WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Co dziesiąty Polak pracuje na czarno. Przeznacza na to średnio 18 godzin w tygodniu

45 proc. Polaków uważa, że osoby korzystające z opieki społecznej to lenie

2017-07-13 A A A KOMENTARZE: 3 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Co czwarty Polak (26%) deklaruje korzystanie z pomocy finansowej państwa, a 40% badanych jest zdania, że trzeba wykorzystywać system opieki społecznej i pomoc państwa jak tylko się da - wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu Ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

PAP / Maciej Kulczyński PAP / Maciej Kulczyński

Ze wsparcia finansowego z budżetu państwa stosunkowo częściej korzystają osoby mieszkające na wsi (32%) lub w miastach do 100 tys. mieszkańców (28%), a najrzadziej - w dużych miastach liczących od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców (15%).

Pobieranie zasiłków najczęściej deklarują osoby z wykształceniem podstawowym (32%), następnie - po równo - z wykształceniem zawodowym i średnim (26%), a najmniej z wykształceniem wyższym (18%).

Co ciekawe, przekonanie, że trzeba wykorzystywać system opieki społecznej i pomoc państwa jak tylko się da, jest najbardziej rozpowszechnione wśród mieszkańców wielkich miast powyżej 500 tys. mieszkańców (48%) oraz wsi (45%), a najmniej wśród osób mieszkających w miastach do 100 tys. mieszkańców (34%).

Ponadto, z badania wynika, że zdaniem ponad połowy dorosłych Polaków (55%) osoby korzystające z opieki społecznej to osoby zaradne, które potrafią wykorzystać okazję, by otrzymywać pieniądze i się przy tym nie napracować. Najwięcej takich osób jest wśród sympatyków Kukiz’15 (67%), a najmniej wśród zwolenników Platformy Obywatelskiej (44%).

Na pytanie sformułowane w odmienny sposób - o to, czy osoby korzystające z opieki społecznej to lenie, którym nie chce się pracować, 45% badanych odpowiedziało twierdząco. Najwięcej takich osób było wśród zwolenników Nowoczesnej (52%), a najmniej wśród zwolenników PiS (30%).

Badanie zostało przeprowadzone dla Ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 9-12 czerwca 2017 r., metodą CAWI, na próbie ogólnopolskiej osób od 18 lat wzwyż, N=1055. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Autor: km

Wiecej informacji: pomoc społeczna, opieka społeczna

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia