WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

TVN24 na czele oglądalności w styczniu. Wszystkie stacje newsowe ze spadkami

Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Scripps przez Discovery, warunkiem TVN24 i TVN24 BiS dla operatorów „za rozsądną cenę”

2018-02-07 A A A KOMENTARZE: 30 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Komisja Europejska wyraziła zgodę na kupno Scripps Networks Interactive przez Discovery Communications. Warunkiem jest to, że Discovery nadal będzie udostępniać operatorom telewizyjnym stacje TVN24 i TVN24 BiS za rozsądną cenę.

Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Scripps przez Discovery, warunkiem TVN24 i TVN24 BiS dla operatorów „za rozsądną cenę”

Przejęcie Scripps Networks Interactive przez Discovery Communications zostało ogłoszone w lipcu ub.r. Transakcja ma być warta ok. 14,6 mld dolarów, Discovery zapłaci po 90 dolarów za akcję SNI i przejmie 2,7 mld dolarów długu firmy.

Discovery wyda na to 8,4 mld dolarów w gotówce i 3,4 mld dolarów w swoich akcjach serii C. Na częściowe sfinansowanie tej transakcji koncern sprzedał we wrześniu swoje obligacje za 6,3 mld dolarów i 300 mln funtów.

We wtorek Komisja Europejska poinformowała, że wydała warunkową zgodę na tę transakcję.

KE zajmowała się tą sprawą, ponieważ oba koncerny prowadzą działalność w Unii Europejskiej: Discovery jest ze swoimi kanałami obecne w wielu krajach UE, natomiast Scripps Networks Interactive od prawie trzech lat jest właścicielem Grupy TVN, a w Wielkiej Brytanii razem z BBC prowadzi UKTV.

TVN24 i TVN24 BiS mają być oferowane operatorom „za rozsądną cenę”

Warunek zgody KE na fuzję Discovery i SNI dotyczy wybranych kanałów Grupy TVN. Europejski regulator ocenił bowiem, że fuzja firm w Polsce „mogłaby doprowadzić do zwiększenia siły przetargowej spółki Discovery wobec dystrybutorów telewizyjnych w związku z nabyciem niektórych kanałów, które są szczególnie ważne dla proponowanych przez nich podstawowych pakietów telewizji płatnej”.

- Za stację o kluczowym znaczeniu dla detalicznych ofert telewizyjnych uznano w szczególności stację TVN24 - flagowy kanał informacyjny telewizji TVN. W następstwie transakcji spółka Discovery miałaby możliwość oraz zachętę do udzielania licencji na korzystanie z całego swojego portfela kanałów telewizyjnych. Pozwoliłoby to jej na podwyższenie stosowanych opłat licencyjnych ze stratą dla polskich konsumentów i konkurencji na polskim rynku - prognozuje Komisja Europejska.

W związku z tym Discovery zobowiązało się, że przez najbliższe 7 lat będzie udostępniać wszystkim operatorom telewizyjnym (platformom cyfrowym i sieciom kablowym) stacje TVN24 i TVN24 BiS „za rozsądną cenę ustalaną poprzez odniesienie do porównywalnych umów”.

Jednocześnie KE odrzuciła wniosek Polski, żeby decyzję w tej sprawie podjął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej nie chciał komentować decyzji KE. Przyznał jedynie, że jest zdziwiony tym, że Komisja zajęła się kanałami informacyjnymi w Polsce.

Finalizacja transakcji w bieżącym kwartale

David Zaslav, szef Discovery, wyraził zadowolenie z decyzji Komisji Europejskiej. Jednocześnie firma zaznaczyła, że fuzja ze Scripps Networks Interactive jest jeszcze uzależniona od zgód innych regulatorów oraz odpowiednich warunków rynkowych.

Koncern spodziewa się, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca marca. Do tego czasu obie firmy będą działały osobno.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. Scripps Networks Interactive zanotował wzrost wpływów operacyjnych w skali roku o 3,7 proc. do 2,61 mld dolarów i spadek zysku netto o 7,5 proc. do 698,5 mln zł. Natomiast Discovery Communications osiągnął wzrost przychodów rok do roku do kwoty 5 mld dolarów i spadek zysku netto wyniósł 824 mln dolarów.

Gunnar Wiedenfels, dyrektor finansowy Discovery Communications, zapowiedział że fuzja ze Scripps Networks Interactive pozwoli obniżyć koszty operacyjne o minimum 350 mln dolarów rocznie, a mniej popularne kanały telewizyjne mogą zostać połączone.

Autor: tw

Wiecej informacji: Discovery, Scripps Networks Interactive, Komisja Europejska, TVN24, TVN24 BiS

Komentarze (30) Dodaj komentarz

  1. Najważniejsze w tej informacji jest to, że Komisja Europejska uznała, iż polski urząd ds. konkurencji nie jest władny w sprawie, tzw. ,,przedmiotowej sprawie", jak mówi się w slangu prawników gangu - a nie jakieś tam, z przeproszeniem, dyrdymały o zgodzie KE czy banialuki o ,,rozsądnej cenie". O ile pamiętam, to w umowie dot. wejścia Polski do Unii Europejskiej ww. Komisja nie uzyskała prawa decydowania za państwa członkowskie UE ws. konkurencji w poszczególnych państwach, zwł. na rynku mediów.

    I nie mają tu znaczenia poglądy polityczne, w tym moje, tylko mechanizm uzurpowania sobie przez urzędników brukselskich (pozostających poza wszelką kontrolą społeczną, znaną jako wybory) coraz większej władzy. Mam nadzieję, że dla samego sportu polski rząd przeciwstawi się decyzji KE - choć niekoniecznie jest mój ulubiony rząd. Nie zmienia to faktu, że to jest polski rząd, pochodzący z wolnych wyborów i weryfikowany w kolejnych wolnych wyborach, czego - z całym szacunkiem - o KE nie da się w żaden sposób powiedzieć.

    To jak?


    Niewiele tu mamy chyba do powiedzenia - chociaż np przy nowelizacji ustawie hazardowej KE nawet się nie zająknęło, bała się nawet pół słówka pisnąć, bo te kwestie były w wyłącznej jurysdykcji państwa a nie uni. Jedno mnie zastanawia - unia ma niby stać na straży i powstrzymywać proces monopolizacji rynków - a tu mamy właśnie taki przykład. No i ciekawe jak u nas, na naszym podworku skończy się sprawa przejęcia przez CP, Netii - czy tu będzie jakaś interwencja unijna ?

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia