WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Kamery TVN Turbo pokażą życie w radomskim więzieniu.„Zakład karny” wiosenną nowością

Skargi do KRRiT na grafiki w „Faktach” z ministrami i swastykami z reportażu „Superwizjera”

2018-01-29 A A A KOMENTARZE: 6 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała skargi dotyczące pokazanych w zeszłym tygodniu w „Faktach” TVN grafik, w których wizerunki Patryka Jakiego i Joachima Brudzińskiego połączono z symbolami nazistowskimi, zapowiadając materiały o komentarzach tych polityków do ujawnionych przez stację zachowaniach neonazistów.

fot. TVN fot. TVN

W czwartkowym wydaniu „Faktów” taki fotomontaż pokazano podczas zapowiedzi materiału o wystąpieniu w Sejmie ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego na temat działań organów państwowych wobec osób i organizacji wbrew prawu propagujących ideologie totalitarne.

Było to pokłosie szeroko komentowanego reportażu „Superwizjera”, w którym ujawniono, jak osoby związane z organizacjami Duma i Nowoczesność oraz Orle Gniazdo w maju ub.r. obchodziły rocznicę urodzin Adolfa Hitlera (eksponowano swastyki, śpiewano nazistowskie pieśni, chwalono przywódcę III Rzeszy, a niektórzy przebrali się w hitlerowskie mundury), a w lipcu bawiły się na festiwalu Orle Gniazdo (gdzie niektórzy widzowie hajlowali).

Fotomontaż skrytykowało wielu dziennikarzy aktywnych na Twitterze. Ocenili, że taka grafika sugeruje wbrew prawdzie związek Brudzińskiego z neonazistami. Niektórzy nie zgodzili się jednak z taką interpretacją. - Grafika „Faktów” z panem Brudzińskim i tortem niczego nie sugerowała i była jak grafika w każdej stacji na świecie. Prawicowi funkcjonariusze wściekli za ujawnienie naziolstwa, pod idiotycznym pretekstem atakują znienawidzony przez nich TVN - skomentował Tomasz Lis z „Newsweek Polska”.

Sebastian Kaleta, od maja ub.r. zasiadający w sejmowej komisji ds. warszawskiej reprywatyzacji, a poprzednio rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości, zwrócił uwagę, że kilka dni wcześniej w podobnym fotomontażu „Fakty” przedstawiły ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro i wiceministra Patryka Jakiego. - Skarga to KRRiTV oczywiście już sporządzona - zaznaczył.

Jak dowiedziała się Niezalezna.pl, do Krajowe Rady zgłoszono już także skargę na grafikę w „Faktach” z Joachimem Brudzińskim. W tej sytuacji zgodnie z procedurą KRRiT poprosi TVN o nagrania z oboma fotomontażami oraz przedstawienie swojego stanowiska. Potem podejmie decyzję co do ewentualnych dalszych działań (np. wezwania nadawcy do poprawy lub nałożenia kary) lub umorzy sprawę.

KRRiT wycofała się z rekordowej kary dla TVN

Na początku grudnia KRRiT zdecydowała o nałożeniu na TVN grzywny w rekordowej wysokości 1,48 mln zł za naruszenia przepisów (przede wszystkim stronniczość i zachęcanie do protestów) w relacjach TVN24 z protestów w wydarzeń w Sejmie i przed nim 16-18 grudnia 2016 roku.

Na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji spadła lawina krytyki ze środowiska mediów, zajmujących się nim organizacji, a także m.in. niektórych polityków obozu rządzącego i Departamentu Stanu USA. Przewodniczący KRRiT kilka razy spotkał się w tej sprawie z członkami zarządu TVN, przyjął ich dodatkowe wyjaśnienia. W końcu 10 stycznia, w ostatnim możliwym terminie, uchylił grzywnę nałożoną na firmę.

Z jego decyzją nie zgadza się członek KRRiT Janusz Kawecki. W oświadczeniu ocenił, że uchylenie kary jest mało uzasadnione, w przeciwieństwie do nałożenia grzywny, poprzedzonego wielomiesięcznymi analizami.

Według badania Nielsen Audience Measurement w ub.r. „Fakty” miały przeciętnie prawie 3 mln widzów, z czego 2,83 mln w TVN, a 166,6 tys. w TVN24 BiS.

Autor: tw

Wiecej informacji: Fakty, TVN, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, KRRiT

Komentarze (6) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia