SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

3 na 4 specjalistów przeprowadziłoby się za lepszą pracą – najchętniej do Warszawy, Wrocławia i Trójmiasta

74 proc. pracowników przeprowadziłoby się w przypadku otrzymania atrakcyjnej oferty pracy. Najchętniej do Warszawy, Wrocławia i Trójmiasta - wynika z raportu firmy rekrutacyjnej Antal.

szef DNI Innovation Fund, Ludovic Blecher Article

Polscy pracownicy są mobilni i otwarci na relokacją zawodową – taki wniosek płynie z opracowania firmy Antal, dotyczącego aktywności specjalistów i menadżerów na rynku pracy. 3 na 4 przebadanych pracowników zgodziłby się zmienić miejsce zamieszkania, jeśli wiązałoby się to z lepszą posadą.

Do Warszawy przeniosłoby się 52 proc. specjalistów. W porównaniu do poprzedniej edycji badania stolica zanotowała zdecydowany awans – na pierwsze miejsce z trzeciego zajmowanego rok temu. Odsetek specjalistów i menedżerów, którzy chętnie przeprowadzą się zawodowo do Warszawy wzrósł o 22 pkt procentowe.

- Warszawa jest naturalnym polskim pretendentem do walki o migrację korporacji, w tym największych na świecie banków czy funduszy inwestycyjnych, szukających nowej siedziby jako alternatywy dla Londynu. Dane rynkowe wskazują, że jest to miasto, w którym może zyskać zarówno firma – ze względu na potencjalnie niskie koszty funkcjonowania biznesu i dostęp do wykwalifikowanego personelu, jak i pracownik. Szanse na nowe miejsca pracy w prestiżowych organizacjach wyraźnie działają na wyobraźnię specjalistów i menedżerów – mówi Michał Borkowski, senior consultant, Antal Finance & Accountancy.

Nieco mniejszą popularnością cieszą się Wrocław (38 proc.) i Trójmiasto (33 proc.). Rok wcześniej z nieco wyższym odsetkiem (36 proc.) Gdańsk, Gdynia i Sopot zajmowały drugie miejsce.

- Wysoka pozycja Trójmiasta wychodzi trochę z DNA Pomorza, które od wieków otwarte jest na wymianę i biznes. Trafiają tu osoby świadome swoich umiejętności i chcące rozwijać się właśnie w miejscu pełnym otwartości dla nowych rozwiązań biznesowych. Nie bez powodu co roku mieszkańcy Gdańska i Gdyni deklarują swoje przywiązanie do Pomorza i zadowolenie z miejsca zamieszkania, w czym akurat od lat Trójmiasto jest liderem. Pracowników przyciąga nie tylko zaplecze biznesowe czy dobrze rozbudowana sieć infrastruktury, ale i bliskość morza, czego inne aglomeracje jak Warszawa czy Wrocław mogą nam tylko pozazdrościć - mówi Miłosz Floriański, consultant Antal Engineering & Operations, Antal.

Niemal 30 proc. pracowników zamieniłoby swoje miejsce zamieszkania na Kraków, a 26 proc. na Poznań. Dominik Pekról z Antal podkreśla, że o dojrzałości lokalnego rynku stolicy Wielkopolski świadczy najniższy wskaźnik bezrobocia w Polsce, który w 2017 roku oscylował poniżej 2 proc.

- Wynika to wprost z dotychczasowych inwestycji, ale nie powinno martwić potencjalnych pracodawców. Poznaniowi jeszcze daleko do przesytu i niedoboru kandydatów wynikającego z nadmiernego skupienia poszczególnych sektorów. Co więcej, Poznań może zaoferować różnorodność wyzwań i karier w kluczowych sektorach takich jak przemysł, logistyka, IT czy SSC/BPO. Dokładając do tej mieszanki politykę miasta nakierowaną na mieszkańców, z rozlicznymi inwestycjami w infrastrukturę, w najbliższych latach powinniśmy spodziewać się dalszego uwalniania potencjału regionu - mówi Dominik Pekról, branch manager, Antal Poznań.

Najmniej chętnych byłoby gotowych przenieść się do Przemyśla (1 proc. wskazań), Radomia i Białegostoku (3 proc.)

7. edycja badania Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” została przeprowadzona metodą CAWI w terminie 24.07-16.08 2017 roku. W badaniu wzięło udział 1040 respondentów z całej Polski. Badanie było anonimowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 3 na 4 specjalistów przeprowadziłoby się za lepszą pracą – najchętniej do Warszawy, Wrocławia i Trójmiasta

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość54321
Wrocław!
1 0
odpowiedź
User
Qa
Myślę, że większość decyzji o relokacji wynika z zarobków w danej firmie. Co innego, gdy tych firm w danym mieście nie ma. Umiejętność negocjowania lepszej stawki to trudne zadanie, ale w małych firmach to duża okazja. Większość małych firm nie może sobie pozwolić na szybką wymianę pracowników. Tu zyskują głównie miasta mniejsze od Poznania, Wrocławia, Warszawy czy Trójmiasta. Warto nauczyć się podstawowych technik negocjacyjnych, bo być może to one zadecydują o tym abyśmy chcieli zostać w danej firmie. W paru artykułach o negocjacjach przeczytałem cenne wskazówki i żeczywiście zarabiam więcej.polecam trochę poszukać w sieci albo wśród magazynów jak nowa sprzedaż.Sam bym się nie chciał przenosić po ostatnich negocjacjach z szefem abstrachując ,że często jeżdżę na delegacje :D
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing