WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Dom Maklerski BOŚ rekomenduje kupno akcji Play

Haitong Bank rekomenduje kupno akcji Play i Cyfrowego Polsatu, sprzedaj dla Orange Polska

2017-09-07 A A A KOMENTARZE: 1 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Analitycy Haitong Bank w najnowszym raporcie dla rynku telekomów, wydają rekomendację kupna akcji Play i Cyfrowego Polsatu oraz sprzedaży akcji Orange Polska. Neutralną ocenę otrzymała Netia.

Haitong Bank rekomenduje kupno akcji Play i Cyfrowego Polsatu, sprzedaj dla Orange Polska

Haitong Bank w raporcie z 5 września rozpoczyna wydawanie rekomendacji dla Play od kupuj z ceną docelową akcji 41,8 zł, podnosi cenę docelową akcji dla Cyfrowego Polsatu z 30 zł do 30,4 zł Orange Polska z 5 zł do 5,1 zł oraz obniża dla Netii do 3,8 zł z 4,8 zł.

Debiut giełdowy Play zachęcił analityków Haitong Bank do bardziej strategicznego spojrzenia na sektor telekomunikacyjny i zadanie kilku ważnych pytań go dotyczących, takich jak co determinuje sukces komercyjny i co może napędzać branżę w kolejnych latach? W efekcie tych przemyśleń analitycy postawili tezę, że pomimo wysokich barier wejścia związanych z zakupem częstotliwości oraz rozwojem sieci, aktywa telekomunikacyjne nie determinują i nie gwarantują komercyjnego i finansowego sukcesu. Z drugiej strony posiadanie aktywów jest często przeceniane w analizie fundamentalnej. Zdaniem Konrada Księżopolskiego z Haitong Bank, bardziej od samych aktywów liczy się ich wykorzystanie, unikalna oferta produkcyjna o wysokiej jakości, skuteczna organizacja, troska o klienta oraz marketing. Bardzo dobrze pokazuje to Play – z najmniejszym zasobem aktywów, startując od zera, stał się drugim co do wielkości operatorem mobilnym w Polsce. Z kolei Orange Polska, jako były państwowy monopolista zawsze miał najwięcej aktywów telekomunikacyjnych, ale jak widać po wynikach spółki, w ciągu ostatnich 10 lat straciła ona swoją dominującą pozycję rynkową.

Play otrzymał rekomendację kupuj, cena docelowa akcji 41,8 zł. Posiadając znacząco węższe pasma i skromniejszą sieć, ale dysponując znacznie lepszą ofertą komercyjną i skutecznym marketingiem oraz efektywnie wykorzystując własne i cudze aktywa telekomunikacyjne, Play startując od zera w 2007 r. stał się drugim największym operatorem mobilnym w Polsce. W 2016 r. w swojej bazie liczył już 14,5 mln klientów. Haitong Bank oczekuje, że Play będzie nadal zwiększał swoje przychody w tempie jednocyfrowym (połączenie bazy abonentów i wzrostu ARPU), zaś EBITDA dwukrotnie szybciej za sprawą lewarowania operacyjnego. Play oferuje wysoką stopę dywidendy (w latach 2018/19/20 odpowiednio 7/6,6/8,3 proc.), jedną z najwyższych w sektorze telekomunikacyjnym.

Cyfrowy Polsat otrzymał rekomendację kupuj, cena docelowa akcji 30,4 zł. Dzięki swojej atrakcyjnej ofercie produktowej łączącej płatną telewizję, mobilne usługi głosowe i mobilny Internet oraz bardzo ścisłej kontroli kosztów, Cyfrowy Polsat reprezentuje najciekawsze połączenie atrakcyjności i efektywności. Dodatkowo przyczyniają się do tego przyzwoity poziom wolnych przepływów pieniężnych pozwalający na oddłużanie i zwiększanie dywidendy na akcję oraz zakup praw UEFA, który powinien jeszcze bardziej wzmocnić pozycję spółki w segmencie płatnej telewizji, zwiększyć widownię, a w konsekwencji przychody z rynku reklamy telewizyjnej.

Orange Polska dostała rekomendację sprzedaj, cena docelowa akcji 5,1 zł. Po latach niedostatecznych inwestycji w sieci stacjonarne, uruchomienie sieci FTTx jest konieczne by obronić istniejący udział w rynku. Brak unikalnego contentu telewizyjnego sprawia, że konwergencja Orange Polska nie wydaje się bardzo konkurencyjna na tle Cyfrowego Polsatu lub sieci kablowych, a upowszechnienie technologii powoduje, że przestała być ona prawdziwym wyróżnikiem. Z kolei wysokie nakłady kapitałowe i lewarowanie mogą skutkować brakiem dywidendy do roku 2020.

Netia otrzymała rekomendację neutralną, cena docelowa akcji 3,8 zł. Wysoka średnia stopa dywidendy w latach 2012-16, przekraczająca 6 proc., czyli jak dotąd największa atrakcja Netii, może być zagrożona za sprawą podwyższonych wydatków inwestycyjnych na uruchomienie sieci NGA i braku rezerw kapitałowych, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy. Okres przejściowy w modernizacji sieci w połączeniu z rosnącą konkurencją w segmencie płatnej telewizji i stacjonarnego internetu mogą sprawić, że kluczowe wskaźniki efektywności spółki pozostaną na niskim poziomie.

Autor: jd

Wiecej informacji: Haitong Bank, rekomendacje, giełda, telekomy, Netia, Play, Cyfrowy Polsat, Orange Polska

Komentarze (1) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia