln mieszkańców w zasięgu programu powoduje naliczenie opłaty stałej w wysokości 80 tys. zł. W związku z tym zdecydowano się na rezygnację z opłaty stałej - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zwaloryzowane stawki za koncesje radiowe na multipleksie

Stawki opłat za przydzielanie koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego w sposób rozsiewczy naziemny w multipleksie ogólnokrajowym pozostają takie same, jednak ulegną zwaloryzowaniu. Teraz taka koncesja kosztuje 6 158 785 zł., projekt rozporządzenia zakłada, że opłata ma wynosić  6 444 140 zł.

Zmienić się mają też przepisy dotyczące sposobu wyliczania opłaty za udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie o zasięgu mniejszym od zasięgu sygnału multipleksu ogólnopolskiego. W tej chwili obowiązują trzy stawki, w zależności od liczby odbiorców. Zmiana ma polegać na wprowadzeniu jednej, prosto liczonej opłaty: 185 zł razy liczba mieszkańców, będących w zasięgu programu (w pełnych tysiącach). Zmienić się ma także sposób naliczania opłaty za rozszerzenie koncesji dla nadawcy analogowego programu radiowego, który będzie chciał nadawać cyfrowo z multipleksu. Liczyć się ją będzie, mnożąc 185 zł razy różnicę pomiędzy liczbą mieszkańców będących w zasięgu programu cyfrowego i tych będących w zasięgu programu analogowego. Dotychczas zamiast 185 zł, mnożono 157 zł razy tę różnicę.

Jeżeli różnica pomiędzy odbiorcami analogowymi, a cyfrowymi wynosi zero, lub jest ujemna, nadawca nie będzie płacił za rozszerzenie koncesji – to nie zmienia się w stosunku do obowiązujących przepisów.

Droższa opłata za nadawanie programu telewizyjnego

W myśl obowiązującego przepisu, za udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie o zasięgu ogólnopolskim, w standardzie DVB-T, w systemie standardowej rozdzielczości, wynosi teraz 12 945 000 zł. Ta kwota – w myśl przygotowanej i poddanej pod konsultacje zmiany – wynosić ma 13 544 781 zł. Jeżeli natomiast chodzi o rozpowszechnianie programu telewizyjnego w standardzie DVB-T lub DVB-T2, w systemie standardowej lub wysokiej rozdzielczości, lecz o zasięgu mniejszym od zasięgu sygnału multipleksu ogólnopolskiego, obecnie opłatę liczy się, stosując trzy różne przeliczniki – w zależności od liczby odbiorców będących w zasięgu programu – od 0,5 mln do ponad 5 mln osób. Ta opłata także ma zostać uproszczona: regulator chce, aby mnożono 360 zł razy liczbę potencjalnych odbiorców (ściśle: będących w zasięgu).

Zmienić się ma także opłata za udzielenie koncesji na cyfrowe rozpowszechnianie programu telewizyjnego w multipleksie o  zasięgu ogólnopolskim, w standardzie DVB-T (system wysokiej rozdzielczości). Teraz opłata wynosi 25 890 000 zł. Po wprowadzeniu zmian ma wynosić 27 089 562 zł. Przy czym dotyczy to także standardu DVB-T2. Jeśli natomiast chodzi o zasięg mniejszy od zasięgu sygnału multipleksu ogólnopolskiego, kwotę opłaty uzyska się mnożąc 720 zł razy liczbę odbiorców w zasięgu programu (znów uproszczenie względem obowiązujących stawek).

Nadawanie stacji radiowych czy telewizyjnych na multipleksie wiąże się także z koniecznością płacenia operatorowi technicznemu za emisję sygnału. W przypadku multipleksów telewizyjnych ich operatorem jest firma Emitel. Na przykłady nadawcy kanałów z MUX-8 płacą za rok emisji kanałów ok. 6 mln zł.

Do 19 marca

Rzecznik prasowy KRRiT, Teresa Brykczyńska, podkreśla w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl, że do uchwalenia nowego prawa jest jeszcze długa droga: - Konsultacje zaczynają się teraz, trwać mają do 19 marca, a nowy przepis miałby wejść w życie 1 stycznia 2019 roku - mówi Brykczyńska. Poprzednia nowela trafiła do społecznych konsultacji 15 lutego 2012 roku, weszła w życie - 4 grudnia 2012 roku.

Uwagi do proponowanych zmian można słać w terminie na mailowy adres: konsultacjeoplatykoncesje1@krrit.gov.pl.

Autor: Jacek Kowalski

Wiecej informacji: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, koncesja

Komentarze (11) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia