WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Krzysztof Skowroński dalej prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Delegaci SDP oburzeni na rezolucję niemieckich dziennikarzy krytykującą polskie media. „Apelujemy o rzetelność”

2017-11-22 A A A KOMENTARZE: 15 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Delegaci Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyrazili oburzenie wobec rezolucji Związku Dziennikarzy Niemieckich krytycznie oceniającej sytuację mediów w Polsce. - Ośrodki masowego komunikowania w naszym kraju działają w oparciu o demokratyczne prawo - przypominają członkowie SDP. To już drugi znaczący protest przeciwko tej rezolucji.

Krzysztof Skowroński, prezes SDP Krzysztof Skowroński, prezes SDP

Na początku listopada rozgłośnia radiowa Deutsche Welle wyemitowała wywiad z Frankiem Ueberallem, szefem Związku Dziennikarzy Niemieckich. Mówił on o rezolucji przyjętej przez związek na swoim kongresie, w której skrytykowano sposób funkcjonowania polskich mediów publicznych.

- To, że podstawowe prawa dziennikarzy są deptane, że dziennikarze nie mogą niezależnie pracować, że się ich zwalnia z pracy, niszczy materialną sferę egzystencji - to rzeczywiście jest coś zupełnie nowego. Nie możemy nie reagować na to, co dzieje się oficjalnie ze strony rządu. Musimy się przed tym bronić, okazywać solidarność z koleżankami i kolegami. I tą rezolucją przynajmniej podjęliśmy próbę takiego działania - stwierdził Ueberall.

Przeciwko takiemu ujmowania sprawy zaprotestowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy SDP.

Teraz rezolucję potępiającą surową opinię niemieckich związkowców przyjął także zjazd delegatów SDP. - Związek Dziennikarzy Niemieckich rozpowszechnia w niej fałszywe opinie na temat braku wolności prasy i prześladowania dziennikarzy w Polsce. Przypominamy, że wszystkie środki masowego komunikowania w naszym kraju funkcjonują w oparciu o prawo stanowione w demokratyczny sposób, z poszanowaniem zasad wolnych i niezależnych mediów - piszą delegaci.

Dalej przypominają, że „formułowanie kłamliwych opinii oraz ich rozpowszechnianie na forum międzynarodowym jest nadużyciem”. Zwracają uwagę też, że psuje to wzajemne relacje między organizacjami dziennikarskimi Polski i Niemiec. - Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich apeluje do kolegów ze Związku Dziennikarzy Niemieckich o dziennikarską rzetelność przy opisywaniu sytuacji w Polsce - kończy się rezolucja, podpisana przez szefa SDP Krzysztofa Skowrońskiego.

Podczas zjazdu delegatów Skowroński został obrany prezesem SDP na kolejne trzy lata. W zarządzie głównym znaleźli się ponadto Witold Gadowski, Jolanta Hajdasz, Mariusz Pilis, Aleksandra Rybińska, Jadwiga Chmielowska, Piotr Legutko, Stefan Truszczyński, Tadeusz Woźniak, Ireneusz Bruski, Maria Gietz i Marek Palczewski.

Autor: jk

Wiecej informacji: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Komentarze (15) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia