WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Michał Migała poprowadzi audycję w radiowej Trójce. „Annały Migały” w niedzielę o północy

Gorący temat

UPC Polska wycofuje się z kupna Multimedia Polska. UOKiK: fuzja ograniczyłaby konkurencję w 11 miastach

6

70-lecie Chóru Polskiego Radia świętowane będzie cały rok

2018-02-16 A A A KOMENTARZE: 2 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Chór Polskiego Radia świętuje w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia. Z tej okazji przez cały rok odbywać się będą koncerty, organizowane będą festiwale i widowiska.

70-lecie Chóru Polskiego Radia świętowane będzie cały rok

Chór został założony przez dyrygenta i kompozytora Jerzego Gerta w październiku 1948 roku. Poza działalnością koncertową uczestniczy w nagraniach archiwalnych dla Polskiego Radia, a także nagraniach płytowych dla polskich i zagranicznych firm fonograficznych.

Obchody jubileuszowe zaczną się 16 lutego – gdy zespół zaprosi słuchaczy na koncert z cyklu „Muzyka polska za mało znana". Odbędzie się on w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W programie m.in. Andrzeja Koszewskiego („Miserere"), Piotra Ślęczka („Unica mea est salomea"), czy Edwarda Domańskiego („Ave Maria"). Zespołem dyrygować będzie Maria Piotrowska-Bogalecka.

W marcu Chór Polskiego Radia zagości na jednym z największych festiwali Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Dhabi Festival, gdzie z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Stoyana Stoyanova zaprezentuje kompozycję „Waves of My Life" emirackiego kompozytora Ihaba Darwisha. W początkach kwietnia natomiast zespół wystąpi dwukrotnie na polskim festiwalu poświęconym arcydziełom muzyki dawnej – „Misteria Paschalia”. Pierwszego dnia wraz z zespołem Dunedin Consort wykona oratorium „Samson" Georga Friedricha Haendla. Dzień później na festiwalowej scenie zabrzmią arie Henry'ego Purcella.

Maj to jubileuszowe widowisko „Piękna i Bestia - Live in Concert", odbywające się w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, a 3 czerwca chór weźmie udział w koncercie jubileuszowym w 90. rocznicę powstania „Pieśni kurpiowskich" Karola Szymanowskiego. Uroczysty koncert odbędzie się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

We wrześniu chórzyści dwukrotnie wystąpią na festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie, prezentując premierowo kompozycje dwóch polskich twórców: Aleksandra Nowaka i Andrzeja Kwiecińskiego. W październiku i listopadzie będzie można posłuchać ich na koncertach w Hiszpanii i Portugalii („Msza F-dur” Józefa Ksawerego Poniatowskiego). Na grudzień zaplanowano wykonanie „Missa Concertata La Lombardesca" Bartłomieja Pękiela z udziałem Oh! Orkiestry Historycznej.

Kulminacyjny jubileuszowy koncert zespołu odbędzie się w połowie października 2018 roku. Zespół nie podaje na razie bliższych szczegółów tego przedsięwzięcia.

Autor: jk

Wiecej informacji: Chór Polskiego Radia, Polskie Radio, Jerzy Gert

Komentarze (2) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia