WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Katarzyna Niezgoda: 60 proc. polskich firm ma problem z zatrudnieniem pracowników

3 na 4 specjalistów przeprowadziłoby się za lepszą pracą – najchętniej do Warszawy, Wrocławia i Trójmiasta

2018-01-18 A A A KOMENTARZE: 2 FORUM DRUKUJ POLEĆ

74 proc. pracowników przeprowadziłoby się w przypadku otrzymania atrakcyjnej oferty pracy. Najchętniej do Warszawy, Wrocławia i Trójmiasta - wynika z raportu firmy rekrutacyjnej Antal.

szef DNI Innovation Fund, Ludovic Blecher szef DNI Innovation Fund, Ludovic Blecher

Polscy pracownicy są mobilni i otwarci na relokacją zawodową – taki wniosek płynie z opracowania firmy Antal, dotyczącego aktywności specjalistów i menadżerów na rynku pracy. 3 na 4 przebadanych pracowników zgodziłby się zmienić miejsce zamieszkania, jeśli wiązałoby się to z lepszą posadą.

Do Warszawy przeniosłoby się 52 proc. specjalistów. W porównaniu do poprzedniej edycji badania stolica zanotowała zdecydowany awans – na pierwsze miejsce z trzeciego zajmowanego rok temu. Odsetek specjalistów i menedżerów, którzy chętnie przeprowadzą się zawodowo do Warszawy wzrósł o 22 pkt procentowe.

- Warszawa jest naturalnym polskim pretendentem do walki o migrację korporacji, w tym największych na świecie banków czy funduszy inwestycyjnych, szukających nowej siedziby jako alternatywy dla Londynu. Dane rynkowe wskazują, że jest to miasto, w którym może zyskać zarówno firma – ze względu na potencjalnie niskie koszty funkcjonowania biznesu i dostęp do wykwalifikowanego personelu, jak i pracownik. Szanse na nowe miejsca pracy w prestiżowych organizacjach wyraźnie działają na wyobraźnię specjalistów i menedżerów – mówi Michał Borkowski, senior consultant, Antal Finance & Accountancy.

Nieco mniejszą popularnością cieszą się Wrocław (38 proc.) i Trójmiasto (33 proc.). Rok wcześniej z nieco wyższym odsetkiem (36 proc.) Gdańsk, Gdynia i Sopot zajmowały drugie miejsce.

- Wysoka pozycja Trójmiasta wychodzi trochę z DNA Pomorza, które od wieków otwarte jest na wymianę i biznes. Trafiają tu osoby świadome swoich umiejętności i chcące rozwijać się właśnie w miejscu pełnym otwartości dla nowych rozwiązań biznesowych. Nie bez powodu co roku mieszkańcy Gdańska i Gdyni deklarują swoje przywiązanie do Pomorza i zadowolenie z miejsca zamieszkania, w czym akurat od lat Trójmiasto jest liderem. Pracowników przyciąga nie tylko zaplecze biznesowe czy dobrze rozbudowana sieć infrastruktury, ale i bliskość morza, czego inne aglomeracje jak Warszawa czy Wrocław mogą nam tylko pozazdrościć - mówi Miłosz Floriański, consultant Antal Engineering & Operations, Antal.

Niemal 30 proc. pracowników zamieniłoby swoje miejsce zamieszkania na Kraków, a 26 proc. na Poznań. Dominik Pekról z Antal podkreśla, że o dojrzałości lokalnego rynku stolicy Wielkopolski świadczy najniższy wskaźnik bezrobocia w Polsce, który w 2017 roku oscylował poniżej 2 proc.

- Wynika to wprost z dotychczasowych inwestycji, ale nie powinno martwić potencjalnych pracodawców. Poznaniowi jeszcze daleko do przesytu i niedoboru kandydatów wynikającego z nadmiernego skupienia poszczególnych sektorów. Co więcej, Poznań może zaoferować różnorodność wyzwań i karier w kluczowych sektorach takich jak przemysł, logistyka, IT czy SSC/BPO. Dokładając do tej mieszanki politykę miasta nakierowaną na mieszkańców, z rozlicznymi inwestycjami w infrastrukturę, w najbliższych latach powinniśmy spodziewać się dalszego uwalniania potencjału regionu - mówi Dominik Pekról, branch manager, Antal Poznań.

Najmniej chętnych byłoby gotowych przenieść się do Przemyśla (1 proc. wskazań), Radomia i Białegostoku (3 proc.)

7. edycja badania Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” została przeprowadzona metodą CAWI w terminie 24.07-16.08 2017 roku. W badaniu wzięło udział 1040 respondentów z całej Polski. Badanie było anonimowe.

Autor: jd

Wiecej informacji: rynek pracy, Antal, mobilność pracowników

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia